2024. július 17., szerda

Naprakész fogyasztóvédelem

Tesztekkel, tanácsokkal és esettanulmányokkal várja látogatóit a Vajdasági Fogyasztóvédelmi Egyesület internetes portálja
Goran Papović: A szerbiai fogyasztók mintegy 80 százaléka nem ismeri saját jogait

Felmérések szerint a szerbiai fogyasztók mintegy 80 százaléka nem ismeri saját jogait. Még azt sem tudják sokan, hogy településeiken vannak-e fogyasztóvédelmi szervezetek, vagy kihez fordulhatnak problémáikkal. Emiatt tette fő céljává a fogyasztók teljes körű tájékoztatását a Vajdasági Fogyasztóvédelmi Egyesület és indította útjára a www.potrosac.info weblapot. A fogyasztók széles körű tájaztatására szánt weblapról Goran Papovićtyal, a Vajdasági Fogyasztóvédelmi Egyesület és Szerbiai Fogyasztóvédelmi Egyesületek Szövetségének elnökével beszélgettünk.

– A honlap már korábban is létezett a potrosac.org.rs címen, ahol elsősorban a fogyasztók jogai, a velük kapcsolatos törvények és néhány fogyasztóvédelmi tanács kapott helyet. Tavaly viszont szükség mutatkozott egy interaktívabb, szélesebb körű weblap beüzemeltetésére, amely nemcsak a Vajdasági Fogyasztóvédelmi Egyesület, hanem később a Szerbiai Fogyasztóvédelmi Egyesületek Szövetségének fő tájékoztatási eszközévé is fog válni. Célunk, hogy naprakész, aktuális fogyasztóvédelemmel kapcsolatos anyagokkal szolgáljunk a polgároknak. A látogató találhat itt híreket, jogszabályokat, ajánlatokat, tanácsokat – például mire ügyeljünk a mosógépvásárláskor – és különféle termékteszteket is. A legérdesebb viszont az Infoteka menüpont, ahol esettanulmányokat mutatunk be az olvasóknak. Az esettanulmányok feltöltését pillanatnyilag szüneteltetjük, ugyanis várjuk a rég bejelentett új fogyasztóvédelmi törvényt. Ez a törvény alapos és komoly jogszabály lesz, valamint tartalmazni fogja az Európai Unió 16 fogyasztóvédelmi irányelvét is. Emellett a látogatók kérdéseket tehetnek fel a fórumban, amelyekre egy külön szerkesztő figyel és válaszol. A probléma megoldása után lezárjuk az esetet és berakjuk az esettanulmányok közé, hogy a későbbi olvasók is gyorsan megoldhassák hasonló gondjaikat. Emellett a látogatóknak lehetőségük nyílik értékelni a hazai, illetve a külföldi termékmárkákat és termékeket, valamint megírhatják véleményüket, tapasztalataikat róluk. Ez egyfajta fogyasztói elégedettségi index hivatott lenni.

Mekkora a honlap látogatottsága?

– Meglehetősen nagy, annak ellenére, hogy még nem kezdtük el az oldalt reklámozni, ugyanis a látogatókat a régi webcímünkről automatikusan erre az új portálra irányítjuk. Ugyanakkor szeptemberben szinte minden nagyobb hazai sajtóház webportálján elhelyezzük az oldal linkjét, majd csak ezt követően kezdjük el oldalunkat reklámozni. Emellett meg akarjuk oldani, hogy oldalunkat a közeljövőben WAP-portálon keresztül mobiltelefonnal is el lehessen érni.

Milyen gondokkal fordulnak leggyakrabban önökhöz az olvasók?

– Leggyakrabban a fogyasztóvédelmi törvény 34. szakaszának megsértése miatt fordulnak hozzánk, miszerint a kereskedők nem hajlandók foglalkozni panaszaikkal, reklamációikkal. Ez általában a műszaki árucikkek esetében történik meg, valamint sok gond akad a szervizekkel is. Többször felmerül az a kérdés is, hogy a vásárlónak kötelessége-e bebizonyítani, hogy a készülék megvásárláskor már nem működött. De sokszor keresnek fel minket a közvállalatok által nyújtott szolgáltatások árai és minősége miatt is. Naponta 5-6 ilyen jellegű panasszal találkozunk.

Milyen újdonságokat várhatunk az új törvénytől?

– Az új törvény hatálybalépése után a bankok nem változtathatják meg a szerződéseket és a kamatokat, hanem kötelesek lesznek új szerződést kötni az ügyféllel. Emellett a kereskedőknek kell majd visszajuttatni a nem működő terméket a szervizbe, valamint a vásárlóknak joguk lesz a garanciális termékeket 14 napon belül visszaszolgáltatni, amennyiben mondjuk a színe vagy valami más ok miatt nem tetszik, vagy nincsenek megelégedve vele.