2024. július 19., péntek

Viharos közgyűlésre számítanak

NAGYBECSKEREKI JUGOREMEDIJA
(Újra) viharfelhők a Jugoremedija felett (Kecskés István)

Ma tartják a nagybecskereki Jugoremedija gyógyszergyár részvényeseinek közgyűlését, amely az előzményekből ítélve nem lesz egy sima protokolláris esemény. Néhány nappal ezelőtt ugyanis gazdasági bűnözéssel foglalkozó felügyelők jártak a gyárban, és mintegy hatszáz dokumentumot vittek el. Ezt követően a rendőrség „elbeszélgetett” Mita Lisicával is, akinek magánvállalata munkálatokat végzett a Jugoremedija megrendelésére. Ő egyébként a helybeli Šinvoz vasútiszerelvény-javító vállalat egykori szakszervezeti vezetője. Közben a közvéleményben nem kis visszhangja volt annak a híresztelésnek, amely szerint annak ellenére, hogy az elmúlt évet a gyógyszergyáriak 185,6 millió veszteséggel zárták, az igazgatói bizottság tagjainak mégis csaknem négymillió dináros összeget fizettek ki.

Zdravko Deurić, a Jugoremedija ügyvezető igazgatója és az igazgatói bizottság elnöke az említett eseményeket nyomásgyakorlásként értelmezi. Szerinte nem véletlen, hogy a rendőri akciók a részvényesi felhatalmazások összegyűjtése idején történtek, közben pedig hivatali visszaéléssel gyanúsítanak olyan személyeket, akik számítanak a részvényesek bizalmára. Deurić szerint a lejárattatás és a rendőrségi megfélemlítés célja az, hogy a közgyűlésen többséget szerezzen magának a Privatizációs Ügynökség, amely a részvények 42 százalékával rendelkezik, hogy aztán leválthassák a mostani vezetést, és a reálisnál alacsonyabban adhassák majd el a gyár részvényeit. A gyár vagyonának 58 százaléka a kisrészvényesek kezében van, a többi az államé.

A gyár első embere szerint az ellenük irányított támadások célja elsősorban az, hogy a részvényeik áron alul keljenek el. A politikai és a rendőri nyomásgyakorlás és a szóbeszéd nem félemlítette meg őket, és biztosak abban, hogy a kisrészvényesek megőrzik többségüket, és folytathatják eredményesnek bizonyuló munkájukat.

A Jugoremedija 2002-ben lett magánosítva, amikor Jovica Stefanović Nini niši üzletember kezébe került a vagyonuk 42 százaléka. A gazda azonban nem teljesítette a vállalt kötelezettségeit, és a három évig tartó tiltakozások után a privatizációt megsemmisítették. A gyár dolgozói Zdravko Deurić vezetésével 2007-ben visszatértek a gyárba.