2024. július 17., szerda

A pénz diszkrét elköltése

A kormány elfogadta az állami költségvetés módosítását – Az ellenzék pazarlónak nevezte a kormányt
(Beta fotó)

A szerb kormány csütörtöki ülésén elfogadta a 2010-es évre szóló állami költségvetés módosítását, amely szerint a bevétel 660 milliárd dinár, a kiadás 780 milliárd dinár, a költségvetési hiány pedig 120 milliárd dinár lesz.

Diana Dragutinovića kormányülés utáni sajtótájékoztatón bejelentette, hogy az elsődleges költségvetéshez képest a bevételeket 3,5 milliárd dinárral, a kiadásokat 16,5 milliárd dinárral, a költségvetési hiányt pedig 13 milliárd dinárral növelték meg.

– A szerb kormány 28 hónapnyi munkája alatt ez a hatodik költségvetés, tehát negyedévente kiigazítjuk a költségvetést – nyilatkozta a pénzügyminiszter a Beta hírügynökségnek, majd hozzátette, hogy a 2010-es költségvetés megtervezésekor a „spórolni amennyit lehet, és csupán annyit költeni, amennyit muszáj” elvet követték.

Szavai szerint a költségvetési kiadások zömét a legveszélyeztetettebb polgárokra, a legszegényebb községekre, valamint a távfűtőművek tüzelőanyagára fordítják, a fennmaradó részt pedig a gazdaság támogatásába fektetik. A költségvetés kiigazítása szerint az oktatásra 892 millió dinárt fordítanak, a gazdasági hitelek támogatását 2,1 milliárd dinárra növelik, a tejtermelők ártérítményére (prémiumára) pedig további 650 millió dinárt különítenek el.

A kiigazított költségvetésben a szerb kormány egymilliárd dinárt fordít a Belügyminisztériumra is, hogy kifizethessék a rendőröket megillető jutalékot. A földrengés sújtotta Kraljevónak a módosított költségvetésből egymilliárd dinárt utalnak át. Diana Dragutinovića Beta hírügynökségnek elmondta azt is, hogy a szerb kormány évi költségvetése 150 millió dinár, az állami költségvetés felhasználóinak kommunális tartozásai pedig 3,1 milliárdra rúgnak, ezeket a módosított költségvetésből fogja fedezni a szerb kormány.

A pénzügyminiszter szerint a megnövelt kiadásokról tárgyaltak a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), és reményei szerint a napokban megegyeznek a jövő évi állami költségvetésről is.

– Nem kapta meg mindenki az igényelt összeget – ecsetelte a B92 televíziónak Nebojša Čirić, a gazdasági minisztérium államtitkára. – A mezőgazdasági minisztérium például 1,27 milliárd dinárt kért, de csak 650 milliót kapott.

A munkaügyi minisztérium 5,25 milliárd dinárt kap a módosított költségvetés szerint, ami Rasim Ljajić munkaügyi miniszter szerint elegendő lesz ahhoz, hogy az állam teljesítse szociális juttatásokkal kapcsolatos kötelességeit. A környezetvédelmi és a területrendezési minisztérium 100 millió dinárt kap, amelyet teljes egészében a kraljevói földrengés okozta károk enyhítésére fordít a minisztérium.

A kormányülés előtt Miroslav Zdravkovićközgazdász a B92 televíziónak nyilatkozva kifejtette, hogy a költségvetési hiány megemelésekor olyan összegekről beszél a kormány, amelyeket már elköltött. Mint megjegyezte, ezt a pénzt a közigazgatásban dolgozóknak és a nyugdíjasoknak átutalt egyszeri segélyre, valamint a hiteltámogatásokra költötte el a szerb kormány.

– Senki sem fog kapni semmit. Ez a költségvetési módosítás csupán annak a ténynek az elfogadása, hogy az idei költségvetésben a tervezethez képest nagyobbak lettek a kiadások – vélekedett a közgazdász.

Mint mondta, a megnövelt költségvetési hiány egyenértékű az áfa 18 százalékról 17 százalékra való csökkentésével. De mivel nincs elemzés arra vonatkozólag, hogy miért szükséges a költségvetés módosítása, lehetővé válhat a pénz diszkrét elköltése, valamint a politikai populizmus.

– Sokkal fontosabb lenne megtervezni a jövő évi költségvetést, mint a tényeket szépítgetni – szögezte le a szakember.

Ugyanakkor a Szerb Haladó Párt, a Szerb Radikális Párt és a Szerbiai Demokrata Párt bejelentette, hogy nem fogják megszavazni a költségvetés módosítását, valamint azzal vádolták meg a szerb kormányt, hogy pazarló, tudósított a Beta hírügynökség. Tomislav Nikolić, az SZHP elnöke például azért szavaz a költségvetés kiigazítása ellen, mert a szerb kormány nem tudja megfelelően felhasználni a „nép” pénzét. Megjegyezte, hogy készen állt volna tárgyalni a kormánnyal a költségvetés kiigazításáról, ha azzal a kraljevói károkat szanálták volna, és nem az évközben megtermelt „mínuszokat” fedték volna le. A költségvetés kiigazítása túl későn készült el és egyetlen gazdasági problémát sem old meg, vélekedett Radojko Obradović, az SZDP frakciójának képviselője. Szavai szerint a költségvetési módosításnak és a szerb kormány politikájának köszönhetően tovább fog nőni az infláció, továbbra is instabil marad az árfolyam és növekedni fog a költségvetési hiány, majd hozzátette: „A jövő év semmivel sem lesz jobb az ideinél”.