2024. július 17., szerda

Csótány a lakásban

Dragutin Kova č: Rejtőzködő életmódjuk miatt legtöbbször csak akkor szerzünk róluk tudomást, ha felkapcsoljuk a villanyt

Kevés olyan ember van, aki ne találkozott volna még csótánnyal. Jellegzetesen gyors, fürge rovar, és ha megjelenik a lakásban, sok bosszúságot okozhat a tulajdonosnak. Az erősen lapított, ovális testű, barna vagy fekete rovar könnyen bebújik bármilyen repedésbe és a lábain található tapadólebenyek miatt képes akár az üvegfalon is felmászni, bejutni a lakásba. Aki azonban nem szeretne baráti viszonyt kialakítani ezzel a betolakodóval, mindenképpen forduljon szakemberhez, tanácsolta lapunknak Dragutin Kovač , a szabadkai Állategészségügyi Intézet munkatársa.

– A csótányok a meleg, nedves, zsíros helyeket szeretik a leginkább. Főként a konyhában és a fürdőszobában fordulnak elő, ugyanis rettentően nagy a vízigényük. A lakásokon és a családi házakon kívül rengeteget lehet találni boltokban, hentesüzletekben, ipari vállalatokban. Sajnos az egészségügyi felügyelőség nem tesz semmit ebben a kérdésben. A csótányok jellegzetesen éjszakai életmódot folytatnak, sokszor nem is tudunk róla, hogy jelen vannak a lakásban, ugyanis emberi jelenlétre, és fényre résekbe, repedésekbe húzódnak, így szinte alig lehet őket észrevenni. Napközben megbújnak a hűtőszekrény, konyhaszekrény alatt, a sütő mögött, tehát olyan területen, ahol nyugodtan kivárhatják az esti időszakot. Rejtett életmódjuk miatt legtöbbször csak akkor szerzünk tudomást jelenlétükről, ha éjszaka a vizes helyiségekben felkapcsoljuk a villanyt, illetve rejtekhelyükön megzavarjuk a csótányokat.

Hogyan lehet megszabadulni a csótányoktól?

– Állandóan irtani kell őket. Másként nem lehet megszabadulni tőlük. A legnagyobb baj a panelházaknál van, ugyanis csak akkor szabadulhatunk meg tőlük, ha az egész épületben elvégezzük a csótányirtást. Nem lehet csak egyetlen lakást bepermetezni, hiszen a lakások össze vannak kötve egymással különböző szellőztetőkkel, vezetékekkel, távfűtési csövekkel, körülöttük pedig repedésekkel, és a csótányok ezeken keresztül vándorolnak lakásról-lakásra. Megelőzés csupán közösségi összefogással lehetséges. Az Állategészségügyi Intézetben a legmodernebb szerekkel dolgoznak, amelyek nem ártalmasak az emberekre, nem párolognak, nem hagynak nyomot és hosszú távú hatásuk van. Lehet 3 hetes, vagy akár 3 hónapos hatásuk is. A legfontosabb, hogy a permetezés után ne mossunk fel, mert ekkor eltakarítjuk a mérget is. Ezek érintkezés útján felszívódó, úgynevezett kontaktmérgek. A szer először a bogár lábaira tapad rá, amit később letakarít a szájával. A gyomorban fejti ki hatását. Lassan ható méreg. Egyébként vannak gyorsan ható mérgek is, de azok az emberre is ártalmasak. Használatukkor 24 órára el kell hagyni a lakást, ami kellemetlen. Ugyanakkor könnyen átszivároghat a szomszédos lakásba, ami még több kellemetlenséget okozhat.

Hogyan kerülnek be a lakásba a rovarok?

– A saját lábán. Átjöhet a szomszédból, a pincéből, télen a hideg utcáról be a melegbe, vagy épp nyáron a forró levegő miatt a hűvösebb lakásba. De egy közeli építkezés során történő csatornamegbontás miatt is ellephetik a lakást a csótányok. Emellett lehetnek petetokok csomagolt élelmiszereken, de épp úgy kihozhatnak egy tévét a raktárból, amelynek dobozába belekerült egy megtermékenyített csótány. Ha pedig fertőzött helyen dolgozunk vagy tartózkodunk, akár a saját ruhánkon, táskánkban is becipelhetjük őket a lakásunkba. Ilyenkor gyorsan elszaporodnak és meg is van a baj.

