2024. július 18., csütörtök

A biztonságosabb közlekedésért

A szerb kormány a közelmúltban fogadta el az új közlekedésbiztonságról szóló törvénytervezetet, amelyben számos újdonság várja a közlekedésben résztvevőket, ugyanakkor az autóiskolák számára is tartalmaz újításokat.

Ezekről faggattuk minap a zentai Crveni Signal Plus elnevezésű autóiskola két oktatóját, Nyilas Árpádot és Bukovác Zoltánt.

Nyilas Árpád: Változások várhatóak az autóiskolák szervezeti felépítésében

Bukovác Zoltán: Szerbiában is lesz büntetőpontrendszer

– Az oktatást illetőleg az új törvénytervezet nem irányoz elő különösebb változásokat, valószínűleg megnövelik az elméleti és a gyakorlati órák számát, de hogy mennyire, az még nincs meghatározva – tudtuk meg Nyilas Árpádtól, aki egyben a vizsgáztató bizottság elnöke is az autóiskolában. Az ő véleménye szerint egyébként ennek köszönhetően csupán az oktatás minősége javulhat. A vizsgáztatás hasonlóképpen fog történni, mint ahogyan eddig is, azzal, hogy az illetékesek meg fogják állapítani a vizsgáért elkérhető minimális összeget, ami alá nem mehetnek az autóiskolák. Egyébként változások várhatóak az autóiskolák szervezeti felépítésében is, s ennek köszönhetően a munkájukat legkomolyabban vevő vállalkozások fognak csak fennmaradni.

A törvénytervezet szerint az elméleti oktatást tartó és a vizsgáztató személynek felsőfokú végzettséggel kell rendelkeznie. Ehhez elsősorban a közlekedési főiskolát kell befejeznie az illetőnek. Amennyiben viszont más szakon szerzett oklevelet, akkor ötéves tapasztalattal kell rendelkeznie a közlekedésbiztonság területén – tudtuk meg az oktatótól.

Az új tervezet szerint az első járművezetői vizsgájukat letevő személyek egy éven keresztül ún. próbavezetői státuszban vehetnek részt a közlekedésben. Ugyanakkor ez magával vonja azt is, hogy az illető, ebben az időszakban csupán reggel 5 és 23 óra között közlekedhet a személygépkocsijával, de csakis egy, őt felügyelő, legalább ötéves vezetői tapasztalattal rendelkező személy társaságában.

Az új tervezet értelmében Szerbiában is bevezetnék a büntetőpontrendszert, ami alapján a hajtási engedéllyel huzamosabb ideje rendelkező személyek 18 szabálysértési pontot „lőhetnek ki” egy év alatt, a próbavezetők számára pedig ennél kevesebb büntetőpontot engedélyeznének. Ez utóbbiak esetében egyébként a felügyelő személyt is megbüntetik, amennyiben „gyakornoka” vétett a közlekedés biztonsága ellen.

–A tervezet értelmében egyébként EU-kompatibilisek lesznek a közlekedési jelzőtáblák is, lesz néhány új jelzés, s egyes közlekedési szabályok is változni fognak némileg – mesélte Bukovác Zoltán, aki egyben azt is hozzáfűzte, hogy ezek nem fognak gondot okozni a tapasztalattal már rendelkező személyeknek.

Beszélgetőtársaink egyébként egyetértettek abban, hogy a törvény meghozatalára mindenképpen szükség van, mivel közlekedési kultúránk eléggé „vadnyugati”.

Az új tervezet értelmében egyébként az ember vérében legfeljebb 0,3 ezrelék alkohol lehet, ugyanakkor újdonságnak számít az is, hogy a közlekedés résztvevőit, bizonyos útszakaszokon, videokamerákkal is megfigyelhetik, s amennyiben vétenek a közlekedési szabályok ellen, a büntetés értékét kipostázzák az érintetteknek. Kötelező lesz a tompított fény állandó használata is, s a lakott területeken pedig 60 km/óráról 50-re korlátozzák a megengedett sebességet. Egyébként szigorúan büntetni szándékozzák a radarellenőrzésekre figyelmeztető elektronikus kütyük alkalmazását is. A szabálysértések elkövetőinek pedig a törvény elfogadását követően jóval mélyebben bele kell majd nyúlniuk a zsebeikbe is.

A törvénytervezet előrelátja az ún. közlekedésbiztonsági ügynökség megalapítását is. Ez az ügynökség adná ki a működési engedélyeket az autóiskolák oktatóinak is.

A törvénytervezetben foglaltakkal szemben már több aggály is megfogalmazódott a szakértők által.

Vannak, akik szerint logikátlan, hogy az új törvénytervezet elfogadtatására a Szerbiai Belügyi Minisztérium tett javaslatot, ugyanakkor számos rossz rendeletet is tartalmaz. Ezek közé sorolják többek közt azt, amelyik a radardetektáló berendezések alkalmazását bünteti. Ennek használata egyébként az európai országok többségében engedélyezett, s csupán a radarhullámokat zavaró készülékeket tiltják. Mások viszont azt kifogásolják, hogy többnyire csupán büntetőintézkedéseket lát elő. Legtöbben egyébként azt a rendeletet kifogásolják, miszerint a rendőrségi jegyzőkönyvet megdönthetetlen bizonyítékként kell kezelni a bírósági tárgyalásokon.

Amennyiben a szerbiai képviselők rámondják az áment az új törvénytervezetre, minden bizonnyal csökkenni fog a közlekedési balesetek száma, ugyanakkor szinte biztos az is, hogy egyre többen veszik majd igénybe a különböző taxitársaságok szolgáltatásait.