2024. július 18., csütörtök

Önkormányzati fogadóórák

Az interneten keresztül és személyesen is fordulhatunk tanácsért a városvezetéshez

Sokan talán nem is tudják, hogy a szabadkai polgármesteri hivatalban már évek óta szerveznek fogadóórákat a polgárok részére, akik ügyes-bajos dolgaikkal kapcsolatban kérhetnek tanácsot, útbaigazítást. A polgárokat jelenleg Pero Horvacki alpolgármester fogadja a szabadkai Szociális Munkaközpont egyik munkatársával egyetemben. A fogadóórára keddenként 9 órától szokott sor kerülni a Városháza 115-ös irodájában.

- A keddi napot jelöltük ki a polgárok fogadására, de megesik, hogy nem jelentkezik senki, így az elmarad. Mindig megvárjuk, hogy többen összejöjjenek, de természetesen ha sürgős esetről van szó, még a keddet sem kell kivárni, mindig és mindenkit fogadunk, ha szükség van rá. Néha csak két-három, máskor akár tizenöt polgár is felkeres minket, így változó, hogy havonta hány ember esete jut el hozzánk. Van hogy húsz, van hogy ötven, de télen mindenképpen többen keresnek fel minket. Nem tudom felmérni, mennyire ismert az önkormányzatnak ez a szolgáltatása, mindenesetre az emberekben már jóval előtte kialakult az a szokás, hogy hozzánk forduljanak, ha valami gondjuk van és segítségre szorulnak – magyarázta az alpolgármester. Mint szavaiból kiderült, a fogadóóra főleg a szociális esetek rendezésére, kezelésére szolgál, de sokszor valamilyen jogi ügy áll a háttérben. Maga az önkormányzat nem oldja meg a problémákat, de elirányítják a polgárokat az illetékesekhez, valamelyik közvállalathoz, intézethez, felügyelőséghez vagy az ombudsmanhoz, illetve felvázolják a lehetőségeket, hogy mit lehet az adott esetben tenni, vagy éppen mire lehet számítani, néha pedig a Szociális Munkaközpont veszi át és vizsgálja meg közelebbről az ügyet, s a lehetőségekhez mérten próbál segíteni.

- Sokszor az emberek érzelmektől túlfűtve érkeznek ide. Ilyenkor először is megpróbáljuk lecsillapítani a kedélyeket, lépésről lépésre feltérképezni az ügyet, és megvizsgáljuk a másik oldalát is a dolgoknak. Néhányan azt hiszik, rajtunk keresztül bármit elintézhetnek, de ez nem így van. A legkülönfélébb problémákkal keresnek meg minket, személyes jellegű ügyekkel, a helyi közösséget érintő, vagy anyagi, egészségügyi problémákkal, jogi esetekkel találkozunk, vagy éppen az önkormányzattal kapcsolatban érkeznek panaszok. Nem feltétlenül az a célja a beszélgetéseknek, hogy a problémát úgy oldjuk meg, ahogy azt emberek elvárják, inkább az, hogy rávilágítsunk, melyik a helyes irány, milyen további lépésnek van értelme egy adott helyzetben.

Az alpolgármesterrel való beszélgetésünk alatt éppen egy házaspár érkezett a fogadóórára, akik már másodszor keresték fel az önkormányzatot. Problémájuk hátterében egy lopási eset áll, mellyel őket gyanúsítják, emiatt pedig elveszíthetik az állásukat és a tetőt is fejük fölül. Az eset az egyik szabadkai általános iskolában történt, ahol a férj a házmesteri feladatokat látja el, a feleség takarítónőként dolgozik, így a család az iskola területén lévő lakásban lakik. Az igazgató szerint ők a tettesek míg a család tiltakozik, a két fél közötti viszony pedig a napok múlásával egyre ellenségesebb vált. Az alpolgármester először az ombudsmanhoz irányította a házaspárt, majd a második beszélgetés után elmondta, hogy akár fel is jelenthetik az iskolát, illetve az igazgatót munkahelyi zaklatás miatt, ugyanakkor az iskolaigazgatót is felkereste, hogy meghallgassa a másik felet is, akinek szavaiból kiderült, számos részlete van még az esetnek, amiről viszont a házaspár nem beszélt. Egyelőre nem tudni, hogyan zárul majd az ügy.

Egy másik esetben a felügyelőség feljelentést tett az egyik pénzváltó tulajdonosa ellen, aki az önkormányzathoz fordult, mert szerinte igazságtalanság történt. Ez az eset jogi útra terelődött.

Tomislav Jurčić szociális munkás egyike azoknak, akik részt vesznek ezeken a fogadóórákon. Mint elmondta, nagyon hasznosnak véli az önkormányzat és polgárok találkozását, és sok szociális esetre fény derül, ahol a Szociális Munkaközpont segíteni tud. Ilyen volt annak az idős hölgynek az esete, aki a nővére miatt fordult az önkormányzathoz, ugyanis nővére egy az összedőlés határán álló házban élt, és a lakhatását kellett megoldani. Bár az ügyben felmerültek egyéb nehézségek is, azóta már rendeződött a probléma.

Szabadka város hivatalos honlapján úgyszintén adott a lehetőség, hogy a polgárok kérdéseket tegyenek fel, itt már a polgármesternek. Itt is a legkülönfélébb esetekkel lehet találkozni, az önkormányzat által nyújtott ösztöndíjazásoktól a kommunális problémákon keresztül a kártérítésig. Havonta átlagban 15-20 kérdés érkezik. Van, hogy a polgárok konkrét válaszokat kapnak, máskor az illetékes szervekhez irányítják őket, vagy maga a polgármesteri hivatal továbbítja az ügy részleteit a megfelelő helyre. A www.subotica.rs internetes oldalon a Kérdezze a polgármestert ablakba kattintva lehet tanácsért fordulni vagy javaslatokat tenni, melyre a válasz néhány napon belül megérkezik, a már feltett kérdések és válaszok pedig a honlapon megtekinthetők.