2024. július 18., csütörtök

Intézkedések nélkül

Fremond Árpád: A kormánynak kártérítést kellene fizetni a belvíz és árvízkárosult gazdáknak
Fremond: valós megoldás az lenne, ha kártérítést kapnának azok a termelők, akiknek a belvíz és az árvíz komoly károkat okozottA Szerbiai Képviselőház ügyrendi szabályzata szerint minden hónap utolsó csütörtökén kérdéseket lehet feltenni a kormány számára, amelyre 15 napon belül írásban kötelesek válaszolni. Fremond Árpád, a kisebbségi frakciócsoport mezőgazdasággal megbízott tagja az alkalommal élve a mezőgazdászok jelenlegi problémáira hívta fel a kormánytagok figyelmét, illetve számon kérte, hogy milyen konkrét intézkedéseket tettek. A parlamenti képviselő lapunknak arról számolt be, hogy miként érinti a mezőgazdaságot az árvíz és a belvíz.

– Több vajdasági községben a belvíz és az árvíz komoly károkat okozott, amelyekkel kapcsolatban konkrét intézkedéseket várunk a kormánytól. Tudjuk, hogy a kormány foglalkozni fog azokkal a községekkel, amelyek valamilyen formában árvíz, illetve belvíz sújtotta területté lettek nyilvánítva, azonban konkrét intézkedésekről nem tudunk. Ugyanakkor Milan Marković önkormányzati és közigazgatási miniszter Ub községben 40 millió dináros gyorssegélyt ígért. Arról viszont nem tudunk, vajon Vajdaságban lesznek-e hasonló intézkedések. Az elmúlt időszakban 50 éves átlagok dőltek meg a csapadék mennyiségét illetőleg, a tavalyi évhez képest 130 százalékkal több eső esett. Véleményem szerint nagyon fontos, hogy a kormány is foglalkozzon most a mezőgazdaságot érintő kérdésekkel, mert a mezőgazdasági minisztérium biztos nem tudja megoldani a fennálló problémákat. Ugyanakkor kértem, hogy nyilatkozzanak a búza áráról is, hiszen a termelők a mai napig az égvilágon semmit sem tudnak róla.

Hogyan kellene megoldani a problémát?

– Az rendben van, hogy a kormány különböző illetékeket készül eltörölni – például a lecsapolási illetéket –, de a valós megoldás az lenne, ha kártérítést kapnának azok a termelők, akiknek a belvíz és az árvíz komoly károkat okozott. Vélhetőleg lesznek olyan termelők is, akik egyáltalán semmilyen termésre nem számíthatnak és az elkövetkező egy évben nem lesz miből megélniük. Lesznek olyan termelők is, akiknek komoly terméskiesése lesz, de ha belegondolunk abba, hogy átlagban 20–30 százalékos terméskiesés lesz a búza esetében, akkor elképzelhetjük, mekkora gondban lesznek a gazdák. Ezeknek az embereknek valamiből élniük kell. Sajnos ebben az ügyben a mezőgazdasági minisztérium önmagában semmit sem tehet, kormányintézkedésekre van szükség. Egyes önkormányzatokban a helyi embereknek, tűzoltóknak és egyéb más szervezeteknek köszönhetően sikerült megfékezni a belvíz továbbterjedését. Ezeknél az ügyeknél a kormány igencsak hallgatagan viselkedett, és most is, amikor közeledik az aratás, hallgatnak, nincsenek javaslatok. Problémák vannak, de nincs konkrét intézkedés.

A terméskiesés hogyan befolyásolja majd a piacot?

– Amennyiben a kormány nem segíti meg a mezőgazdasági termelőket, akkor jövőre a mezőgazdasági termékeket illetőleg nemhogy kivitelre nem lesz, hanem behozatalra fog szorulni az ország, hiszen aki tönkremegy, az képtelen újból termelni. Elképzelhető, hogy ennek következtében felmennek az árak is. Azonban, ha behozatalra fogunk szorulni, akkor nagyon nagy bajban leszünk, hiszen az ország legnagyobb kiviteli bevétele a mezőgazdasági termékekből származik. De a behozatal sem megoldás, ugyanis nem lesz árutartalékunk. A mezőgazdaságban hosszú távon, négy-öt, vagy akár tizenöt évre előre kell gondolkodni. Nem lehet csak azt nézni, hogy mi lesz holnap. A bejáródott rendszereket fenn kell tartani. Ennek tipikus példája a jégelhárítási rakéták ügye. A tavalyi évben 20 ezer rakétát biztosítottak, amelyből csak 12 ezret lőttek ki. Erre az idén azt gondolták, hogy 12 ezer elég lesz. Mára pedig szinte el is fogytak, és folyamatosan érkeznek hírek a jég okozta károkról. A kormány sajnos nem viszonyul megfelelően a mezőgazdasághoz, és itt a végső ideje, hogy konkrét lépéseket tegyen, és megsegítse a gazdákat.