2024. július 18., csütörtök

Ilyen még nem történt

Két év után derült fény a nagybecskereki diákotthonban történt szexuális zaklatásra
A nagybecskereki diákotthonban mindenki meglepődött (Fotó: Kecskés István)

A nagykikindai rendőrség letartóztatta és bűnvádi feljelentést tett a nagybecskereki Felső Bíróságon a nagykikindai Ž. Š. (17), a tiszahegyesi (Iđoš) S. J. (21) valamint a mokrini B. B. (19), S. K. (17) és V. K. (19) ellen. Azzal gyanúsítják őket, hogy megvertek, és orális szexre kényszeríttettek három kiskorút, ezt lefényképezték, és másoknak mutogatták. Az eset a nagybecskereki Angelina Kojić – Gina diákotthonban történt még 2008-ban.

Az áldozatok csak most merték elmesélni a történteket és szüleik feljelentése nyomán cselekedett a rendőrség. Goran Zec vizsgálóbíró előtt a gyanúsítottak beismerték a tettüket, de nem adtak bővebb magyarázatot cselekedetükre. Mivel a tettük elkövetésekor kiskorúak voltak, hallgatással védekezhetnek. Kihallgatásuk után a vizsgálóbíró előzetes letartóztatásba helyezte Ž. Š.-t, B. B.-t és V. K.-t. Tekintettel arra, hogy kiskorúakról van szó, így az eljárásba bekapcsolódik a nagykikindai Szociális Központ. A gyanúsítottakat javítóintézetbe küldhetik, de akár a kiskorúak börtönébe is kerülhetnek.

Goran Petković igazgató szerint a nagybecskereki diákotthonban eddig nem volt példa szexuális zaklatásra. A két gyanúsított Ž. Š. és B. B. pedig alig másfél hónapot töltött náluk. Több ízben is megszegték a házirendet, verekedtek az iskolában, aminek az lett a következménye, hogy kizárták őket a diákotthonból. Egyébként mindketten a Május 9-e speciális iskola tanulói, amelybe fogyatékkal élő és szociálisan hátrányos helyzetű gyerekek járnak.

A példátlan eset felkavarta a Béga menti város közvéleményét. A bánáti általános iskolákat és középiskolákat ellenőrző Oktatási Minisztérium nagybecskereki hivatalának eddig nem jutott tudomására hasonló eset. 2007 óta voltak ugyan egyéni szülői panaszok, de ezek többsége nem fizikai, hanem verbális erőszakra vonatkozott, amelyek áldozatai diákok voltak. Az iskolák egyébként csak olyan esetekben fordulnak a minisztérium kirendeltségéhez és a Szociális Központhoz, ha az erőszakos viselkedésnek az érintett iskola nem bírja már útját állni. Közben Bánátban is folyamatban van Az erőszakmentes iskola nevű akció megvalósítása, amelyben a Szociális Központ és a rendőrség részt vesz. Az eddigi felmérések azt mutatták, hogy a régió iskoláiban nincsenek komolyabb gondok a diákok biztonságával. Rendőrségi kimutatás szerint az év első három hónapjában húsz olyan bűncselekményt követtek el, amelyek áldozatai diákok illetve az iskola volt. Ezek legtöbbje telefonlopás, vagy egyéb tárgyak eltulajdonítása illetve megrongálása. Négy iskolával kapcsolatos, közrend elleni vétséget vettek nyilvántartásba. Súlyosabb esetek, mint például a diákok közötti tömegverekedés vagy szexuális zaklatás nem volt. Legalábbis nem jelentették. Mert, mint ahogy a fenti eset is bizonyítja, a diákotthonokban és az iskolai folyosókon sok olyasmi történik, amiről sem a tanárok, sem pedig a szülők nem tudnak.

Egy 54 szerbiai elemi iskolában végzett nem régi felmérés a diákok közötti erőszakos cselekedetek számának drámai emelkedéséről tanúskodik. A megkérdezett 28 931 diák és 3686 iskolai alkalmazott válaszából többek között kiderült, hogy a diákoknak a 65 százaléka legalább egyszer, 24 százaléka pedig többször is valamilyen erőszakos cselekedet szenvedő alanya volt. Ez legtöbbször sértegetés, kigúnyolás, hamis hírek terjesztése valakiről, pletykázás, fenyegetés és félelemkeltés. Iskoláztatás során a diákok 44 százalékát legalább egyszer megtámadta valamelyik osztálytársa, az esetek 23 százalékában pedig a tanárok voltak azok, akik megsértették, kigúnyolták, vagy pedig megütötték a diákot.