2024. július 19., péntek

Legális vagy sem?

Az új szociális-védelmi törvény liberálisabban kezeli majd a magánjellegű idősek otthonainak megalapítását és működtetését

Az új szociális-védelmi törvény a szakemberek elvárásai szerint még az ősszel a parlament elé kerülhet. Számos újdonságot tartalmaz majd, többek között az idősek gondozását is külön tárgyalja. Amíg a ma is érvényben levő szociális-védelmi törvény szigorú feltételeket állít a magánjellegű idősek otthonai elé, más jogszabályok lehetőséget nyújtanak, hogy vállalkozás keretében foglalkozzanak az idősek gondozásával. Az új törvény, felismerve az igényeket, liberálisabban kezeli majd ezt a területet.

– A régi szociális-védelmi törvény még 1991-ben született. Azóta 11 alkalommal módosították. Ennek ellenére ma már teljes mértékben elavult. Ezt a törvényt vették alapul, amikor meghatározták azokat a normatívákat és a feltételeket, amelyek szabályozták a már meglévő idősek otthonainak működését, illetve az újak megnyitását. Ugyanakkor a ’91-ben meghozott törvény egyáltalán nem foglalkozott azzal, hogy esetleg magánszemélyek szeretnének idősek otthonát nyitni, csupán az állam érdekeltségét feltételezte. Olyan feltételeket állapítottak meg, amelyek nagyon részletesek és szinte betarthatatlanok az újonnan alapuló intézmények számára. Ezért nem is nyílt ’91 után egy ilyen intézmény sem, talán csak Versecen, illetve néhány menekültközpontban alakították ki a feltüntetett feltételeket – magyarázta Nenad Ivanišević, a szabadkai Gerontológiai Központ igazgatója, majd hozzátette: – Mi eleget tudtunk tenni ezeknek a feltételeknek, hiszen már így indultunk, de az új intézmények számára ezeknek a feltételeknek a betartása szinte lehetetlen. Az illetékes felügyelőség folyamatos ellenőrzés alatt tartotta az intézményeket – mondta. Ez volt az alapja annak, hogy egy új szociális-védelmi törvényt fogalmazzanak meg a szakemberek és nagyon jó alapul szolgált az öt évvel ezelőtt meghozott szociális-védelmi stratégia.

– Ez a stratégia azt irányozza elő, hogy az új törvényt 2011-ig elfogadják. Abban reménykedünk, hogy a törvény már most ősszel a parlament elé kerül, illetve 2011-ben már hatályba lép. Fontos újdonság, miszerint a szociális támogatásra szorulók többé nem egyszeri segélyt kapnak majd, hanem a törvénybe foglaltak alapján meghatározzák a szociális támogatásra szorulók kategóriáját. A törvény ezen része a legnehezebben kidolgozható, ugyanis Szerbiában nagyon nagy a szegénység és nagyon sokan szorulnának folyamatos szociális támogatásra. Éppen ezért az államnak 3-4 milliárd dinárral több pénzt kell elkülönítenie a szociális védelemre, mint amennyit ebben az évben elkülönített – magyarázta az intézmény igazgatója. – Az új törvénytervezet sokkal liberálisabb, mint a régi. A törvény az alapkövetelményeket tünteti fel, amelynek leget kell tenni ahhoz, hogy valaki szociális védelem alá kerüljön. Ami véleményem szerint jó, mert azok, akik ez idáig nem regisztrált módon foglalkoztak szociális védelemmel, ezután törvényes keretek között dolgozhatnak. Ugyanakkor – ami minket érint – az új törvény szerint az intézmények saját maguk határozhatják meg az árjegyzéküket. Eddig az állam határozta meg a szolgáltatások árát, így például ugyanannyiba került Surdulicán, Belgrádban és Szabadkán is a bentlakás. Figyelmen kívül hagyták a szolgáltatás minőségét – tudtuk meg az igazgatótól. Elmondta továbbá, hogy bár ez idáig szolgáltatásaik minden felhasználójáról a Szociális Munkaközpont döntött, illetve az intézmény kötött szerződést, az új törvény szerint azokkal, akik saját maguk fizetnék az ellátást, a gerontológiai központok maguk is megköthetik a szerződést, lerövidítve ezzel azt az időt, ami alatt szállást lehet kapni az idősek otthonában. Az állami intézményekben Vajdaságban szinte mindenhol nagyon hosszú a várakozási lista, ezért egyre nagyobb az igény a magánjellegű idősek otthonai iránt. Főként az olyan intézmények iránt, ahol az ágyban fekvő idős embereket ápolják. Vajdaságban összesen 6 magánjellegű idősek otthonát tartanak nyilván. Persze ennél jóval több helyen ápolnak időseket, de hivatalosan csak ennyit jegyeznek. A szobák, a felszerelés minőségét, az alkalmazottak szakértelmét, az ételek elkészítési módját, a higiéniát, a lakók öltözékét, valamint az egészségügyi ellátást is követelményként írják elő. A tartományi titkárságtól kapott rendelet szerint mindenekelőtt a szociális-védelmi minisztériumnak, illetve – amennyiben az intézmény a Vajdaság területén található – a tartományi titkárságnak kell egy végzést kiadnia arról, hogy jóvá hagyja a magánjellegű idősek otthonának megnyitását. Ha pedig az idősek nappali elszállásolásáról van szó, akkor a községi vagy városi szervek az illetékesek, természetesen akkor, ha az intézmény eleget tesz a törvény által meghatározott előírásoknak. Ezek után az intézményt a kereskedelmi bíróságon lehet és kell bejegyeztetni.

Ennek ellenére nagyon sok az olyan otthon, amely ugyan az idősek és a tehetetlen felnőttek gondozásával foglalkozik, nem a kereskedelmi bíróságon jegyeztették be, hanem a Gazdasági Regiszterek Ügynökségénél regisztráltatták mint vállalkozást. Lehetőség van ugyanis arra, hogy a vállalkozás területe az idős, illetve a különleges bánásmódot igénylő személyekkel való foglalkozás legyen. Sok esetben szakképzett személyzettel, vagyis egészségügyi nővérekkel és orvosokkal dolgoznak együtt, mint azok az otthonok, amelyek minden államilag meghatározott követelménynek eleget tudtak tenni. A tartományi titkárságtól kapott szabályzat szerint ez a fajta bejegyeztetés csak egy lehetőség arra, hogy végül a kereskedelmi bíróságon jegyeztessék be intézményüket, hogy a tartományi titkárság jóváhagyja az idősek otthona működését. Tehát ha akarom legális, ha nem akarom, nem legális az ilyen intézmény. De működik és sok közülük jól működik, az pedig nem kérdés, hogy nagyon nagy szükség van az idősek otthonaira, persze azokra, amelyekben a nekik kijáró gondoskodást valóban megkapják.