2024. július 18., csütörtök

Sokan lesznek

Kishegyes a muzsikusok és a táncosok vendéglátója

Linka B. Gabriella

Az eddigi legtömegesebb Durindónak és Gyöngyösbokrétának ígérkezik a hétvégén Kishegyesen megrendezésre kerülő két fesztivál, a vajdasági magyarság két legrégebbi rendezvénye. E sorok megjelenésekor már javában zajlik a Durindó, az énekesek és zenészek szemléje, és készülnek a valamivel kevesebb részvevőt felvonultató táncszemlére. A kishegyesi előkészületekről és tapasztalatokról Linka B. Gabriellával, a szervezőbizottság elnökével beszélgettünk.

Többször is elhangzott, hogy az eddigi legtömegesebb Durindó és Gyöngyösbokréta elé nézünk. A jelentkezéseket alapul véve valóban így lesz-e?

– Minden előzetes számítgatásunk azt mutatja, hogy a részvevők száma meghaladja a háromezret, és ez valóban azt jelenti, hogy az eddigi legtömegesebb rendezvényről lesz szó. Még akkor is több mint háromezer részvevő lesz, ha leszámítjuk azt, hogy egyes csoportok kétszer is fellépnek más-más néven. Vannak tehát ilyen szempontból átfedések, mert több egyesület nem tartja be a szabályokat, hogy egy csoport csak egyszer léphet fel. Hasonló helyzetek adódtak a tánccsoportok esetében is: vannak egyesületek, amelyek több tánccsoportot is beneveztek. Mondanom sem kell, hogy a szervezőknek ez sok gondot okoz, de a szereplés eldöntése a fesztiváltanács hatásköre, és ez a testület e kérdésben nem foglalt határozottan állást.

Voltak-e gondok a fellépés időpontjának meghatározásában?

– A Durindó esetében megkérdeztünk minden jelentkezőt, hogy melyik napon szeretne fellépni, s az együttesek a jelentkezéskor ezt jelezték is. Ezek alapján állítottuk össze azután a kétnapos rendezvény műsormenetét. Sajnos ugyanaz történt, mint eddig másutt is, hogy egy-két hétre rá jött a levél, hogy mégis a másik napon szeretnének fellépni. Vagyis a saját kérésüket szertették volna módosítani, s ha engedtük volna, az utolsó pillanatban is lettek volna ilyen óhajok. Az utólagos kéréseknek tehát nem tettünk eleget, mert a jelentkezések alapján állítottuk fel a műsormenetet. Szigorúan tartanunk kell magunkat ehhez a menetrendhez, mert ha nem így teszünk, felboríthattuk volna a műsor egész menetét. Az ilyen hozzáállással a részvevők nemcsak a saját óhajaikat változtatják egyik hétről a másikra, hanem a szervezők munkáját is semmibe veszik. Még így is előfordulhat, hogy lesznek nehézségek, de a szervezők jól felkészültek, és nagyobb gond nem adódhat.

Mivel a két fesztivál évről-évre tömegesebb, korábban is, de az idei fesztiválok előkészítése során is felmerült, hogy külön kellene választani a két rendezvényt, mert így erőt meghaladó ennyi részvevővel három nap alatt mindent zökkenőmentesen lebonyolítani. Született-e ezzel kapcsolatban állásfoglalás a fesztiváltanácson?

– Volt róla szó valóban az előkészületek során, hogy talán külön kellene választani a két fesztivált. Erre volt már kísérlet korábban is, de nem járt sikerrel. Figyelembe kell venni azt a körülményt is, hogy az egyesületek többségének gondot okoz a nagyobb létszámú csoportok utaztatása, s erejükből legfeljebb egyszer tudnak évente annyi pénzhez jutni, hogy ezt meg is valósítsák. Tényleg nagy feladat egy ekkora tömeg elhelyezése, irányítása, élelmezése, de meggyőződésem, ha egy kicsit fegyelmezettebbek lennénk, és betartanánk a szabályokat, a jelentkezések időpontját, a fellépések idejét, és azt is, hogy egy csapat csak egyszer szerepelhet, nagymértékben megkönnyítenénk a mindenkori szervező dolgát, és akkor fel sem merül a két, az évek során egybenőtt fesztivál különválasztásának kérdése. Ha valamilyen változásra van szükség, az elsősorban a minőség terén szükséges, a műsorszámokat sokkal jobban is be lehetne gyakorolni.

Egy ekkora fesztivál megszervezésekor nyilván nem mellékes az anyagiak előteremtése. Sikerült-e előteremteni a fesztiválok anyagi fedezetét?

– Anyagiak szempontjából, őszintén szólva, elég rosszul állunk. Eddig a Szekeres László Alapítvány utalta át a pályázatukon nyert pénzt, más intézmények egyelőre nem, és ez azt jelenti, hogy anyagi gondokkal küszködünk, hiszen a község sincs abban a helyzetben, hogy megelőlegezze a pályázati eszközöket. Valóban érthetetlen a politikusok viszonyulása a kérdéshez, hiszen így kénytelenek vagyunk mindent hitelben előkészíteni. Ezzel szemben a művelődési egyesület tagjai és szüleik valóban mindent megtettek a fesztiválok sikere érdekében. Az ő segítségük nagyon sokat számított az előkészületek során. Mintegy 100-150 fiatal gondoskodik majd a részvevők irányításáról, kalauzolásáról, s reméljük, a legnagyobb rendben zajlik majd le a rendezvény.