2024. július 18., csütörtök

Problémák a párkapcsolatban

Az idén a szabadkai S. O. S. szolgálat segélykérői között 90 százalék volt a nők aránya

Egyre többféle és egyre egyedibb gondokkal hívják fel a szabadkai S. O. S. telefonos lelkisegély-szolgálatot. Ebben az évben főként – mintegy 90 százalékban – nők telefonáltak, és általában a párkapcsolatuk, illetve a családi állapotaik miatt tartották fontosnak, hogy szakembertől kérjenek tanácsot. Pszichológusból azonban nincs elég, főként a kétnyelvű lélekgyógyászok hiányoznak, tudtuk meg Mirkov Margittól, az S. O. S. lelkisegély-szolgálat vezetőjétől.

– Ahogy most végignéztem a jegyzőkönyvet, a több mint négyszáz hívás alapján nem mondhatom el, hogy hasonló problémákkal kerestek meg minket, mint a korábbi években. Mostanában elsősorban egyedi gondok merültek fel, olyanok, amelyekkel eddig nem találkoztunk. Azt viszont elmondhatom, hogy még mindig nagy számban jelentkeznek azok a szülők, hozzátartozók, szomszédok, akiknek a környezetében kábítószerfüggők vannak, és olyan nők is telefonálnak, akik a családon belüli erőszak áldozatai. Ezek a szenvedő emberek azonban általában csupán azért hívnak fel bennünket, hogy elpanaszolják valakinek a fájdalmukat, és általában nem fogadják el a segítséget, a beavatkozás lehetőségét sem – emelte ki Mirkov Margit. Rámutatott: az áldozatok nem merik feljelenteni bántalmazójukat, mert gyakran függnek tőle. A bántalmazásra panaszkodó nők 80 százaléka ugyanis háziasszony vagy munkanélküli. A családi erőszakot elszenvedők nagy része nem bízik abban, hogy az intézmények és a hatóságok munkája eredményes lehet. Tavaly óta nem működik Szabadkán a biztonságos ház sem. Ugyanakkor Mirkov Margit szerint nem az áldozatot kellene kiemelni a környezetéből, hanem a bántalmazót kellene elkülöníteni, kezelésre küldeni.

A lelkisegély-szolgálat vezetője felhívta rá a figyelmet, hogy az idén a legtöbb hívás a párkapcsolatban vagy a házasságban fellépő feszültséggel volt kapcsolatos.

– Nagyon sok hívásunk központi témája a férfi–nő viszony és a házastársak között felmerülő problémák. Eddig nem nagyon beszéltek ilyesmiről az emberek. Most is főként a középkorosztály az, aki megosztja velünk a csalódásait, náluk sokszor az a gond, hogy elfáradtak az együttélés alatt vagy az élettel való küzdelemben. A nők sokszor úgy mennek haza a munkahelyükről, hogy tele vannak feldolgozatlan stresszes élményekkel, bizonytalansággal, ugyanakkor a szülő–gyerek kapcsolat is gondterheltté teszi őket. Ma már a gyerekek is máshogy viszonyulnak a szülőkhöz, mint régen, jóval több a konfliktus. Sajnos a társadalom nem úgy viszonyul a családokhoz, ahogy kellene. Nem készíti fel a fiatalokat a tudatos családalapításra, sőt a függőséggel küzdőket sem kezeli megfelelően. Egyre többen nyúlnak a pohár után, hiszen ebben a térségben a legtöbb gondot még mindig az alkoholizmus okozza. Tulajdonképpen éppen emiatt indítottuk el húsz évvel ezelőtt a szolgálatot – mutatott rá Mirkov Margit. Elmondta továbbá, hogy egyre többen jelentkeznek munkahelyi gondokkal küzdők, akik a munkáltatókra panaszkodnak, de úgy érzik, nem érdemes panaszt tenniük, mert munkahely nélkül maradnak. De panasszal fordulnak hozzájuk a nyugdíjasok is, akiket főként a magány nyomaszt, és sokszor csak beszélgetni szeretnének valakivel.

Az idén kevesebben telefonáltak, mint a korábbi években, a szakember szerint mégis új munkatársakra, elsősorban kétnyelvű szakemberekre lenne szükségük. Mint mondta, fontos, hogy a jövendőbeli kolléga ismerje a magyar és a szerb nyelvet is, hiszen minden embernek sokkal könnyebb megosztania a problémáját az anyanyelvén. Kiemelte, hogy várják azon pszichológusok, szociális munkások, pedagógusok, orvosok jelentkezését, akik részt szeretnének venni a programban. Jelentkezhetnek a szolgálat telefonszámán, a 024/553-000-s számon.

A szolgálat mindennap délután 5 órától dolgozik, hétvégeken és az ünnepek alatt is fogadja a telefonálók jelentkezését. A szám ingyenesen hívható.