2024. július 19., péntek

Homokkitermelés engedély nélkül?

Szabadka területén javában zajlik a homok kitermelése, noha 2009 óta egyetlen ilyen engedélyt sem adtak ki
Az autóutat is meg kell építeni valamiből, így jól jött ez a homok – véli a tartományi titkár (Molnár Edvárd felvétele)

Naponta több száz teherautónyi homokot szállítanak Palicsról a Szabadka környéki építkezésekre. A legtöbb az autóút munkálataihoz jut belőle. A homokkitermelés az elmúlt időszakokban is gondot jelentett a városnak, különösen azért, mert az illegális kitermelés után üres kráterek maradtak egy-egy telek helyén. Most ugyan helyenként feltöltik a kitermelt homok helyét más földdel, de mint azt a szabadkai önkormányzat szakmunkatársától megtudtuk, 2009 februárja óta nem hagyták jóvá egyetlen esetben sem a homokkitermelést.

Grgur Stipić, a szabadkai önkormányzat mezőgazdasági szolgálatának szakmunkatársa elmondta, hogy tavaly február óta senki nem kapott a köztársasági mezőgazdasági felügyelőségtől jegyzőkönyvet a homokkitermelésre, ami az első olyan dokumentum, amely a minisztérium jóváhagyásához szükséges. Ezen jóváhagyás alapján adhat ki az önkormányzat mezőgazdasági szakszolgálata olyan határozatot, amely a mezőgazdasági földterület más jellegű használatára, ebben az esetben a homok eltávolítására ad engedélyt. Megtudtuk, vannak olyan területek, ahol a mai napig folyik a homok kitermelése, ezek két évvel ezelőtt kapták meg a felső homokréteg eltávolításához szükséges jóváhagyást.

– Ki kell emelnem, hogy azok, akik megkapták a minisztérium jóváhagyását, a mezőgazdasági földterületek rekultivációjára kaptak engedélyt. A rekultiváció projektumában pedig pontosan definiálva van, hogy a talaj felső földrétegének eltávolításánál nem mehetnek 200 centiméternél mélyebbre. Illetve azt is pontosan előírja, hogy hogyan lehet a talaj felső rétegét eltávolítani. Sajnos, ezt az előírást az esetek többségében nem tartják be – hallottuk Grgur Stipićtől, majd hozzátette, hogy a szolgálatuknak, annak köszönhetően, hogy kapcsolatot tart fenn a mezőőrség és a felügyelőség között, tudomása van minden olyan területről, ahol legális vagy illegális homokkitermelés folyik.

– Ezeket a területeket, vagyis azokat, amelyeken, habár rendelkeztek a minisztérium jóváhagyásával, nem a terület rekultivációjával foglalkoztak, illetve, azokat is, amelyek esetében nem rendelkeztek semmiféle dokumentációval is, bejegyeztük. Értesítettük a tartományi bányászati felügyelőt. A felügyelők jártak is a helyszínen, jegyzőkönyvezték a látottakat és továbbították a minisztériumba, akik az ügyészségre adták át az ügyeket – magyarázta a szakmunkatárs.

Kiemelte, a homokkitermeléshez szükséges, annyiszor emlegetett engedélyt egyedül a tartományi energiaügyi titkárság adhatja ki. A titkárság pedig nem adott ki egyet sem Szabadka területére. Jelen pillanatban egy vállalat kérvényének elbírálása van folyamatban.

Grgur Stipić elmondta, hogy a hozzájuk beérkezett dokumentumok szerint az a vállalat, amely jelen pillanatban jelentős mennyiségű homok kitermelését végzi, egy kisebb területre, mintegy 2 hektár rekultivációjára kapta meg a minisztérium jóváhagyását, illetve esetükben folyamatban van a homokkitermeléshez szükséges dokumentum beszerzése, tehát folyamatban van az az eljárás, amelynek befejeztével a tartományi titkárság engedély adhat a kitermeléshez.

A tartományi energiaügyi titkárságon Srboslav Lazić tartományi bányászati felügyelő elmondta, hogy Szabadka vonatkozásában csupán egy, a Višnja nevű vállalat által átadott kérvény elbírálása van folyamatban. Mint mondta, ahhoz, hogy bárki engedélyt kapjon a homok kitermelésére, számos jóváhagyást be kell szerezni, tanulmányt el kell végezni. Az engedélyezés elbírálásának folyamata már 9 hónapja tart, de a felügyelő szerint a vállalat hamarosan megkaphatja az engedélyt.

Bár nincs ennek a vállalatnak kitermelési engedélye, csak a rekultivációhoz szükséges jóváhagyással rendelkezik, mégis végezhet homokkiteremést?

– Nem lenne szabad. Ám az elbírálási folyamat már a vége felé közeledik. Egyébként ez egy nagyon hosszadalmas folyamat. Ők elkészítették a földterület rekultivációs projektumát, egy 10 hektáros területre. És bár mindenképpen elvégezték volna a rekultivációt, átadták a homokkitermelés vonatkozó kérvényüket is, aminek megvédése éppen ma zajlott. Meg hát az autóutat is meg kell építeni valamiből, így jól jött ez a homok – nyilatkozta lapunknak Srboslav Lazić.

Tegnap ellátogattunk a homokkitermelés helyszínére, képet ugyan nem készíthettünk, de elmondhatjuk, hogy hatalmas, bekerített magánterületről szállítják a homokot egymás után a teherautók. Ottjártunkkor, 20 perc alatt 15-20 teherautó fordult meg.

A tartományi felügyelő és az önkormányzat szakembere szerint egy központi homokbánya kialakítására lenne szükség. Grgur Stipićtől megtudtuk, a város egy olyan terv kidolgozásán dolgozik, amelyhez az újvidéki építészeti tanszék elkészítette azokat a tanulmányokat, amelyek pontosan meghatározzák, hol lehet a homokkitermelést elvégezni. Ezek után egy központi bánya kiépítését tervezik, amely nagy valószínűséggel Tavankúton lesz majd, egy mintegy 200 hektáros területen.