2024. július 19., péntek

Petőfi-szobrot avattak Muzslyán

Szombaton a muzslyai Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület székháza előtt leleplezték Petőfi Sándor mellszobrát. A szoboravatón a helybélieken kívül jelen voltak a magyarországi Sándorfalva, valamint a Magyar Köztársaság belgrádi nagykövetségének és a szabadkai Főkonzulátusnak a küldöttségei. A bronzból készült mellszobrot – a csongrádi Máté István szobrászművész alkotását – Kakas Béla, Sándorfalva polgármestere és mgr. Hallai Zoltán, Muzslya tanácselnöke leplezték le.

A szoboravató ünnepség a Himnusz eléneklésével kezdődött, majd Dobó József, a helybeli Petőfi Sándor MME elnöke üdvözölte az egybegyűlteket, kifejezve örömét, hogy a Petőfi-szobor felállításával megvalósult a muzslyaiak régóta dédelgetett álma. Kiemelte a sándorfalviak segítségét, elsősorban Pataki Zsuzsannának, a sándorfalvi Budai Sándor Kulturális Egyesület igazgatójának hozzájárulását, mivel a szoborállítás a sándorfalvi egyesület sikeres pályázatának köszönhetően történhetett meg, amely a Nemzeti Civil Alapprogram Nemzetközi Civil Kapcsolatok Európai Integráció Kollégiumától kapott egymillió forintos támogatást határon túli köztéri szobor felállítására. Dobó kiemelte, hogy a muzslyai Petőfi-szobor a második Vajdaságban és az első Bánátban.

Kakas Béla a rendezvényt történelminek nevezte, kiemelve, hogy a magyar nemzettudat, a szellemiség, a magyar kultúra oszthatatlan. Szerinte a Sándorfalva és Muzslya közötti, több mint tíz éve tartó mély baráti és kulturális kapcsolatot politikai együttműködéssé kell fejleszteni. Hallai Zoltán elmondta, hogy a muzslyai szoboravató nem csak egy ünnep a sok közül, jelentősége sokkal nagyobb annál, hiszen a település és a környék magyarsága egy olyan helyet kapott, ahol méltóképpen tud történelmünk egyik legnagyobb eseményére emlékezni.


Szilágyi Balázs, Magyarország belgrádi nagykövetségének titkára – tolmácsolva a nagykövet üdvözletét – elmondta, hogy ezentúl minden év március 15-én eljönnek a muzslyai Petőfi-szoborhoz koszorúzni. A helybélieket pedig arra kérte, hogy tegyék a falu életének részévé Petőfi Sándort. Szigeti András, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának alkonzulja egy irodalomtörténész gondolatát tolmácsolta, aki azt írta, hogy Petőfi szavai áthallatszottak még az ágyúdörgéseken is. A muzslyai szoboravatás pedig azt bizonyítja, hogy Petőfi szavai a határokon is áthallatszanak.
A szoboravató ünnepség keretében a sándorfalviak és a muzslyaiak küldöttsége megkoszorúzta a Petőfi-szobrot. A Petőfi él! címmel megrendezett ünnepi műsorban felléptek a sándorfalvi és a muzslyai énekesek, a citerások, valamint a muzslyai és a nagybecskereki szavalók.