2024. november 24., vasárnap

Felmentés és újraválasztás

Az egyik fél szerint megszakadt, a másik szerint folytatódott a kishegyesi képviselő-testület újabb rendkívüli ülése
A leváltásról és az újraválasztásról is titkos szavazást tartottak (Papp Imre)

A második napirendi pont, vagyis a Vladimir Lopičić korábbi elnök leváltásáról szóló határozat visszavonását követően az egykori elnök úgy értelmezte a döntést, hogy ezzel visszahelyezték tisztségébe, s nem engedte, hogy az ülésen addig elnöklő Marko Rovčanin alelnök tovább vezesse az ülést. Erre a Magyar Koalíció, a Szerbiai Szocialista Párt és a Montenegrói Párt képviselői kivonultak és az ülés megszakadt.

Rövid szünet után folytatni próbálták, de ismét csak ugyanaz lett az eredmény. Erre az említett képviselők végleg kivonultak, a demokrata és radikális képviselők pedig megállapították, hogy nincs meg a kellő létszám, így az ülést berekesztik. Ezzel szemben a Magyar Koalíció, az SZSZP és a Montenegrói Párt képviselői egy másik teremben folytatták az ülést az elfogadott napirend szerint, s egyhangúlag (13 szavazattal) ismét leváltották tisztségéből Vladimir Lopičićot és újra Pál Károlyt választották meg elnöknek (szintén 13 szavazattal).

A rendkívüli ülésre azért volt szükség, mert, mint ismeretes, az önkormányzati minisztérium a leváltásról és az új elnök megválasztásáról szóló határozatok visszavonására szólította fel a testületet.

A demokraták azonban a napirend megállapítását is megkérdőjelezték, szerintük ugyanis csak Pál Károly megválasztását és Vladimir Lopičić leváltását kellett volna tárgyalni, s nem az újabb bizalmatlansági indítványt és az újabb választást. A demokraták csalással, okirat hamisítással vádolták a többségi képviselőket és szorgalmazták, hogy a testület semmisítse meg a július 19-re, vasárnapra kiírt helyi közösségi választásokat Szeghegyre vonatkozóan. A tartományi önkormányzati titkárság ugyanis ilyen jellegű álláspontot fogadott el a kérdéssel kapcsolatban. De azt is kérték, hogy semmisítsenek meg minden határozatot, amelyeket május 27-én hoztak. A többórás vita után, amelyben kizárólag a demokrata és radikális képviselők vettek részt, a többség szavazattöbbséggel elvetette az indítványokat és elfogadta a beterjesztett napirendet. A testület ezt követően elfogadta Pál Károly megválasztásáról szóló határozatának visszavonását, de a napirend megvitatásában a demokrata képviselők ismét csalással, a község tönkretételével és törvénybe ütköző cselekedetekkel vádolták a többséget, elsősorban Pál Károlyt. Hasonló hangnemben folyt a vita a Vladimir Lopičić leváltásával kapcsolatos határozat visszavonásáról is, sőt nyílt sértegetések is elhangzottak (az egyik felszólaló nyomorultaknak és Orwell állatfarmjához hasonlónak nevezte a többséget).

Az ülés folytatásában, amelyen a Magyar Koalíció, az SZSZP és a Montenegrói Párt 13 képviselője vett részt, egyhangúlag leváltották Vladimir Lopićičot és szintén egyhangúlag Pál Károlyt választották meg a testület elnökévé. Megválasztását követően Pál Károly köszönetet mondott a képviselőknek azért, hogy türelemmel végigcsinálták az ülést, nem engedtek a provokációknak és nem bocsátkoztak felesleges és meddő vitába. Közölte, hogy Vladimir Lopičić az ülés kezdete előtt magához vette a község pecsétjét, majd a második napirendi pontot követően a vitát rögzítő diktafont és az ülés dokumentációját. Az ülést követően Pál Károly feljelentést tett emiatt a rendőrségen. Megállapították azt is, hogy a július 19-re meghirdetett választás érvényes és mindezekről a legrövidebb úton értesítik az önkormányzati minisztériumot.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás