2024. július 18., csütörtök

Hiába vizsgálódtak?

A rendőrség visszaadta a nagybecskereki Jugoremedijából elvitt dokumentumokat

Három hónappal ezelőtt a nagybecskereki Jugoremedijában járt a rendőrség és a gyógyszergyár gazdálkodásával kapcsolatos mintegy hatszáz dokumentumot vitt el. A megindokolás szerint ugyanis fennállt a gyanúja annak, hogy Zdravko Deurić, a gyógyszergyár igazgatója hivatali visszaélést követett el. A napokban a nagybecskereki rendőrség gazdasági osztálya visszaadta az elvitt dokumentumokat.

Nadica Margold a Jugoremedija igazgatóbizottságának elnöke tegnap kijelentette, hogy a felügyelők – szóban – közölték velük: a vizsgálatból kiderült, hogy a nagybecskereki gyógyszergyárban nem követtek el hivatali visszaélést, vagyis, nincs alapja a bűnvádi eljárás megindításának. A vizsgálat eredményéről a rendőrség várhatólag hivatalos értesítést is küld majd a Jugoremedijába.

Zdravko Deurić szerint lejárattatásuk egy belgrádi lapban megjelent írás után felerősödött, a részvényesek megfélemlítésének a célja pedig az volt, hogy a soron következő közgyűlésen többséget szerezzen magának a Privatizációs Ügynökség, amely a részvények 42 százalékával rendelkezik, hogy aztán leválthassák a vezetőséget, és a reálisnál alacsonyabb áron adhassák majd el a gyár részvényeit. A gyár vagyonának 58 százaléka a kisrészvényesek kezében van, a többi az államé.

– A rendőrség elvitt minden 2007 után kötött szerződést, a részvényesek közgyűléseinek és az igazgatóbizottság üléseinek jegyzőkönyveit. A rendőrségi akció miatt nem volt fennakadás a termelésben, de erkölcsi kár ért bennünket. Egyébként nem először történt meg, hogy megpróbálták lejáratni a privatizáció megsemmisítése után visszatért részvényeseket és a vezetést. De nekünk ellen kell állnunk minden nyomásnak, mindaddig, amíg nem találjuk meg az új stratégiai partnert, amire hamarosan sor kerül. Október elejéig megjelenik a pályázat, amelyben arra kérjük majd fel a részvényeseket, hogy csatlakozzanak az állami részvénycsomaghoz. A részvények kezdőára pedig 15 euró lesz – mondja Nadica Margold.

Az 1964-ben alapított nagybecskereki gyógyszergyár sokáig a német Höechst céggel kooperált. 2002-ben az elsők között magánosították, amikor Jovica Stefanović Nini niši üzletember, illetve vállalata a macedón Jaka-Radoviš kezébe került a vagyonuk 42 százaléka. Azonban a gazda nem teljesítette a vállalt kötelezettségeit, majd a három évig tartó folyamatos tiltakozások után a belgrádi kereskedelmi bíróságon megsemmisítették a privatizációt. A tiltakozók 2007 áprilisában visszatértek a gyárba. Kilencmillió eurós befektetéssel talpra állították a gyárat és biztosították a több, mint négyszáz dolgozó munkahelyét.