2024. július 18., csütörtök

Villanyáram nélkül, barakkban

Jovo Mandrapa: Így tüzeltem '46-ban is… (Kecskés István)

A nagybecskereki Hőerőmű (TETO) barakkjaiban élő 12 család három hónappal ezelőtt maradt áramszolgáltatás nélkül, de a hideg közeledtével sem tudják, hogy mikor kerülnek emberhez méltó életkörülmények közé. Ha egyáltalán azzá lehet tenni a város peremén, a Hőerőmű árnyékában meghúzódó barakkokban élők helyzetét. Miután többször is hiába keresték fel a helyi önkormányzat illetékeseit, elkeseredésükben tegnap levélben fordultak a közvéleményhez. Arra hívják fel a figyelmet, hogy immár a puszta létük is veszélybe került.

Janus Dako és Svetlana Domić gyerekeikkel a „konyhában” (Kecskés István)

Az első családok 1983-ban költöztek a Hőerőmű befejezése után üresen maradt barakkokba, amelyek az 1992-es és az 1995-ös menekülthullámok után megteltek. A 12 családban élő 37 személy a Pancsovai út szám nélküli cím alatt van bejelentve, rendszeresen kapják a postát, mint hallottuk, a választásokra is mindig kapnak meghívót. A menekültek a Menekültügyi Biztosság utasítására költöztek a barakk-épületekbe, amelyekben a víz- és áramszolgáltatást a Hőerőmű biztosította.

– A Hőerőmű utasítására 2009 decemberében átvizsgálták az épületek villanyhálózatát. Megállapították, hogy az épületekhez vezető hálózat elfogadható állapotban van, de az épületekben már rosszabb a helyzet. Ezért azt javasolták, hogy – biztonsági okok miatt – az épületeket kapcsolják le a hálózatról. Azonban tekintettel a téli időszakra, ezt ez év tavaszára halasztották. Az áramszolgáltatással egy ideig nem volt gond, mi pedig közben Mileta Mihajlov Nagybecskerek polgármesteréhez és Vjerka Hrubik menekültügyi biztoshoz fordultunk. A polgármester azt ígérte, hogy megoldják a telep áramszolgáltatását – meséli Zlatibor Paunović, az egyik barakk-lakó.

A Szociális Központ által odaköltöztetett egyik gyerek június 30-án zöld szilvát dobott egy áramelosztóba, ami szikrázást okozott. Ezt a lakók jelentették a Hőerőműben, ahol a nagyobb baj elkerülése végett lekapcsolták őket. A helyzet azóta is változatlan. Közben a lakókat arról értesítették, hogy a Villamossági Intézet (DEC) szakemberei szerint az egész villanyáram-hálózat a lakótelepen használhatatlan. Ezt követően a polgármester utasítására a helyszínen jártak a Szociális Központ dolgozói is, hogy felmérjék a helyzetet. Ennek eredményéről azonban az itt élők nem lettek tájékoztatva. A lakók közben Vjerka Hrubikhoz fordultak, aki szerint a barakkok nincsenek kollektív menekültközpontként nyilvántartva, a lakók közül pedig csak kilenc személynek van menekültstátusa. A biztos emlékeztet arra, hogy az áramszünetet maguk a lakók okozták, az áramszolgáltatás visszakapcsolása pedig ebben az állapotban veszélyeztetné a lakók biztonságát.

Miközben közelednek a hideg napok, a barakk-lakóknak egyre nehezebb. Mert eddig még a ház előtt felállított improvizált fűtőhelyeken lehetett főzni, vizet melegíteni. A hideg beálltával ezt már nem tehetik meg. Ráadásul az épületekben nincsenek kémények, ezért csak villanyárammal melegedhetnek a lakók. De a telepen él hat általános iskolába járó gyerek is, akiknek a tisztálkodás mellett tanulniuk is kell.

A Panonske TETO reagálása

Tegnap közleményt adott ki az újvidéki székhelyű Panonske Termoelektrane-Toplane Kft. is, amely szerint a nagybecskereki barakkok nem a hozzájuk tartozó helybeli hőerőmű, hanem a belgrádi Termoelektro vállalat tulajdonát képezik. Véleményük szerint a rossz vezetékek miatt nem lehet az épületeket visszakapcsolni az áramvezetékre. A javítást a barakkok tulajdonosának vagy a lakóknak kellene fedezniük. Szerintük az áramelosztónak egy új vezetéket kellene húznia az épületekhez a legközelebbi trafóállomástól, mivel a hőerőmű nem jogosult a háztartásokban használt alacsony feszültségű áram szolgáltatására.