2024. július 18., csütörtök

„Egyeduralkodásra törekszenek”

Pál Károly: A politikai kisebbség próbált uralkodni a többség felett

Pál Károly (Papp Imre)

A héten ismét a politikai érdeklődés középpontjába került Kishegyes, egészen pontosan a Vajdasági Magyar Szövetség, vagyis a Magyar Koalíció és a Demokrata Párt helyi szervezete közötti együttműködés vagy együttműködés hiánya. Az önkormányzati minisztérium rendelete szerint szabálytalan volt Vladimir Lopičić (DP) addigi képviselő-testületi elnök leváltása és Pál Károly (VMSZ) korábbi elnök újbóli megválasztása. A minisztériumi rendeletről az eddig meghozott határozatokról és a várható lépésekről beszélgettünk Pál Károllyal, a képviselő-testület elnökével.

Az önkormányzati minisztérium döntése után, miszerint szabálytalan volt a korábbi elnök leváltása és a jelenlegi megválasztása, mi a teendő, van-e esély a fellebbezésre, a döntés módosítására?

– Előrelátható volt, hogy a Demokrata Párt helyi szervezete nem nyugszik bele a meglevő állapotokba és nem fogja tűrni az utóbbi időben megnyilvánult többségi akaratot. A kkt elnöke több alkalommal is megpróbálta elodázni a kkt ülését és lehetetlenné tenni a napirend elfogadását. Nem voltunk hajlandóak eltűrni, hogy több mint fél éven át az önkormányzat vezetésébe általunk beemelt demokraták képviselői gyakorlatilag semmit sem tudtak produkálni, semmit nem tudtak a községbe hozni, ezzel szemben mint politikai kisebbség, megpróbáltak uralkodni a többségen és ezzel gyakorlatilag megmásítani a lakosság választásokon kinyilvánított akaratát. Milan Marković önkormányzati miniszter kérésére szakszolgálatunk minden kért dokumentumot eljuttatott a minisztériumba, azokat az iratokat, amelyek a leváltásra vonatkoztak. A miniszter leveléből kitűnik, hogy valahol a minisztériumban eltűnt egy fontos dokumentumunk, tételesen a rendkívüli ülés összehívásáról szóló dokumentum. Ezért a minisztérium azt ajánlja, hogy a döntésünket 30 napon belül vonjuk vissza, ellenkező esetben maga a minisztérium nyilvánítja őket hatálytalanná. Nem szeretnénk fellebbezni, és ezzel is húzni az időt: a többséget képviselő képviselők (14-en) úgy határoztak, felkérik a testület elnökét, hívja össze a testületet keddre, július 14-re négy lényegi napirendi ponttal kapcsolatban. Ezek értelmében először is visszavonjuk Pál Károly megválasztásáról szóló határozatunkat, visszavonjuk a Vladimir Lopičić leváltásáról szóló végzést és végül a testületi többség megválasztja az elnököt. Mivel a testületi ülésen ilyen személyi kérdések szerepelnek elsősorban, az ülésen javaslatunk szerint Marko Rovčanin alelnök fog elnökölni. Bízunk abban, hogy ezeknek megfelelően a képviselők méltóságteljesen viszonyulnak a kérdésekhez. Ez annál inkább fontos, mert az önkormányzati minisztérium is megállapította, az eddigi elnök elveszítette a testületi többség bizalmát, tehát le lehet váltani, de emiatt nem kell feloszlatni a testületet.

A minisztériumi utasítás két határozat visszavonására utasítja a kishegyesi önkormányzatot, a leváltás és a választás visszavonására. Időközben azonban születtek más igen fontos döntések is. Ezekkel mi a helyzet?

