2024. július 17., szerda

Dinamikusan, szélesebb közönséghez

Tomin Kovács Laura a Pannon RTV megbízott főszerkesztője
Tomin Kovács Laura


Árpási Ildikó négy év után döntött úgy, hogy személyes okok miatt lemond a Pannon RTV főszerkesztői posztjáról és átadja a vezetést. A Pannon RTV alapítójának kuratóriuma augusztus 23-án döntött a főszerkesztői kinevezésről, így tegnaptól ezt a posztot Tomin Kovács Laura , az eddigi főszerkesztő-helyettes tölti be, meghatározott ideig. A megbízott főszerkesztővel a céljairól és a Pannon RTV-ről beszélgettünk.

– Újságírással a Szabadkai Rádióban kezdtem foglalkozni 2002-ben, ahol először riporterként dolgoztam, majd ezt követően műsorvezetőként és szerkesztőként is. Kezdő riporterként oktatási kérdésekkel foglalkoztam, hiszen magyar nyelv és irodalomtanárként ez állt hozzám legközelebb. A Pannon RTV-be innen kerültem át 2006-ban, és részt vettem valamilyen módon a televízió, valamint a rádió kialakításában. A Party-zone ifjúsági műsor szerkesztőjeként dolgoztam, de híradós szerkesztőként és műsorvezető-szerkesztőként is, a főszerkesztő-helyettesi teendőket pedig, ha nem is azonnal, de valahogy a kezdetek óta ellátom. Hogy jelentkezem-e hat hónap múlva a főszerkesztői pályázatra, a mostani célkitűzéseim sikerétől függ.

A Pannon RTV megbízott főszerkesztőjeként milyen célokat tűzött ki maga elé?

– A televíziózás és a rádiózás egy rendkívül dinamikus műfaj, szinte naponta jelennek meg újdonságok, akár új téma formájában is. Célom, hogy az eddig elért színvonalat mindenképp megtartsam és a meglévő műsoraink mellett új műsorokat is elindítsak. Az őszi műsorséma visszaállításakor a képernyőn ismét meg fognak jelenni egyes régi műsoraink, amelyeket nyáron szüneteltettünk, mint például az ifjúsági műsorunk, a Sodrásban művelődési magazinunk és a hétvégi kollázsműsorunk. Egy új műsortervünk is van, amely egy kerekasztal- beszélgetés lenne, de a honlapunkat is meg szeretnénk újítani. Elsősorban videó alapúvá tennénk, a 20–25 perces magazinjainkat rövidebb riporttémákra bontanánk, hogy dinamikusabbá és elérhetőbbé tegyük az internetes tartalmainkat. A reggeli rádióműsorunkat is meg szeretnénk újítani. A 6 és a 10 óra közé eső műsorsávunkat a magyarországi csatornákhoz hasonlóan páros műsorvezetéssel dinamikusabbá és szórakoztatóbbá szeretnénk tenni, ugyanakkor közérdekű információkkal is szolgálnánk, hiszen ekkor ébredeznek az emberek, munkába és iskolába mennek.

Milyen problémákkal küszködik a médiaházuk?

– A munkatársak hiánya aggaszt minket a legjobban, ezért folyamatosan keresünk fiatal, talpraesett, hozzáértő riportereket, munkatársakat. Médiaházunk mindig azt hangsúlyozta, hogy fiatalos és dinamikus, ezért ebben a szellemben gondolkozunk a folytatásban is.

A Pannon RTV hatalmas fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, a televízió már regionálisnak számít, hiszen 22 települést fed le műsoraival. Van-e lehetőség terjeszkedni például a szórványban?

– Mindenképpen nemes cél lenne a szórványban terjeszkednünk, de pillanatnyilag az anyagiak és a műszaki feltételek nem engedik ezt meg. A célunk az, hogy Vajdaságban minél nagyobb közönség számára legyünk elérhetőek, de ahova nem tudunk eljutni földi sugárzással és kábelen sem, ott csak interneten keresztül nézhetőek a műsoraink.

Nemrégiben a Magyar Nemzeti Tanács médiaházuk társalapítójává vált. Mit várnak az MNT-től?

– A Pannon RTV számára lehetőséget jelent, hogy a Magyar Nemzeti Tanács a társalapítójává vált. A mi elvárásunk ebből a szempontból annyi, hogy az MNT valamiféle stabilitást biztosítson médiaházunk számára. De remélem, az MNT is úgy tekint ránk, mint egy dinamikusan fejlődő és perspektívákkal teli intézményre.

Milyen jövőképe van a Pannon RTV-vel kapcsolatban?

– Nagyon remélem, hogy e fiatal, csupán négyéves médiaházról egyszer úgy beszélhetünk, hogy egy nagy múltú és nagyon fontos intézmény a vajdasági magyarság számára, de nemcsak Észak-Bácskában, hanem az egész Vajdaságban.

Kihez szól a Pannon RTV?

– A Pannon RTV műsorstruktúráját igyekszünk úgy alakítani, hogy minél szélesebb közönséghez szóljon. Olyan témákat próbálunk felölelni, amelyek a vajdasági magyarság mindennapjait érintik, tehát a gazdaságtól a társadalmi kérdéseken át az egészséggel, az életmóddal, a sporttal, a hobbival, az ifjúsággal és a vallással is foglalkozunk. Elsősorban a vajdasági magyar települések kisembere kerül bele minden gondjával örömével együtt a műsorainkba, hiszen a szlogenünk nem más, mint: „Rólunk, nekünk, minden nap magyarul”.