2024. július 17., szerda

„Kívánságok listája”

Pásztor Bálint: Nem lehet fejlesztésekről komolyan beszélni, amíg Magyarkanizsa és Zenta Bánátban van
Szerbiában pillanatnyilag a szennyvizek 4 százalékát tisztítják csak meg (Illusztráció)

A Szerbiai Képviselőházban tegnap a 2010 és 2020 közötti időszakra vonatkozó területrendezési törvény javaslatáról, az állami költségvetést követő legfontosabb jogszabályról vitáztak a parlamenti képviselők. A szóban forgó fejlesztési terv az élet minden területére – a közlekedéstől kezdve, a környezetvédelmen keresztül, a gazdasági fejlesztésekig – vonatkozóan szabályozza, hogy a következő 10 évben milyen irányban kellene az országot fejleszteni.

Oliver Dulićkörnyezetvédelmi és területfejlesztési miniszter a több mint 300 oldalas dokumentumot ismertetve kiemelte, hogy a fejlesztési terv gerincét az infrastrukturális fejlesztés alkotja, miközben meghatározza Szerbia fejlesztéseinek kereteit és területi feltételeit. A miniszter szerint a természetvédelem, a kulturális örökség, a környezetvédelem mellett Szerbia területi elrendezésének szabályozása mellett a területrendezési terv az egyensúlyozott regionális fejlődésről, a versenyképességről, az eszközök fenntartható felhasználásáról, valamint a kulturális és természeti örökség fenntartható kiaknázásáról szól.

A Szerbiai Képviselőházban megoszlottak a törvényjavaslattal kapcsolatos vélemények, a kormánykoalícióhoz tartozó képviselők szerint a területrendezési tervnek köszönhetően fejlődni fog Szerbia, az ellenzéki képviselők pedig azt állították, hogy az állam elkésett a stratégiai dokumentum meghozásával, és lehetetlen lesz megvalósítani az elképzeléseket.

Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselője a képviselőházi vita során leszögezte, hogy csak abban az esetben szavazzák meg a dokumentumot, amennyiben elfogadják az általuk megfogalmazott módosítási indítványt.

– A területfejlesztési terv valóban egy modern dokumentum, az egyetlen gond viszont az, hogy a jelenlegi közigazgatási körzetrendszerre épül. Nem lehet fejlesztésekről komolyan beszélni, amíg Magyarkanizsa és Zenta Bánátban van. Indítványunk szerint a közigazgatási körzethatárok módosítása után, egy éven belül módosítani kell a területrendezési tervet és összhangba kell hozni az új közigazgatási körzetekről szóló dokumentummal – szögezte le lapunknak Pásztor Bálint.

Mint megjegyezte: a területfejlesztési tervről szóló vita új alkalom volt arra, hogy kiemelje a közigazgatási körzetekről szóló rendelet módosításának fontosságát, felsorakoztatva az összes gazdasági, földrajzi, közlekedési és környezetvédelmi érvet.

A Szerb Radikális Párt és a Szerbiai Demokrata Párt képviselői szerint a törvényjavaslat nem más, mint egy „kívánságok listája”. Zoran Ostojić, a Liberális Demokrata Párt képviselője a vita során kiemelte, hogy új állami politika és gazdaság nélkül a fejlesztési terv kivitelezhetetlen lesz. A környezetvédelmi miniszter a kritikákra válaszolva kijelentette, hogy a dokumentum politikailag semleges és a kivitelezése mindenkitől függni fog. Megjegyezte, az igaz, hogy Szerbiában pillanatnyilag a szennyvizek 4 százalékát tisztítják csak meg – a többit pedig a folyókba eresztik –, de ebben a problémában csak az Európai Unió segíthet.