2024. július 19., péntek

Rendkívüli helyzet Bégaszentgyörgyön

A gazdák tegnap traktoros felvonulással tiltakoztak

A gazdák tegnap traktoros felvonulással tiltakoztak (Kecskés István felvétele)

Közép-Bánátban a talajvíz egyaránt veszélyezteti a termőföldet, a háztáji kerteket, de az udvarokat, ólakat és a házakat is. A helyzet a legsúlyosabb Bégaszentgyörgyön (Žitište), az egyik legfejletlenebb határ menti községben. A község mind a 12 települése és határa víz alatt van. A DTD Srednji Banat vízgazdálkodási vállalat rendes árvízvédelmi intézkedést hirdetett, az emberek és a gépezet pedig éjjel-nappal dolgoznak a kár enyhítésén.

Bégaszentgyörgyön sok tényező befolyásolta a súlyos helyzet kialakulását. A Béga-csatorna és az Óbéga magas vízállása mellett és a nagy csapadékmennyiség következtében ugyanis gyakorlatilag kiegyenlítődött a felszíni és a talajvíz. Persze itt is gondot okoznak az elhanyagolt csatornák. A víz már egy hónapja veszélyezteti a vidéket, de a legrosszabb június 21-e és 22-e között következett be, amikor is 24 óra alatt 35–77 liternyi eső esett. A vidék rekordere pedig Torda volt, ahol 103 liternyi eső hullott négyzetméterenként. Itt és Szerbittabén a legsúlyosabb a helyzet. Ráadásul Párdány (Medja) határában tegnapelőtt mintegy 500 hektáron a jég szinte teljesen tönkretette a termést. A kárfelbecsülést végző bizottság elkezdte munkáját, de már most bizonyosra vehető, hogy az utóbbi évtizedek egyik legnagyobb természeti katasztrófája történt. Dragan Milenković, Bégaszentgyörgy község elnöke tegnap kijelentette, hogy a víz több száz háztartást, a 46 ezer hektárnyi termőföldnek pedig a 70 százalékát veszélyezteti. A termőföld több mint 10 százalékán a kár százszázalékos.

Tegnap a bégaszentgyörgyi gazdák 99 traktorral vonultak fel, hatékonyabb intézkedést követelve az illetékesektől. Elsősorban tartományi és köztársasági támogatásra számítanak. Követelik, hogy a vidéken hirdessenek természeti csapást, a csatornarendszert pedig a mostani eljárásnál hatékonyabban és gyorsabban tisztítsák és bővítsék ki. A szerbiai kormánytól azt követelik, hogy vásárolja fel az összes búzafelesleget. Követelik a bérbe vett állami föld utáni árenda csökkentését is.