Emelte a tej legmagasabb kiskereskedelmi árát tegnapi rendeletében a szerb kormány, miután hiány lépett fel a piacon, s a termelői egyesületek az ágazat csődjéről számoltak be az alacsony árak miatt, melyek veszteségessé teszik számukra a tejtermelést. A kormány új határozata értelmében 119,99 helyett 128,99 dinárban maximálták a 2,8 százalékos zsírtartalmú tartós tej árát, tehát 9 dináros árkorrekcióról van szó.
A kormány tegnap meghozott döntésében korlátozta a kereskedők maximális nyereségét is, az árrés mostantól szeptember végéig az eddigi 12 százalék helyett legfeljebb 5 százalékot tehet ki minden tartós tej esetében. Továbbra is érvényben marad a kiviteli tilalom szeptember 30-áig a tejnek és egyes, a rendeletben meghatározott tejtermékeknek az esetében. A kormány közleményében rámutatott arra, hogy az áremelésről meghozott döntést a lakosság ellátásának szavatolása, illetve a tej külföldre szállításának megakadályozása érdekében hozták meg. Kiemelték, hogy a kiviteli tilalom nem vonatkozik az Open Balkan kezdeményezés országaira, vagyis Észak-Macedóniába és Albániába továbbra is lehet exportálni.
ALACSONY TERMELÉS, MAGAS KERESLET
Beszámolójában a közszolgálati televízió tegnap az ok-okozati tényezőkkel magyarázta a boltokban fellépett tejhiányt, számolt be a Beta hírügynökség. Mint azt a szerbiai köztévé ismertette, ebben az időszakban a megszokottnál több tej fogy, növekedett a kereslet, miközben az áremelkedéseknek és a szárazságnak a következtében visszaesett a termelés. Az SZRTV jelentésében arra mutatott rá, hogy elsősorban a takarmány drágulása hatott ki a tejtermelők rossz helyzetére, ennek a következménye a visszaesés és a piacon megjelent hiány. Nagy hatással volt a hiány keletkezésére az is, hogy időközben csökkent a fejőstehenek száma is a szarvasmarhafarmokon, adta hírül a beszámoló, hivatkozott a Beta.
NE HALMOZZUK!
A tejhiánnyal kapcsolatban tegnap megszólalt a Szerbiai Gazdasági Kamara illetékese is. A boltokban továbbra sincs elegendő tej, egyesekben teljesen üresek a polcok, másutt csak kis mennyiségben áll a fogyasztók rendelkezésére, elsősorban a 2,8 százalékos zsírtartalmú egy literes kiszerelésű tartós tejből van hiány. A kamara arról biztosította a polgárokat, hogy csupán egy rövid ideig tartó, hirtelen fellépett hiányról van szó, ideiglenes zavarról a piacon, amely hamarosan teljesen megoldódik. Ezért arra szólították fel a vásárlókat, hogy ne kezdjenek el nagy mennyiségben tejet felhalmozni, raktározni, erre nincs semmi szükség, s csak bonyolítja a helyzetet és nehezebbé teszi az ellátást. Žarko Malinović, a kamara munkatársa közölte, már olyan mértékű a piac ellátottsága, mint a korábbi időszakban, annak híre azonban, hogy nincs elegendő tej, megnövelte a keresletet és újabb hiányhoz vezetett.
A KERESKEDŐKNEK SEM KÖNNYŰ
Malinović elutasította azokat a vádakat, amelyek szerint a kereskedők visszatartják a tejkészleteiket, s kifejtette, ilyen helyzetről szó sincs, minden készlet a boltok polcain köt ki.
– A polgároknak azonban azt is meg kell érteniük, hogy a kereskedők is kényes helyzetben vannak. Az általuk kínált árunak mintegy 15–20 százaléka esetében korlátozott árakat rendelt el a kormány, melyet tiszteletben is tartanak. Ez természetesen bevételkiesést eredményez esetükben, ami nehezíti az üzletelést. Ennek ellenére, a kamara azt tapasztalja, hogy minden forgalmazó és kereskedő vállalja az ezzel járó következményeket, s a polgárokkal együtt viselik a kialakult válság negatív hatásait – magyarázta Malinović.
Felelősségteljes hozzáállásra van szükség: ne vegyük csomagszámra a tejet, amelynek egyébként is korlátozott a szavatossági ideje, mert így nehezítjük a rend helyreállítását a piacon, másrészt a végén ki kell dobnunk a feleslegesen felhalmozott tejtermékeket, hangsúlyozta a Szerbiai Gazdasági Kamara képviselője.