Mit tegyen az ember, ha talál egy csótányt a lakásban?

– Ha valaki észrevesz egy bogarat, a legjobb, ha azonnal szól a szakembereknek, mielőtt elszaporodnának és szétterjednének. Voltunk már vadonatúj építésű lakásban is irtani. A tulajdonos valószínűleg egy dobozban hozhatta be. De mivel időben szólt, meggátoltuk elszaporodásukat.

Hogyan lehet megelőzni elterjedésüket?

– A legcélravezetőbb az, ha megelőzés céljából is szakember végez csótányirtást. Egyes újonnan épített szállodák, az építkezés befejeztével azonnal kihívnak minket. Egyébként éttermeknél és szállodáknál tanácsos évente négyszer csótányirtást végezni. A panelházakban is ajánlatos évente többször megelőző permetezést végezni, mert ha egyszer befészkelik magukat, szinte lehetetlen lesz őket elpusztítani. Borzasztóan nehéz a lakóházak fertőtlenítése, mert sok lakó, vagy nincs otthon, vagy nem érdekli a csótányirtás, vagy attól fél, hogy piszkosnak fogják nevezni, de olyan lakó is van, aki észre sem veszi őket, míg van akinek egyszerűen nincs rá pénze. Újvidéken például a város pénzeli a csótányirtást.

A boltokban vásárolható ellenszerek mennyire hatásosak?

– Van aki azt mondja, hogy hatásosak, van aki azt állítja, hogy nem. Mi nem használjuk őket. Az ilyen aeroszolos bogárirtók esetében az a legnagyobb veszélyforrás, ha véletlenül a szer hatástalan és elszaporodnak a csótányok. Elpusztíthatnak valamennyit, de nem tudják velük az összeset kiirtani. Azokat is tudni kell használni. A házi praktikákkal pedig lényegében semmit se lehet elérni.

Melyik csótány a leggyakoribb Vajdaságban?

– A leggyakrabban a sárgásbarna színű orosz (nevezik még német csótánynak, valamint svábbogárnak is – a szerz. megj.) csótányokkal találkozhatunk, de találkozhatunk a fekete és kövérebb konyhai csótányokkal és amerikai csótányokkal is. Vajdaságban egyébként a 4000 csótányfaj közül megközelítőleg 70 faj fordulhat elő.

Egészségügyi veszélyük van?

– Veszélyesek, ugyanis fertőző betegségeket terjeszthetnek. A lábukra mindenféle piszok, fertőzés rátapadhat és miközben éjjel az asztalon, a tányérokon, a kint hagyott élelmiszereken mászkálnak, megfertőzhetik őket.

Városokban vagy falvakban jellemző inkább a csótány?

– Mindenhol megjelenik. A városokban sokkal több a gond a lakóházak miatt, ugyanis ott nagyon gyorsan elterjedhetnek. A családi házak között pedig ez ritkábban történhet meg, mert nem szeretnek nyílt terepen tartózkodni.

A takarítás mennyire befolyásolja a csótányok elterjedését?

– Sajnos a csótányok nem válogatnak a piszkos és a tiszta lakások között. Akármennyire vigyáz az ember a tisztaságra, megjelenhetnek a csótányok. Természetesen a takarítással némileg megelőzhetjük a csótány elszaporodását, de amennyiben nem permetezik le őket, nem lehet megszabadulni tőlük. Tulajdonképpen az élelem miatt élnek az ember közelében. Akármennyire vigyáz az ember valamennyi morzsa, liszt, cukor ottmaradhat az asztalon, lehullhat a földre és ez kiváló táplálék számukra. De mindent megesznek, még a fajtársaik ürülékét is. Nem lehet teljesen kiirtani őket. Még egy atombomba támadást is képesek túlélni.