2024. július 18., csütörtök

(Újra) megszólal a Zeppelin?

Muzslyán megpróbálják újjáéleszteni az egyetlen bánáti magyar rádiót – Sziveri István: Lehet, hogy be sem kellett volna szüntetni a műsorszórást

Sziveri István: Lesz-e ajtónyitás?

Lassan két éve lesz, hogy beszüntette adását a muzslyai Zeppelin Rádió, de a nyolcezer lakosú, magyar többségű faluban még nem adták fel a reményt, hogy újra megszólal az egyetlen bánáti magyar rádió. Átadták a dokumentációt a Köztársasági Műsorszórási Ügynökség pótpályázatára, és most várják az eredményhirdetést.

Nem lesz könnyű megkapni a 105,00-s frekvenciát, mert a második nagybecskereki lokális rádió hullámhosszára heten vagy nyolcan pályáztak. De tekintettel arra, hogy már harmadízben kértek tőlük utólagos dokumentumokat, feltételezhető, hogy bekerültek a szűkebb körbe. Ezúttal nem Sziveri István, a rádió berendezésének és a stúdiónak a tulajdonosa pályázott, hanem a helybeli Focus M fejlesztési és tájékoztatási központ.

– Úgy mértem föl, hogy így könnyebb lesz megkapni a műsorszórási engedélyt. Másrészt, számomra nem az a fontos, hogy magamat a felszerelés tulajdonosaként tüntessem fel, hanem az a lényeg, hogy Muzslya visszakapja azt, amire nagy szüksége van. Az emberek pedig mintha megérezték volna, hogy valami történik. Egyre többen kérdezik, hogy újraindul-e a Zeppelin Rádió. Persze erre magam sem tudok egyértelmű választ adni. Az viszont biztos, hogy ha nem sikerül az újraindulás, akkor meg kell gondolnom, hogy érdemes-e továbbra is fenntartani a felszerelést és az épületet – mondja Sziveri István.

A keverőasztalt (még) papírok borítják

Muzslyán nagy hagyománya van a rádiózásnak. Talán azért is, mert azt lehet hallgatni munka közben is. Sziveri István, a rádió tulajdonosa a muzslyaiak álmát valósította meg, amikor 2004-ben, a saját telkén berendezte a stúdiót és felállította a rádió tornyát. Nemcsak a helyi információk miatt, hanem azért is, mert a 88,2 Mhz-en sugárzott műsor összekötötte a Közép-Bánátban élő, több ezres szórványmagyarságot. No meg persze azért, mert errefelé szeretik a magyar nótát. Nem véletlenül van a faluban több mint húsz zenekar. Az idősek és a betegek pedig a vasárnapi szentmise közvetítését hallgathatták otthonaikban. Az sem mellékes, hogy ez a rádió egész nap magyarul szólt a hallgatókhoz: ezért sokan reggeltől éjfélig hallgatták a műsort. A Nagybecskerek környéki magyarlakta települések mellett a Zeppelin hangja elérte Magyarittabét, Magyarcsernyét, de jelentkeztek hallgatók Szécsányból, Módosról, Titelről is. Becslésük szerint mintegy 15 ezer Közép-bánsági hallgatójuk volt.

Nem csoda, hogy nemcsak a muzslyaiak, hanem a környék magyarsága is csapásként élte meg, amikor négy év után, 2008 őszén beszüntette adását a Zeppelin Rádió. Mert nem kaptak hullámhosszat a Köztársasági Műsorszórási Ügynökségtől. Betartva a törvény szabályait elsők között szüntette be az adását, míg a 13 nagybecskereki rádió közül sok még hónapokig folytatta a műsorszórást. Köztük volt olyan is, aki a fürdőszobából sugározta a „műsort”. De senkit sem büntettek meg (a tulajdonosokat akár egymillió dinárral is büntethették volna). Sőt a közelmúltban egy újabb engedély nélküli rádió kezdte meg a működését. Két év távlatából nézve Sziveri István már bánja, hogy törvénytisztelő módon viselkedett. Persze azon is el lehet gondolkodni, hogy az úgynevezett szűkebb Szerbia egyes városainak miért jutott jóval több hullámhossz, mint a vajdasági településeknek. Miközben egyes városokban öt-hat helyi rádió is működhet, addig például a 80 ezer lakosú Nagybecskereknek csak pótpályázaton kínáltak fel – egyet.

De most bízzunk abban, hogy sikerül újra megszólaltatni a muzslyai rádiót. Ha ez megtörténik, akkor új hullámhossza lesz, a neve marad. Ugyanakkor nem lehet kereskedelmi rádió, pénzelését támogatások útján kell majd biztosítani. Az anyagiak biztosítása a korábbi működtetése során sem volt zökkenőmentes, a mostani pénztelenségben ez még nehezebb lesz. Ráadásul nemrég Muzslyán nem szavazták meg a helyi járulékot, úgyhogy a helyi tanácstól sem remélhetnek támogatást.

Mindezek ellenére a muzslyaiak nyilván megtalálják majd a módját annak, hogy működtessék a rádiójukat. Mint ahogy Sziveri Istvántól hallottuk, az (új) adó jó műszaki állapotban van, hiszen alig fél évet dolgozott, az antenna csatlakoztatása és az egész berendezés újraindítása pedig rutinmunka, nem igényel komolyabb befektetést. Hogyha augusztus folyamán megkapják a hullámhosszt, akkor a szeptember második hétvégéjén esedékes muzslyai búcsúra (újra) megszólal(hat) a Zeppelin Rádió.