2024. július 17., szerda

Meg kell állítani a tejbehozatalt

A parlament mezőgazdasági bizottsága rövid távú tervet készít a tejválság megállítására

A cél, hogy ne legyen szükség tejbehozatalra

Pénteken ülést tartott a Szerbiai Képviselőház mezőgazdasági bizottsága, amelyet a két legnagyobb szerbiai tejtermelőket tömörítő szervezet – a Vajdasági Tejtermelők Központi Szövetsége és a Szerbiai Tejtermelők Egyesülete – kezdeményezésére hívtak össze. Mint azt Fremond Árpádtól, a Vajdasági Magyar Szövetség mezőgazdasági kérdésekkel megbízott parlamenti képviselőjétől megtudtuk, a bizottság támogatta mindkét szervezet követeléseit, ezért létrejött egy munkacsoport, amelynek célja, hogy a tejválság megoldása érdekében rövid távú cselekvési tervet dolgozzon ki, illetve azzal kapcsolatos rendelkezéseket vitasson meg. A munkacsoport tagja a mezőgazdasági minisztérium szakemberei, a tejtermelőket tömörítő szervezetek, valamint a pénzügyminisztérium, illetve a kereskedelmi minisztérium egy-egy szakembere.

Fremond az ülésen kiemelte: a VMSZ képviselőinek az lenne a legfontosabb, hogy a különböző támogatások kifizetését – attól függetlenül, hogy valaki fizeti a járulékokat, vagy sem – egyformán kezeljék.

– Örülünk annak, hogy a bíróság megállapította, hogy egyes tejgyárak monopolhelyzetben vannak, de a legapróbb részletekig ki kell vizsgálni, hogy mi a helyzet a tejpiacon – mondta Fremond Árpád.

Szavai szerint az ülésen elfogadott záradék értelmében a tárgyaló felek azt kezdeményezik, hogy ne kerülhessen sor tejbehozatalra, a költségvetésnek pedig legalább 5 százaléka kerüljön a mezőgazdaságba – jelenleg ez 3,4 százalék, tavaly pedig 2,9 százalék volt. Továbbá mielőbb a tejtermelés elősegítését támogató rendeleteket kell hozni, valamint el kell érni, hogy a tejtermelők kedvezményesen juthassanak mezőgazdasági földterületekhez. Ugyanakkor a tejpiaccal kapcsolatos monopolhelyzetet teljesen ki kell vizsgálni, és felelősségre kell vonni azokat, akik visszaéltek helyzetükkel.

– El kell érni, hogy ne legyen szükség tejbehozatalra, és az itthon megtermelt tejet egyesek ne tartsák vissza. A záradék szerint a mostani 1,5 dinárról 5 dinárra kellene emelni a tejártérítmény (prémium), és létre kell hozni egy független laboratóriumot, amelyben megvizsgálnák a tej minőségét. Sajnos már elkéstek ezek a konkrét intézkedések, hiszen beköszönt a tejválság – szögezte le parlamenti képviselő.

Mint megjegyezte, a monopolista helyzet miatt feltételezhetően sokszor olyan minőségű tej kerül a boltok polcaira, amely nem tesz eleget a szabályzatban előírtaknak.