2024. július 17., szerda

Nem lehet minden sikertelenségért Bolognát hibáztatni

Dr. Zavargó Zoltán: Jogilag megkérdőjelezhető a tiltakozók igazsága, de lényegében meg kell találni a módot, hogy az állami költségvetés terhére tanulhassanak mindazok, akiket ez megillet

Egyetemista tiltakozások rázkódtatják meg hetek óta Szerbiát, és nem csak Szerbiát. Fiatalok százai, talán ezrei követelik Európa-szerte az ingyenes, vagy legalábbis hozzáférhető tanulmányokat. Nem kívánnak a megszigorító intézkedések szenvedő alanyaivá válni, mondván, az állam takarékoskodjon, de ne a jövő nemzedékének kárára. Mindennek apropóján dr. Zavargó Zoltánt, az Újvidéki Egyetem Technológiai Karának dékánját faggattuk.

Igazuk van-e a tiltakozó egyetemistáknak, akik Belgrádban immár éhségsztrájkba fogtak, hogy kiharcolják a tandíjmentes oktatás lehetőségét mindazoknak az alapstúdiumon tanuló hallgatóknak, akik 48 pontnál többet szereztek az elmúlt tanév folyamán?

– Szerintem igen, mert 60 pontot teljesíteni nem könnyű, és úgy látszik, nem reális elvárás jelen pillanatban. Habár most nem erről van szó, hanem arról, hogy minden hallgató, aki teljesítette a 48 pontot, folytathatja-e a tanulmányát a költségvetés terhén. Jogilag megkérdőjelezhető a tiltakozók igazsága, de lényegében meg kell találni a módot, hogy az állami költségvetés terhére tanulhassanak mindazok, akiket ez megillet.

Nehéz a bolognai elvárásoknak eleget tenni?

– Úgy látszik, az elmúlt 10-15 évben a munkaszokások megváltoztak, de a körülmények is, mert elvárásaink szerint már teljes gőzzel működnie kellene a bolognai rendszernek, mégis csak engedmények sorozatával tudtuk elérni, hogy a felsőoktatás zökkenőmentes legyen. Tapasztalatom szerint nehéz a hallgatóknak az összes tantárgyat lerakni közvetlenül azután, hogy lehallgatták a tárgyat. Viszont évről évre javul az átlag, azaz egyre többen tudják teljesíteni a követelményt, s ez alapján azt gondolom, egy folyamat kellős közepén vagyunk, előbb-utóbb eljutunk a célig. Jelen pillanatban azonban úgy tűnik, nem reális elvárás a 60 pont. Érdekes lenne kivizsgálni, hogy ennek mi az oka: az oktatási rendszerben keresendő, vagy a társadalmi körülményekben, vagy valami másban. Azért minden sikertelenségért nem lehet Bolognát hibáztatni.

A tartomány bejelentette, hogy novemberre, decemberre vállalja a mestertanulmányok pénzelését több mint 1400 hallgató esetében. Ön szerint miért csak a mestertanulmányok esetében kínálta fel a támogatást?

– A tartomány nemcsak odafigyel a felsőoktatásra, hanem lehetőségeihez mérten támogatja is. Ez üdvözlendő. Azt hiszem, korrekt lépés a tartomány részéről, hogy felkínálta az anyagi hozzájárulását a mesterképzésben keletkezett pénzelési űr semlegesítésére, és hozzájárul egy valóban rendezetlen kérdés rendezéséhez. Emlékeztetnék, hogy a mesterképzést úgy kezdték meg a karok, hogy senki nem tudta, ki fogja pénzelni, és emiatt egyes karokon nagy hiány keletkezett. Valószínűnek tartom, hogy januártól is talál majd pénzt a tartomány, hogy a hallgatókat, de a karokat is tehermentesítse.

Konkrétan: hány mesterfokozati hallgatója van a Technológiai Karnak? Mekkora a tandíj, és hogyan hidalták át ezt az áldatlan helyzetet, melyben egy hónappal a tanévkezdés után sem lehetett tudni, ki fizeti a tandíjat?

– Szerbiában minden technológiai karon egyéves a mesterképzés, azaz eleve a 4+1-s rendszer mellé sorakoztunk fel. Az alapstúdiumon mindenki beiratkozhatott a költségvetés terhére, aki 48 pontnál többet megszerzett, úgyhogy ilyen gondjaink nincsenek. A mesterképzés iránt viszont meglepően nagy az érdeklődés. A hallgatók zöme felvállalja az ötödik évet, mert azt reméli a mesterfokozattól, hogy nagyobb esélyekkel helyezkedik majd el. Mi az olcsóbb felsőoktatási intézmények közé tartozunk, 90 000 dinár a mesterfokozati év. A helyzetet úgy oldottuk meg, hogy valamennyit ebből a tandíjból megfizettettünk a hallgatókkal, és kivárunk. Ha megoldódik a pénzelés, és az állam magára vállalja a kiadásokat, akkor visszaadjuk a hallgatóknak azt, amit befizettek. Ez egy kellemetlen helyzet, de nincs más megoldás. Hangsúlyozom még egyszer, nagyon fontos, hogy a tartomány ígérete szerint hamarosan rendeződik az idei novemberi és decemberi pénzelés, de szerintem ez az intézkedés előrevetíti annak lehetőségét is, hogy talán a következő kalendáriumi évben folytatja az egyetemi hallgatók effajta anyagi támogatását.