2024. július 19., péntek

A kerékpárok limuzinja

Bela Andrašić szerint a tandem élményt nyújt a vakoknak is
A két barát: Bela és Lazar (Fotó: Molnár Edvárd)

A XVII. században jelent meg először a kerékpár, de akkor az ötlet, hogy két keréken guruló „paripán” közlekedjenek az emberek, viccesnek tűnt. Évszázadoknak kellett eltelnie, hogy a bicikli mai formáját megkapja. Ma már el sem tudjuk képzelni mindennapjainkat nélküle. Nincs is olyan ember, aki nem ült volna legalább egyszer kerékpárra. Ugyanakkor ma már nemcsak egyszerű kétkerekű kerékpárok vannak, hanem rendeltetésüknek megfelelően egyes fajtájukat fekve, vagy egy keréken egyensúlyozva, esetleg ketten egyszerre is tekerhetjük.

És ki gondolta volna, hogy a kerékpárok limuzinján, a tandemen való kerékpározás oly nagy élmény lenne. Hát pedig nagy élmény. Habár korábban láttam olyan kerékpárt, amelynek két ülése, két pár pedálja és két kormánya van, először csak a napokban volt szerencsém kipróbálni. Mégpedig egy olyat, ami olyan, mint egy minibicikli, de egy olyat is, ami korszerűbb, sebességváltós, sportüléses és az első, de a hátsó ülésről is önállóan kormányozható. Az élmény pedig páratlan. A kerékpár tulajdonosa meggyőzött: nincs is romantikusabb, mint párunkkal nyakunkba venni a világot úgy, hogy végig beszélgethetjük az utat, és biztosan nem maradunk le egymástól, illetve még az út terheit is megosztjuk.

Bela Andrašić, aki egy örökmozgó szabadkai nyugdíjas, néhány évvel ezelőtt nem tudott belenyugodni, hogy felesége nem kerékpározhat hirtelen elveszett térérzéke miatt, hát minden előtudás nélkül, de hatalmas önbizalommal, akarattal és tele ötletekkel elkészítette az első tandemkerékpárt saját maga és felesége számára.

– Régen nem azon gondolkodtunk a feleségemmel, hogy autóba vágjuk magunkat, hogy eljussunk valahova, hanem felpattantunk a biciklinkre és elmentünk Palicsra, vagy a szőlőskertünket megnézni. Kerékpárral közlekedtünk mindenhova. Az idő múlásával azonban valahogy, valamiért a feleségem egyik alkalommal majdnem a teherautó alá esett. Ezután pedig félt kerékpárra ülni. Ekkor gondoltam először arra, hogy két kerékpárból egyet csináljak. Így született az első, ez a sárga – mutatta a fényképet Bela látogatásunkkor. Ez a kerékpár vált a közlekedő eszközükké, körbejárták vele az „egész világot”. Ezután a saját részükre készített még egy korszerűbb tandem kerékpárt, majd hogy, hogy nem, egy család felkérte, készítsen a számukra is egy ilyen biciklit.

– A házaspár férfi tagja vak, már akkor több mint 20 éve nem hajtott biciklit, nem mehetett sehova, csak segítséggel. Amikor elkészült a kerékpár a feleségével a leghosszabb táv kezdetben a Palics–Szabadka volt, Palicsra jártak horgászni. De legutóbb, amikor a feleséggel találkoztam, megtudtam, hogy ezzel a tandem kerékpárral elmentek egész Csantavérig is. Képzelje el, mekkora lendületre, akaratra van szüksége egy olyan embernek, aki nem hajtott biciklit már 20 éve, hogy elinduljon Csantavérre? Az nem itt van, húsz kilométerre van Szabadkától… – mondta lelkesedve Bela. Látva, hogy milyen jó hatással van ez a kerékpár a fogyatékkal élőkre, felajánlotta tudását egyesületeknek, vagyis hogy igény szerint összeállít másoknak is ilyen kerékpárt, ám a mai napig nem jött visszajelzés tőlük.

Munkatársunk is kipróbálta a tandemet

Bela Andrašić elmesélte, hogy mindezek után készített egy tandem kerékpárt egy horgásznak, majd a komájának is, aki sajnos a padláson őrzi járművét. A mester, aki soha nem tanulta a kerékpárkészítés mesterségét, de precízmechanikusként mindig közel állt hozzá a mechanika, az elmúlt években összesen hat tandemet készített. Legutóbb is megrendelésre. Montenegróból keresték őt fel ezért. Hát összeállított egy rendkívül korszerű, három sebességes, elölről és hátulról is kormányozható, rugalmas tandem kerékpárt.

Megtudtuk, hogy mindegyik kerékpár esetén két kerékpárból készített egy tandemet. Általában csak kerékpárvázakból illeszti össze, amelyeket megerősít, illetve a legkorszerűbb kellékekkel látja el őket, ugyanakkor pedig a legkorszerűbb festési technikát alkalmazza, vagyis a járművek nem rozsdásodnak. És bár az összeillesztésnél arra figyel a mester, hogy az erős és tetszetős legyen, arra is odafigyel, hogy ne legyen nehéz hajtani. Habár, mint kiemelte, még a tekerésnél is megoszlik a teher az utasok között.

– Ezeknél a kerékpároknál szükség van az összhangra, hiszen már a pedálok úgy vannak beállítva, hogy egyszerre mozdulnak. Általában az első diktálja a tempót, illetve kormányoz, vagy fékez, a mögötte ülő pedig követi. Ezekkel az újabb modellekkel már nincs gond, hiszen érzi a hátsó, hogy történik valami, például a fékezésnél. De a régebbi modelleknél, amelyek kontrafékesek voltak, akadtak gondok. Kénytelenek voltunk megbeszélni a fékezést. Például az egyik barátnőnknél, aki megszokta, hogy a bal lábával fékez, én pedig a jobbal, néha gondok voltak, muszáj volt szólni, hogy fékezni kell – mondta mosolyogva a mester, aki még ma is nagyon gyakran nekiindul a világnak a barátjával, Lazarral, hiszen jól ki tudják beszélgetni magukat ilyen körutakon, és még mozognak is.

– Nincs is jobb mozgási lehetőség, mint a kerékpározás! A tandemen pedig még beszélgetni is lehet – szögezte le Bela.