2024. július 19., péntek

A pénztelenség (mégsem) akadály Muzslyán?

Helyi járulék nélkül nem állt le az élet a legnagyobb bánáti magyarlakta helyi közösségben – Miért nem lehet eskettetni?

Már csak Nagybecskereken eskettetnek (Fotó: Kecskés István)

A kétszázalékos helyi járulékból származó jövedelem kiesése komoly gondot okoz Muzslya helyi közösség életében. Ennek ellenére a sikertelen év eleji referendum után sem állt le az élet a legnagyobb bánáti magyarlakta helyi közösségben.

Beruházások persze nincsenek, de ezt kárpótolja a tény, hogy pénzhiány miatt a 24 muzslyai civil szervezet egyike sem szüntette be a munkáját. Hallai Zoltán tanácselnök a csütörtök esti polgárok gyűlésén kihangsúlyozta: a beszűkült mozgástér ellenére sikerült biztosítani a Petőfi Sándor MME és a Sziveri János Művészeti Színpad munkáját, valamint a második ligába jutott kézilabdázó lányok részvételét a bajnokságban.

A pénzhiány persze visszaveti a helyi közösség kommunális állapotát, hiszen eddig szinte mindent önerőből, vagyis helyi járulékból építettek ki: az 55 km utat és járdát, a csaknem ilyen hosszúságú vízvezeték- és szennyvízhálózatot, a gázvezetéket, az utcai világítást, aszfaltos utat építettek a határba stb. A jelenlegi helyzetben, amikor a városnak nincs pénze a kisebb kommunális beruházásokra sem, a helyi járulékból lehetne legalább fenntartani a kommunális infrastruktúrát. Részben azért is, mert a muzslyaiak sokszor elégedetlenek a város közművesítési vállalatainak a munkájával.

A csaknem kilencezer lakosú Muzslyán azonban mégsem mondtak le a kommunális beruházásokról: sürgősen legalizálni kell az új temetőt, továbbra is nagy szükség volna a kerékpárútra, a fedett sportcsarnokra, rendezni kellene az új piacot és megszüntetni a mostani gyakorlatot, hogy mindenki ott kínálja a portékáját, ahol jónak látja. Persze ezekben a napokban az egyik legfontosabb feladat az esővíz-levezető csatornák megtisztítását, mert elsősorban emiatt került víz alá néhány lakóház. Nem volna szabad elhanyagolni a középületek karbantartását sem, a közvilágítást, a köztisztaságot, nem szabad megengedni a parlagfű elterjedését stb.

Az év elején megszüntették, majd részben visszaállították a helyi irodában működő anyakönyvvezetői hivatal kirendeltségét. Ennek következtében pedig egy évszázad után Muzslyán nem lehet többé eskettetni, a születést és az elhalálozást pedig ezentúl Nagybecskereken kell bejelenteni. Aki pedig ragaszkodik a muzslyai esküvőhöz, annak óhajára tízezer dinárért jön ki az anyakönyvvezető. A falugyűlésen az önkormányzat illetékese nem sok jóval biztatta a helybélieket: a törvény szerint ugyanis egy településen egy anyakönyvet lehet vezetni. Mivel Muzslya közigazgatásilag Nagybecskerek helyi közössége, így nem jogosult anyakönyvvezetőre. Az egyetlen megoldás az lenne, ha Muzslya visszakapná az önálló település státusát.