2025. január 12., vasárnap

Szűk a menhely – sok a kóbor kutya

Bővíteni kell a kutyamenhelyet (Fotó: Kecskés István)

Amikor 2005 októberében a nagybecskereki szeméttelep bejáratánál átadták a kutyamenhelyet, a helybéliek joggal remélték, hogy megoldódtak a kóbor kutyák okozta gondok a városban. Szerbiában ugyanis akkor még kevés ilyen létesítmény volt. Elégedettek voltak az állatvédők is, hiszen addig a sintérek által összefogdosott kutyák a szeméttelepre kerültek, és ott a sorsukra hagyták őket. Nem sokkal később azonban a köztársasági állategészségügyi felügyelőség elrendelte a nagybecskereki kutyamenhely bezárását. A végzést az újvidéki és a szabadkai állatvédő egyesületek feljelentése alapján hozták meg. Ezek ugyanis azt állították, hogy a létesítmény nem felel meg a törvényes előírásoknak. Szerencsére a kutyamenhely mégis megmaradt. A gazdasági válság közepette most újabb gondok jelentkeztek: szűk a menhely – a városban pedig megint sok a kóbor kutya.

A kutyamenhelyen kezdetben hatvan–hetven állatot tartottak, jelenleg már 170 van belőlük. Bővíteni kell(ene) a létesítményt, ugyanakkor a jelenlegi állomány etetése és az áttelelése is gondot okoz. Közben a városban egyre több a kóbor kutya. Nemrég az Október 2-a Általános Iskolánál egy falka a diákokra támadt. Szerencsére a járókelők megvédték a gyerekeket.

Az önkormányzatban is tarthatatlannak ítélték meg a helyzet, de a pénzhiányban nem könnyű megoldást találni. Goran Kaurić alpolgármester szerint az egyik lehetséges kiút a kutyapanzió létrehozása lehetne, amelynek a jövedelméből bővülhetne a létesítmény. Jelenleg belgrádi és olaszországi támogatásnak köszönhetően lebetonozzák a menhely udvarait, úgyhogy ezt a telet az ebek már nem sárban és latyakban töltik. Radmila Lojović, az Anđeo állatvédő egyesület elnöke pedig reméli, hogy az önkormányzat támogatásával hamarosan tartós megoldást találnak a gazdátlanná vált kutyák élelmezésének kérdésére is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás