2024. július 18., csütörtök

Ismét Pál az elnök

Újabb politikai fordulat Kishegyesen: a községi képviselő-testület leváltotta Vladimir Lopičić eddigi elnököt és visszahelyezte korábbi tisztségébe Pál Károlyt

A viharos kishegyesi tanácsterem: Vladimir Lopičić megszakította az ülést és nem adott szót Pál Károlynak (Papp Imre)

Többórás meddő vita előzte meg a testület döntését, amelynek értelmében alig négy hónapos szünet után ismét a VMSZ politikusa foglalhatja el az elnöki széket.

A tegnap 10 órakor megkezdett kishegyesi képviselő-testületi ülés ismét nem jutott el a napirend elfogadásáig, Vladimir Lopičić elnök ugyanis be sem terjesztette azt, ehelyett beszámolt arról, hogy a tartományi önkormányzati titkárságtól kapott magyarázat szerint “neki volt igaza”, s megvádolta a választási bizottságot, hogy obstruálja a munkát és nem hajlandó elvégezni a kishegyesi és bácsfeketehegyi helyi választások előkészületeit, holott mandátumuk még nem járt le.

Erre azonnal reagált Danilo Dabović, a választási bizottság elnöke, aki szerint a bizottságot a 2005-ös választásokra alakították és az ezzel kapcsolatos tevékenységgel bízták meg. Az új választásokra új bizottságot kell létrehozni. Ezen az állásponton volt Blažo Stojanović, a bizottság másik tagja is. Az idő ezután azzal telt, hogy az elnök, hol elnökként, hol képviselőként szólva azzal vádolta a jogászokat, hogy Pál Károly oldalára álltak és az ő kiszolgálóivá váltak. A vitába bekapcsolódtak a radikálisok is, mondván, ezzel a viselkedéssel a hatalmi koalíció “cirkuszt csinál” a testület munkájából. A Magyar Koalíció, a Montenegrói Párt, valamint az SZSZP képviselői közül csak Hallgató Imre szólalt fel s kikérte magának, hogy az elnök felszólalásaiban fenyegeti azokat, akik nem értenek vele egyet. A többórás vita vége az lett, hogy Milorad Gvozdenović radikális képviselő elfoglalta a szószéket azt követelve, hogy az elnök szakítsa meg az ülést, amit az, rövid szünetet elrendelve meg is tett és június 5-ére hívta össze a folytatást. Ugyanakkor nem adott szót Pál Károlynak, aki ennek ellenére elmondta, hogy a Magyar Koalíció, a Montenegrói Párt, valamint az SZSZP képviselői egy másik teremben folytatják a munkát.

A többséget képező tizenhárom képviselő Marko Rovčanin alelnök vezetésével megtartott rendkívüli ülésén egyhangúlag felmentette tisztségéből Lopičić elnököt. A javaslatot a Magyar Koalíció és a Montenegrói Párt képviselői nyújtották be és azt mind a tizenhárom képviselő szavazatával támogatta, kiemelvén, hogy az elnök a tegnapi nap folyamán nem is mutatott hajlandóságot a napirend beterjesztésére (amit a többség elfogadott volna), mert azon rajta volt a testület elnökének felmentése is. A két említett párt javaslatára titkos szavazással ismét Pál Károlyt választották a képviselő-testület elnökévé. Az új elnök, megköszönve a bizalmat rámutatott, hogy nem vártak ilyen végkimenetelre, az utolsó pillanatig reménykedtek egyfajta kompromisszumos megoldásban, de sajnos erre az eddigi elnök nem volt hajlandó. Viszont szerinte már cselekedni kellett, mert a testület hónapokra visszamenőleg nem tartott ülést s olyan dokumentumok meghozatala is szerepelt napirenden, amelyeknek elodázása húszmillió dináros veszteséget okozott volna a községnek.

A leváltást és a választást követően a képviselők egyhangúlag meghozták a szükséges dokumentumokat és megválasztották az új összetételű választási bizottságot, amelynek Blažo Stojanović lett az elnöke. Az egyéb helyi választási teendők elvégzése érdekében Pál Károly jelezte, hogy a napokban visszavonja a korábbi elnök határozatát miszerint a helyi választásokat Kishegyesen és Bácsfeketehegyen június 21-én kell megejteni.

A VMSZ KÖZLEMÉNYE

A képviselő-testületi ülésen történtekkel kapcsolatban közleményt adott ki a VMSZ helyi szervezete, amelyben, miután ismertetik az ülésen történteket, a párt kijelenti,

"a Kishegyes községi képviselő-testületben többséget alkotó képviselő csoport, azaz a Magyar Koalíció, a Montenegrói Párt és a Szerbiai Szocialista Párt tanácsnoki csoportja, a község összlakoságának érdekét figyelembe véve, továbbra is egyenrangú együttműködésre törekszik a Demokrata Párt tanácsosaival, és felkéri a Demokrata Párt illetékes szerveit, hogy hozzák meg a kellő intézkedéseket, amik lehetőséget teremtenek az igazi együttműködés kialakítására".