2024. július 18., csütörtök

A csődeljárási igazgató ellen tüntettek

NAGYBECSKEREKI SÖRGYÁR
Négy éve, hogy sörgyár nélkül maradt a sörnapjairól ismert Nagybecskerek (Fotó: Kecskés István)

Pénteken tiltakozó felvonulást tartottak a nagybecskereki sörgyár (ZIP) egykori dolgozói, akik elégedetlenek Dragan Božić csődeljárási igazgató munkájával. A tiltakozók a sörgyár kapujából indultak sétájukra. A város központja felé haladva, ügyviteli épületük előtt tapssal köszöntötték őket az egy hónapja sztrájkoló GIK Banat építőipari vállalat dolgozói. A szokatlanul népes rendőri kíséret mellett zajló, egyébként csendes tiltakozás a város főterén, Petar Karađorđević lovasszobránál ért véget.

A tiltakozók felróják a csődeljárási igazgatónak, hogy a főtárgyalás előkészítése folyamán elvetette a 131 egykori dolgozó követeléseit, emellett elismerte a gyár adósságát a Pannon Rt. felé, melynek tulajdonosa a hivatali visszaéléssel, adócsalással és okirat-hamisítással gyanúsított Momčilo Rajić szabadkai üzletember. A csődeljárási igazgatónak a hitelezők végleges listáját december 15-éig kell elkészítenie.

– A csődeljárási igazgató által szeptemberben elkészített listán Momčilo Rajić három olyan vállalata szerepel, amelyek több tízmillió dinárt követelnek a nagybecskereki sörgyártól. Ugyanakkor elvetette a mi, összesen 42 millió dináros követelésünket az elmaradt bérek és be nem fizetett járulékok címén. Számunkra érthetetlen, hogy az állam védi azt, ami Momčilo Rajićé, ugyanakkor a dolgozóknak, a részvényeseknek és nyugdíjasoknak az utcán kell harcolniuk a jogaikért – mondta Radivoj Adamov, a sörgyár egykori dolgozója.

A nagybecskereki sörgyárban a város kezdeményezésére indult csődeljárás, miután bejelentették, hogy a Szerbiai Nemzeti Bank hamarosan csődeljárást indít, illetve felszámol több szerbiai vállalatot. Mivel a sörgyár számlája már több mint három éve zárolva van, így az automatikus megszűnés veszélye fenyegeti őket. Az önkormányzat nemrég kifejezte készségét, hogy részt vállal a két és fél évszázados múlttal rendelkező gyár vagyonának a megőrzésében. Ugyanis Momčilo Rajić, aki a gyár vagyonának 51,04 százalékát birtokolja, megpróbálta elszállíttatni a felszerelés egy részét, de ezt meggátolták az egykori dolgozók.

A Pénzügyminisztérium illetve a nagybecskereki adóhivatal 2006-ban hozott végzése alapján, a nem fizetett adók miatt, a sörgyár ügyviteli épülete és a munkacsarnokok az állam tulajdonába kerültek. A dolgozók most azt remélik, hogy a gyár vagyonának későbbi értékesítéséből kártalanítják őket.

Momčilo Rajić 2003 szeptemberében 912 ezer euróért lett többségi tulajdonosa a nagybecskereki sörgyárnak, amelynek vagyonát akkor 9,5 millió euróra becsülték. De a privatizáció még így is félresikerült. 2003-ban három hónapot dolgoztak, a következő évben már többet álltak, mint amennyit termeltek, aztán 2006 tavaszán teljesen leálltak. Közben a gazdát többször is letartóztatták annak a gyanújával, hogy fantomcégek mögé bújva több bűncselekményt követett el, illetve, hogy megkárosította az államot. A 320 dolgozóból mára tizen-egynéhány (portás) maradt.

A napokban elterjedt a hír, hogy egy „világhírű társaság” (amely már jelen van Szerbiában) érdeklődik a sörgyár iránt, és tárgyalt velük Mileta Mihajlov polgármester is.