2024. július 18., csütörtök

Nyári átok

Dragutin Kovač: A szúnyogok áldozataikat akár ötven-hatvan méterről is kiszagolják

Minden évben sok fejfájást, vagyis inkább sok viszketést okoznak nekünk a szúnyogok. Az idén is így van, sőt a jelek szerint több a szúnyog, mint valaha, ráadásul a kifejlett példányok permetezése is késik. Hogy mikor és hogyan kerül sor a szúnyogirtásra, azt Dragutin Kovač, a szabadkai Állategészségügyi Intézet szúnyogirtási szektorának vezetője mondta el a Magyar Szónak.

– A szúnyogirtást már kora tavasszal megkezdjük. Folyamatosan ellenőrizzük, hogy mikor kelnek ki a petékből szúnyogok, és a vízben lárvairtást folytatunk. A községenkénti szúnyogirtás attól függ, hogy mikor írják ki a tendereket rá, elmondhatom, hogy ez általában időben történik meg. A szúnyogirtást az újvidéki Ciklonizacija Kft.-vel közreműködve biológiai módszerrel végezzük, valamint biológiai szúnyogirtó tablettákat is osztogattunk az állatorvosi állomásokon a háztartások számára. A biológiai módszer lényege, hogy nem méreggel irtjuk a lárvákat, hanem olyan baktériummal fertőzzük meg, amely csak a szúnyogok lárváira veszélyes. Ezt a szert, valamint a tablettákat az állóvizekbe kell belejuttatni, ugyanis a szúnyogok a vízbe helyezik el a petéket és ott kel ki a lárva. Az elmúlt hetek rossz, csapadékos időszaka igen kedvezett a szúnyogoknak. Az ilyenkor szokásos csapadékmennyiség többszöröse esett júniusban, a víz egyes helyeken elérte a 80–200 millimétert is. Emellett még a talajvizek is megemelkedtek, amelyek amellett, hogy óriási károkat okoztak mezőgazdaság számára, kedvező tenyészőhelyeket jelentettek a szúnyogoknak is. Vajdaságban 33 fajta szúnyog található, amelyek közül pillanatnyilag 5 fajta nagy mennyiségben kiszállt. Ezek közül az egyik az úgynevezett házi szúnyog, amely bárhol, ahol vizet talál, lerakja petéit. Lehet az emésztőgödör, hordó, vödör, útszéli gödör, vagy akár egy eldobott konzervdoboz is, amely ha megtelik esővízzel, két hét múlva már 200 szúnyog is kikelhet onnan.

Sikeres volt az idei lárvairtás?

– Sajnos jelen pillanatban is kelnek ki szúnyogok. Bárhol, ahol most levegőből szúnyogirtást végeztek, sikertelenül tették azt, hiszen pillanatnyilag gyorsabban kelnek, mint pusztulnak. A jelenlegi öt fajta szúnyog közül három akár 15–20 kilométert is képes megtenni, és elárasztani olyan helyeket ahol nincs alkalmas tenyészőhelye. De Magyarkanizsa környékén él egy olyan fajta is, amely akár 30 kilométerre képes elvándorolni. Palics környékén a talajvíz például olyan területeken is felemelkedett – bokros területeken például –, ahol azokat lehetetlen volt megtalálni, ezért kiváló szaporodó helyeknek bizonyultak a szúnyogok számára. Ugyanakkor a házi szúnyog a telet is átvészeli, tele van vérrel, petével, és mihelyt felmelegszik az időjárás, lerakja azokat, majd négy hét múlva belőlük kifejlett szúnyogok kelnek ki. Egy másik faj pedig a földre rakja a petéit, amelyek az árvíz során kelnek ki. Tehát amikor kiönt a Duna, a Tisza és a Temes, repülőgépről biológiai módszerrel permetezzük őket, amit a tartomány is támogat. Az idén sajnos nem tudtunk repülőgépekből permetezni, hiszen a kikelés idején hatalmas esőzések voltak. Mire levegőbe tudtak emelkedni a repülőgépek, rengeteg szúnyog kikelt. Légi permetezést pedig csak csak szélcsendes, csapadékmentes időben lehet végezni. A baj az, hogy Vajdaság-szerte rengeteg még a belvíz, a mezőkön, a szántóföldeken is áll is a talajvíz, és óriási területet kellene lepermetezni. Lehetetlen lepermetezni egész Vajdaságot. De ugyanebben a cipőben jár Horvátország és Magyarország is. Bármilyen módszert is próbáltak alkalmazni az érintett területeken, a szúnyogokat nem lehetett megállítani.

Mikor kerül sor a kifejlett szúnyogok permetezésére?

– Amikor a házi szúnyogok óránkénti csípésszáma eléri a 150-et, akkor már szükséges a permetezés. A szúnyogokat éjjel egy erre a célra készített csapdával fogjuk meg, és egy külön módszerrel számoljuk ki a csípésszámot. Most már olyan sok szúnyog van, hogy kilóra lehetne mérni. Az óránkénti csípésszám elérheti akár a kétezret is. Nem emlékszem, hogy az elmúlt harminc évben ekkora mennyiségű szúnyog lett volna. Azonban a kifejlett szúnyogokat csak az esti órákban lehet elpusztítani, ugyanis a házi szúnyogok ekkor a legaktívabbak. Szintén szélcsendes, csapadékmentes időre van szükség, de a legfontosabb az, hogy befejeződjön a kikelés időszaka, ugyanis semmit sem érünk el, ha pár nap múlva megint kikelnek lárvák, és ugyanannyi szúnyog árasztja el a települést. Ezért baj, hogy még rengeteg a belvíz, ugyanis folyamatosan kelnek ki a szúnyogok. A kifejlett szúnyogokat ICON 8 ULV szerrel permetezzük, amely pillanatnyilag a legkevésbé káros méreg. Mivel vízi szervezetekre káros, nyílt vízterület felett nem permetezünk vele. Tilos. Sajnos még semmilyen biológiai anyag sincs, amellyel a kifejlett szúnyogokat ki tudnánk irtani.

Minden embert egyformán támadnak a szúnyogok?

– Érdekes, hogy a szúnyogok nem egyformán csipkednek. Áldozataikat a kilélegzett szén-dioxid, a test kipárolgásai, azaz az izzadságban található tejsav és szén-dioxid, valamint a testhőmérséklet alapján akár ötven-hatvan méterről is kiszagolják. Egyébként a levegőben található szúnyogok számának meghatározására készült csapdákban is szén-dioxiddal csalogatjuk a szúnyogokat. Ugyanakkor a nőstény szúnyogok csípnek csak, de azok is kizárólag a peterakás miatt, ugyanis a tojások lerakása mellett a peték fejlődéséhez is sok fehérje kell, és mindezt vérszívásból fedezik. A hím szúnyogok növényi nedveket, nektárt szívogatnak.

Mit kell tenni, ha megcsíp minket a szúnyog, és bedagad a csípés helye?

– Nem szabad bántani, vakargatni, mert elfertőződhet a csípés nyoma. A szúnyogok egy véralvadásgátló anyagot bocsátanak ki csípéskor, amely egyként erős szövetizgató hatású. Ugyanakkor van egy szúnyoghoz hasonló, muslincaszerű bogár, a púpos szúnyog, amelynek sokkal erősebb véralvadásgátló anyagot termel, ezért sokkal jobban bedagad a csípés nyoma. Azonban ezek a bogarak csak vízközelben élnek. De mi sem vagyunk egyformán érzékenyek ezekre az anyagokra.