2024. július 19., péntek

Biztatás a szórványnak

A szentesi és a muzslyai iskolák valamint a nagybecskereki önkormányzat projektumának célja a nemzeti önazonosság megőrzése
Sikeres megvalósítást és további sikeres pályázást remélnek - Hallai Zoltán és Bajtai Anna (Kecskés István)

Nagybecskerek város területén az elmúlt két évtizedben óriási méreteket öltött a magyarság beolvadása és elvándorlása. A szórványmagyarság lélekszáma már alig haladja meg az összlakosságnak a tíz százalékát. Külön gondot okoz, hogy a város területén már csak egy elemi iskolában folyik magyar tannyelvű oktatás, amelynek első osztályát mind nehezebb feltölteni. Nem véletlen, hogy a helyi önkormányzat, a muzslyai Szervó Mihály Általános Iskolával és a magyarországi Szentes Jövőnkért Általános Művészeti Középiskolájával karöltve egy nemzeti önazonosság megőrzését erősítő, határon átívelő EU-s, IPA-pályázat megvalósítására vállalkozott. Erről tartott tegnap sajtótájékoztatót Hallai Zoltán , a muzslyai iskola igazgatója és Bajtai Anna tanárnő, a projektum egyik koordinátora.

– Nekünk itt a szórványban folyamatos feladatunk, hogy meggyőzzük a szülőket és a diákokat anyanyelvünk és nemzeti identitásunk megőrzésének a fontosságáról. Ez a határon átívelő projektum is egyfajta biztatás a szórványmagyarságnak a megmaradásért vívott küzdelméhez, vagy legalábbis a beolvadás lelassításához. Egyik legfontosabb célunk természetesen az, hogy ne csökkenjen tovább a magyar diákok száma. Nincs okunk arra, hogy szégyelljük a magyarságunkat, másrészt pedig megpróbáljuk tudatosítani a többségi nemzet fiataljaival, hogy mellettük élnek más nemzetiségek is – mondta Hallai Zoltán igazgató.

A mintegy 80 ezer eurós projektum megvalósításának programja a napokban kezdődött, és ahogyan Bajtai Anna tanárnő ismertette, az elkövetkező nyolc hónap alatt, jövő év februárjáig 15 aktivitást és közös rendezvényt szerveznek a határ mindkét oldalán a 8–18 éves korú diákok számára, amelyek célja a két régió közötti együttműködés elmélyítése. Szentesen táncfesztivált tartottak, Muzslyán pedig július 20–27 között honismereti tábort szerveznek, amelyre 20 szentesi diákot is várnak, de lesz magyar népzenei táncház-találkozó, vendégül látják a Csík Zenekart, Nagybecskereken drámaműhelyt tartanak, bemutatkoznak a regionális diákszínjátszó-csoportok, a szentesi színházfesztivál idején, kiállításon mutatják majd be Nagybecskereket és a muzslyai iskolát, számos író-olvasó találkozót tartanak, táborokat és kirándulásokat szerveznek.

A projektum megvalósításához szükséges szemléltető eszközök és technikai kellékek a muzslyai iskolában maradnak.