2024. július 17., szerda

Szervkereskedelemmel vádolják Hashim Thaçit

A koszovói kormány alaptalannak nevezte a vádakat, és ellenlépéseket helyezett kilátásba

Jóformán fel sem ocsúdhatott választási győzelmének mámorából Hashim Thaçi koszovói politikus, máris súlyos gondokkal kell szembenéznie, a brit Guardian ugyanis egy kiszivárgott jelentésre hivatkozva kedden azt írta, hogy a koszovói kormányfő vezette Koszovói Felszabadítási Hadsereg (UÇK) fegyvercsempészésben és szervkereskedelemben is részt vett a koszovói háború alatt és azután egy évvel. A koszovói kormány alaptalan rágalomnak nevezte a jelentést, valamint bejelentette, hogy minden jogi és politikai eszközt be fog vetni annak készítője, Dick Marty emberi jogi szakértő ellen.

Az Európa Tanács jogi testülete Párizsban ma tűzi napirendre azt a jelentést, amely alapjaiban rázhatja meg Koszovót, ahol vasárnap tartották meg az első parlamenti választásokat a függetlenség 2008-as kikiáltása óta. Hashim Thaçi már kihirdette győzelmét, és megkezdte a koalíciós tárgyalásokat az ellenzéki pártokkal, amikor is a Guardian egy kiszivárgott jelentésre hivatkozva azt írta, hogy a koszovói kormányfő a kilencvenes években egy maffiaszerű, szervezett bűnözéssel foglalkozó hálózatot vezetett.

A Guardian birtokába került, két évig tartó vizsgálat jelentésében az FBI-ra és más hírszerzési forrásokra hivatkoznak. A dokumentumban állítólag név szerint említik az UÇK-n belül a drenicai csoportot vezető Thaçit, mint olyan bűnözőt, aki társaival együtt megszerezte a heroinkereskedelem irányítását. A vizsgálatot lefolytató Dick Marty emberi jogi szakértő jelentésében a Guardian tolmácsolása szerint az áll, hogy egyes Thaçihoz közel álló személyek szerb foglyokat gyilkoltak meg.

– Többük szerveit eltávolították egy észak-albániai klinikán, majd a feketepiacon értékesítve tengerentúli magánklinikákra szállították őket – áll a dokumentumban.

Marty jelentéstervezetében a koszovói rendfenntartásért felelős EULEX-misszió vizsgálatára hivatkozik. Az EULEX októberben öt embert – köztük orvosokat és az egészségügyi minisztérium egyik munkatársát – azzal vádolt meg, hogy emberi szervekkel kereskedtek. A jelentés egyúttal cinkossággal vádolja a nyugati hatalmakat, mert szándékosan figyelmen kívül hagyták a kilencvenes évek végén elkövetett bűntetteket.

A koszovói szervkereskedelem ügye nem először került terítékre. Először a korábbi hágai főügyész, Carla Del Ponte beszélt róla 2008-ban, sőt könyvében is megemlítette, a hágai vizsgálóbíróknak azonban a vádemeléshez nem volt elegendő bizonyítékuk. Eközben a Human Rights Watch (HRW) nemzetközi jogvédő szervezet is az ügy kivizsgálása mellett kardoskodott, és közölte, hogy információi szerint szervkereskedelem céljából legalább 400 embert raboltak el Koszovóban, és szállították őket Albániába, ahol nyomtalanul eltűntek. Az ügyben nyomozást folytató szerb hatóságok közel 130 tanút hallgattak ki, és az eredményekről tájékoztatták Dick Martyt, az Európa Tanács különmegbízottját is, aki tavaly augusztusban járt Belgrádban. Ekkor a koszovói kormány meggyőződését fejezte ki, hogy az ET vizsgálata bebizonyítja: alaptalanok azok a belgrádi vádak, amelyek szerint 1999-ben, a koszovói összecsapások idején szerbeket raboltak volna el szervkereskedelem céljából.

A kedden kiszivárgott jelentést alaptalannak és rágalmazónak nevezte Prishtina. A kormány által kiadott nyilatkozatban bejelentették, hogy a jelentés szerzője ellen jogi és politikai lépéseket tesznek.

– Világosan látszik, hogy valaki le akarja járatni a parlamenti választásokon győztes kormányfőt – jegyezték meg a nyilatkozatban.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Vuk Jeremić szerb külügyminiszterrel folytatott tegnapi tárgyalásai után a Beta hírügynökségnek kijelentette: Oroszországot nyugtalanítja annak gyanúja, hogy a koszovói vezetőségnek köze lehet emberiségellenes bűntettekhez. A szerb külügyminiszter szerint a koszovói kormányfőnek többé nincs politikai jövője.

Veljko Odalović, a szerb kormány eltűntekkel foglalkozó állami bizottságának elnöke az üggyel kapcsolatban reményét fejezte ki, hogy az ET jelentése elindítja azokat a mechanizmusokat, amelyek fényt deríthetnek a Koszovóban történtekre; és hogy Albánia is bekapcsolódik a nyomozásba.