– Fontosnak tartom kihangsúlyozni, hogy a demokraták részt vesznek a helyi hatalom gyakorlásában az alpolgármester és a Községi Tanács két tagja révén. Törekvésük azonban mindenekelőtt arra irányult, hogy a minisztérium által bevezettessék a községben a kényszerigazgatást és ezáltal átvegyék a hatalmat. A miniszter levele arra utal, hogy erre semmi ok, mert a községben megvan a működőképes képviseleti többség, s ez reményt ad arra, hogy az elkövetkezőkben teljes erővel a legfontosabb feladatokra tudjon összpontosítani. A minisztérium két végzésünket említi, s mi ezt a kérést teljesíteni is fogjuk, minden más esetben döntéseink érvényesek.

Nem ad-e majd okot a további vitákra az, hogy a demokraták a minisztérium döntésére várva részt sem vettek a helyi közösségi választási előkészületekben?

– A minisztert személy szerint tájékoztattam arról, hogy folyamatban vannak a helyi közösségi választások és hogy július 19-én megejtjük őket a község három településén. A jelek szerint a minisztérium elfogadja a képviselő-testület döntését, amelynek alapján az utolsó pillanatban sikerült a község számára megmenteni több mint 23 millió dinárt, amit elvesztettünk volna, ha hagyjuk hogy az ülést elodázzák, ahogyan a demokraták javasolták. Ugyanígy július 21-én megejtjük a mezőgazdasági minisztérium jóváhagyásával az állami földek bérbeadási árverését is. Azokról a földekről van szó, amelyek esetében a bérlők nem fizettek. Mivel a minisztérium ezekről a kérdésekről nem szólt, a magunk részéről úgy magyarázzuk, hogy ez esetekben nincs vitatott kérdés. Személyesen is tájékozódtunk a minisztériumban a felmerült kérdésekről és minden jel arra utal, hogy a továbbiakban bármilyen fellebbezés is érkezik a Demokrata Párt helyi vezetésének részéről, nem fog támogatásra találni. Ez persze nem zárja ki a politikai nyomás lehetőségét egyes minisztériumok részéről, de bízunk abban, elmúltak azok az idők, amikor politikai vonalon minden elintézhető volt.

Nem jelenti-e a probléma továbbgyűrűzését az, hogy a Demokrata Párt helyi szervezete nem vesz részt a helyi közösségi választásokon?

– A demokraták helyi vezetősége szemmel láthatóan egyéb lapra tett fel mindent, vagyis arra számított, hogy a minisztérium javaslatukra bevezeti a kényszerigazgatást és valószínűleg ezért nem indultak a választásokon. Ellentmond ennek viszont az, hogy a DP a kishegyesi helyi közösségi választások esetében mégis állított jelöltet. Ez viszont azt jelenti, hogy mégiscsak elismerik a választások legitimitását. Személyes véleményem a demokraták állandó ellenkezéséről, hogy félnek a megmérettetéstől, mivel az elmúlt időszakban nem tudták választóiknak bebizonyítani azt, hogy meg is tudják valósítani választási ígéreteiket. Ezzel szemben az önkormányzat az MK által fémjelzett vezetősége ebben az igen szűkös időszakban is sikeresen pályázott számos esetben, és mintegy 30 millió dinárt tudott előteremteni az ipari parkra, 2 milliót az ügyfélbarát irodák kialakítására, ugyanerre a célra a Szülőföld Alap is 2 millió forintot adott, s pályázatokat nyertünk a Szekeres Alapítványnál is, nem is szólva arról, hogy közös fellépéssel számos civil szervezetünk is támogatást kapott. Ezzel szemben a helyi demokrata politikusok, akiket azért fogadtunk be a helyi vezetésbe, hogy segítsenek minél több pénzt hozni a községbe, minduntalan azt hajtogatják, nem érdemes a pénz után futkosni, mert nagy a szegénység. Szerintem csak az ő szegénységük és tehetetlenségük a nagy, és ebből csak az következik, hogy nemcsak Kishegyes esetében kell felülbírálni az együttműködést azokkal a pártokkal, amelyek ahelyett, hogy a polgárok érdekeit néznék, valójában csak az egyeduralkodásra törekszenek.