2024. július 18., csütörtök

Félbeszakadt a kishegyesi kkt ülése

Háromórányi vita arról, kellenek-e helyi választások Szeghegyen – Az ülés folytatása a májusi ünnepek után várható
Dragan Kaluđerović nem távozott a szószékről, amíg félbe nem szakadt az ülés (Papp Imre)

Tizenkilenc napirendi pont megvitatása érdekében hívta össze tegnap délelőttre a kishegyesi községi képviselő-testület ülését Vladimir Lopičić házelnök, de az ülés a napirend megállapításánál megrekedt, mert a radikális képviselő türelmét vesztve, elfoglalta a szószéket mondván, hogy addig nem távozik, amíg az elnök be nem rekeszti az ülést és ki nem hirdeti a folytatás időpontját. A háromórás vitát követően az ülés megszakadt, a folytatás az elnök bejelentése szerint május 8-án, pénteken 10 órakor lesz.

A képviselő-testület ülése azzal kezdődött, hogy a házelnök javasolta, vegyék le napirendről a képviselők és testületi tagok juttatásairól szóló határozati javaslatot, mivel sem a köztársasági, sem pedig a tartományi költségvetések nem véglegesek, s mivel a községi büdzsé nagymértékben függ ezektől, várni kell a meghozatalával. A radikálisok erélyesen tiltakoztak a javaslat ellen, mert lehetőséget kaptak volna arra, hogy vita alakuljon ki a különféle juttatásokról, amelyet már régóta szorgalmaznak.

A napirend megállapítása előtt Pál Károly, a Magyar Koalíció képviselői csoportjának nevében javaslatot terjesztett be arra vonatkozóan, hogy változtassák meg a helyi közösségek választására vonatkozó határozatot olyan értelemben, hogy a határozat rendelkezzen a helyi közösségi választások egyidejű megtartásáról, s egyúttal a testület hozzon határozatot a szeghegyi helyi választások megtartásáról is június 21-én, mint ahogyan erről az elnök már határozott Kishegyes és Bácsfeketehegy esetében. Az elnök a javaslatot szavazásra sem akarta bocsátani, mondván, hogy ha megalapozatlannak véli a javaslatot jogában áll kiiktatni a napirendből, s ez esetben szerinte erről volt szó.

A Magyar Koalíció képviselője viszont követelte a javaslat szavazásra bocsátását, annál is inkább mert azt támogatta a Szerbiai Szocialista Párt és a Montenegrói Párt képviselője is. Ezzel szemben a radikálisok a demokraták pártját fogták, mondván, hogy meg kellene hagyni a szeghegyi testületet, hogy teljes mandátumban végezze munkáját, megalakulása óta ugyanis csak két év telt el. Az egyik fél tehát következetesen a szavazást követelte, a másik viszont a felsőbb hatóságok jogmagyarázatát javasolta a döntés meghozatala előtt. A többórás vitában az elnök azzal vádolta a Magyar Koalíciót, hogy a többség erejére támaszkodva akar a törvényekkel ellentétben határozatokat hozni, a másik fél viszont azzal az elnököt, hogy önkényesen cselekszik, az ügyrendi szabályzatot sérti, ha nem bocsátja szavazásra a törvényesen beterjesztett javaslatot.

A napirendről szóló majd háromórás vita vége felé az elnök szünetet rendelt el, amikor Dragan Kaluđerović radikális képviselő, megelégelve a sehová sem vezető vitát, elfoglalta a szószéket és azt követelte az elnöktől, hogy szakítsa meg az ülést és tűzze ki az ülés folytatásának időpontját. Mivel a radikális képviselő a szünet után sem távozott a szószékről, az elnök az ülés folytatásának lehetetlenségére hivatkozva megszakította az ülést és a folytatás időpontját május 8-ára jelölte meg. Addig, mint hangsúlyozta, valószínűleg sikerül a tartományi illetékes szervektől is választ kapni a felmerült jogi dilemmákra.

KÖZÖS KÖZLEMÉNY

A testület ülése után Pál Károly, a VMSZ helyi szervezetének elnöke, Nenad Stevović, a Montenegrói Párt elnöke és Marko Rovčanin, az SZSZP helyi szervezetének elnöke közös közleményt adott ki, amelyben hangsúlyozták, hogy a kkt elnöke nem volt hajlandó a kibővített napirendet szavazásra bocsátani, annak ellenére, hogy ezt a képviselők többsége – a 25-ből 15-en támogatták.

„A Magyar Koalíció, a Montenegrói Párt és a Szerb Szocialista Párt képviselőit megdöbbentette, hogy a kkt elnöke önmagát a többség akarata fölé helyezve, megszegte az önkormányzat ügyrendi szabályzatát, illetve figyelmen kívül hagyta a választók többségének akaratát. Ugyancsak megdöbbenéssel vettük tudomásul, hogy a Demokrata Párt a Szerb Radikális Párttal szövetkezve megakadályozta a szeghegyi helyi közösségek tagjainak megválasztását. Azzal, hogy a három helyi közösség közül csupán kettőben tették lehetővé a választások megtartását, egyrészt a községben kialakult több évtizedes gyakorlatot vették semmibe, másrészt pedig komoly anyagi terhet róttak az önkormányzatra – és közvetetten a polgárokra.

Megítélésünk szerint a kkt elnökének ilyen hozzáállása igen megnehezíti a koalíció működését, különösen annak tükrében, hogy három hónappal ezelőtt Vladimir Lopičić saját helyettesét – az SZSZP tagját, fizikai leszámolással fenyegette meg.

A Demokrata Párt helyi vezetőinek sorában meghonosodott gyakorlatot minősíthetetlennek tartjuk, s ezúton hívjuk fel a Demokrata Párt felsőbb szerveit, hogy a község zavartalan működése érdekében tegyen rendet a saját soraiban”, áll a közleményben.