2024. július 19., péntek

Új technológiák után kutatnak

A regionális hulladéklerakó Békova és Orom közötti építési munkálatai jó esetben egy év múlva kezdődhetnek el

A szemétválogatás előfeltétele a hulladék hasznosításának

A regionális hulladéklerakó, ahol hat község hulladékát válogatják, hasznosítják újra, illetve a használhatatlan részét tárolják, most már biztos, hogy a Békova és Orom között épül meg. Ám az építési munkálatokat mindenekelőtt a lerakó részletes rendezési tervének kidolgozása, illetve két közvita előzi majd meg.

Ezek a közviták pedig arra lesznek jók, hogy azok a polgárok, akik tartanak a lerakó megépítésétől, illetve szkeptikusan állnak hozzá, bekapcsolódhassanak a lerakó kialakításába, tudtuk meg Kikity Andreától, a Regionális Hulladéklerakó Kft. igazgatónőjétől.

Az igazgatónő – összefoglalva a végleges döntés előzményeit – elmondta, hogy a regionális hulladékgazdálkodási rendszer egy nagy beruházás, így jelentős előkészítő munka előzi meg. Mint rámutatott, erre azért volt szükség, mert a hulladéklerakó nemcsak Szabadka, hanem öt további önkormányzat ( Topolya, Kishegyes, Csóka, Magyarkanizsa és Zenta) részére lesz kiépítve. Vagyis így figyelembe kellett venni az úthálózatot a szállítási költségek csökkentése véget, valamint a szállítási lehetőségeket, az úthálózat minőségét és típusát. Ugyanakkor különböző környezetvédelmi előírásoknak is meg kellett felelni.

– Mi 2008 decemberében készítettük el a lerakó helyszínének kijelölésére vonatkozó határozatjavaslatot, amit akkor eljuttattunk a szabadkai városi képviselő-testülethez elfogadásra. Ám a képviselő-testület nem hozott döntést róla, mert úgy gondolták, hogy még részletesebb előmunkálatot igényel a döntés meghozatala. Ezek után az első megvalósíthatósági tanulmányt két lehetséges helyszínre dolgoztuk ki, vagyis a tervezőknek az volt a feladatuk, hogy a tervdokumentum minden elemén át összehasonlító elemzést végezzenek a két helyszín között – emelte ki az igazgatónő, majd hozzáfűzte, hogy a tervezők véleménye szerint a Békova és Orom között található lokáció sokkal kedvezőbb a Nitrogénművek közelében levő lokációtól. Ezt az állami revíziós bizottság is alátámasztotta.

– Következő lépésként a Regionális Hulladéklerakó Kft. közgyűlésének kellett döntést hoznia a lerakó helyéről, ám erre nem került sor, mert a magyarkanizsai önkormányzat a határozatjavaslat ellen szavazott. A hulladékgazdálkodási törvény szerint pedig azon önkormányzatok között, akik részt vesznek a hulladéklerakó kialakításában, teljes egyetértés kell, hogy legyen. Abban az esetben, ha nem tudnak egyetérteni, akkor a tartományi illetékes titkárság, vagyis a környezetvédelmi titkárság javaslatára a szerb kormány hozza meg a döntést.

Mivel indokolta a magyarkanizsai önkormányzat, hogy ellenzi a lerakó helyére vonatkozó javaslatot?

– Egy nyilatkozatot fogalmaztak meg, amely szerint támogatnak minden olyan helyszínt, ami 5 kilométernél távolabb van minden településtől és Szabadka területén helyezkedik el. De ki kell emelnem, hogy ilyen hely nem létezik, vagyis ezt az elvárást nem lehet megvalósítani. Egyébként pedig az előírások szerint lakóházaktól 500 méterre lehet kiépíteni hulladéklerakót. A mi esetünkben pedig Orom 2, Békova pedig 3 kilométerre található a megjelölt helyszíntől.

Mivel a közgyűlésen nem született döntés, így a tartományi titkárság felülvizsgálta a lerakó helyszínére vonatkozó javaslatot, szakmai véleményezést készített róla, majd a kormány elé terjesztették. Miután minden minisztérium pozitívan nyilatkozott a javaslatról, a kormány meghozta a döntést, és ennek függvényében a békovai kataszteri községben levő 2635-ös percellán kell kiépíteni a regionális hulladéklerakót. A szabadkai önkormányzat már meg is rendelte a részletes rendezési tervet erre a parcellára a szabadkai Városrendezési Intézettől. Ennek a tervnek a kidolgozásában játszanak majd nagy szerepet a polgárok. Ehhez csatlakozik majd a környezetvédelmi hatástanulmány is, ami egy hónapos közvitán lesz, csakúgy mint a részletes rendezési terv.

Mikorra várható ez a közvita, illetve mikorra készül el a részletes rendezési terv?

– A terv most lett megrendelve. Folynak az előkészítő munkálatok. És a képviselő-testület legközelebbi ülésén hagyják jóvá a terv kidolgozását. Ezután kezdik el az aktívabb munkát, vagyis a képviselő-testület határozata után megközelítőleg egy hónappal tartják majd meg a közvitát. Ekkor a lakosság és az intézmények is betekintést nyerhetnek majd abba, hogy milyen formában épülnek majd ki az épületek, az úthálózat elrendezése milyen lesz, illetve milyen környezetvédelmi intézkedéseket lát elő a hatástanulmány, hogy a környezetre ne legyen semmiféle káros ráhatása. Ebben az esetben javaslatokat tehetnek a polgárok, illetve módosításokat kérhetnek, amennyiben úgy látják, hogy a szakemberek nem irányoztak elő kellő mértékű védelmet.

Az oromi és a békovai polgárok elég szkeptikusan állnak a hulladéklerakó kialakításához...

– Bár készültünk bemutatókkal, de nagyon nehéz elmagyarázni a polgároknak, hogy hogyan fog ez az egész kinézni. Hiszen egy példa van előttük, az illegális szeméttelepeket, illetve a rendezetlen városi lerakókat látják maguk előtt. Holott itt egy szigeteléssel kialakított hulladéklerakó épül majd ki, ahol csak azt a hulladékot tároljuk, amit semmire nem tudunk felhasználni, vagyis a tárolt hulladék mennyisége jelentősen kisebb lesz, mint ami most az illegális vagy a városi hulladéklerakókon van.

Az építkezést fázisokban valósítják meg?

– Mától számítva egy-másfél év múlva kerülünk majd abba a helyzetbe, hogy megrendeljük a kivitelezési terveket. Ennek a rendszernek pedig több eleme van. Számunkra a legfontosabb a lerakó testének a kiépítése és a válogató megépítése. A lerakó testének kiépítése azért fontos, hogy egyszer és mindenkorra véget vessünk a talajvizek és a talaj szennyezésének. Ugyanakkor lehetőség nyílik rá, hogy a meglévő telepeket bezárják és rekultiválják. A lerakó teste is fázisokban fog kiépülni. Az első test 6-7 évre fog megoldást jelenteni, persze attól függően, hogy hány százalékos újrahasznosítást tudunk megvalósítani. Azért csak ennyi időre építjük ki, mert lehetőséget nyújtunk magunknak új technológiák bevezetésére. Vagyis az első hét évre elkészítjük a terveket, tudjuk, hogyan fogunk dolgozni, és elkészítjük a következő időszakra vonatkozó terveket is, de ha jobb és olcsóbb technológiát találunk, akkor könnyebben tudunk majd alkalmazkodni és nem lesznek erre vonatkozó plusz költségek.