2024. november 24., vasárnap

Egy csata történelmi üzenete

Kishegyesen megemlékeztek a hegyesi csata 160. évfordulójáról
A leglátványosabb a huszárok összecsapása volt (Papp Imre)

A Dombos Fest e hétvégi eseményei a hegyesi csata 160 éves évfordulójának jegyében zajlottak. A megemlékezések sora pénteken kezdődött kerékpártúrával a csata eredeti színhelyére a nagyállomás környékére, amelyen több mint ötven fiatal és felnőtt vett részt, szombaton a Nyugati temetőben a csata emlékművénél rótták le kegyeletüket a helybeliek és környékbeliek, vasárnap pedig látványos felvonulással, majd a Hegyalja utcában megrendezett emlékcsatával zárult a megemlékezések sora.

Az emlékműnél megtartott megemlékezésen a résztvevőket, a helybelieket, környékbelieket, a testvértelepülések küldöttségeit Csóré Róbert polgármester üdvözölte, majd Papp Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács nevében szólva kiemelte, hogy sajnos időnként mi is olyan körülmények között élünk, amikor naponta meg kell küzdenünk azért, hogy itt maradhassunk, s éppen azért fontos, hogy ne adjuk fel múltunkat, mert múltunk nélkül kirántják alólunk a szülőföldet is.

Horváth László egykori polgármester, az emlékmű visszaállítását intéző bizottság elnöke, beszédében kiemelte, leginkább azért tölti el az emlékezőket örömmel, mert az itt elhangzó szavalatok és dalok olyan őszinték, hogy életet adnak ennek a márványnak és felérnek egy imával.

Dr. Virág Gábor nyugalmazott egyetemi tanár, helytörténész a csatával kapcsolatban egy kevésbé ismert adatra hívta fel a figyelmet. Arra ugyanis, hogy a két háborús év valóságos demográfiai katasztrófát zúdított Kishegyesre, hisz azelőtt évente legfeljebb 150–160 halott volt a faluban. A szerb szabadcsapatok portyázása, valamint az éhínség és a kolera következtében két év alatt 1641 halottat temettek el a Nyugati temetőben. A megemlékezést követően a szegedi hagyományőrzők Vass László vezetésével fegyverbemutatót tartottak a Hegyalja utcában, majd a Juhász banda zenekar lemezbemutató koncertje következett, és fellépett az Árgyélus együttes is.

Az igazi látványosság tegnap a nagymise után következett, amikor a szegedi, dabasi és mátyásföldi hagyományőrzők korhű öltözetben felvonultak a Kossuth utcában, majd pedig a Hegyalja utcában lejátszották a hegyesi csata főbb jeleneteit. Az emlékcsatát több száz helybeli és környékbeli nézte végig és végül vastapssal jutalmazta a látottakat.
80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás