2024. november 24., vasárnap

Ellenőrzik-e a népszámláláskor megadott adatok pontosságát, és milyen büntetések lehetségesek?

Azok a polgárok, akik visszautasítják, hogy részt vegyenek a népszámlálásban, 20-tól 50 ezer dináros büntetést is fizethetnek, ugyanis a vonatkozó törvény előírásai szerint a népszámlálás alkalmával az adatszolgáltatás minden állampolgár kötelezettsége, emellett a polgárok kötelesek pontos információkat is szolgáltatni a 69 kérdés közül 66-ra, ugyanis a nemzeti hovatartozásra, a vallásunkra, valamint az anyanyelvünkre vonatkozó kérdésekre nem kötelező válaszolni – emlékeztet a Danas.
A lapnak nyilatkozó szakértők azonban nem hiszik, hogy bárkit is megbüntetnének, ha nem pontos, vagy hamis adatokat szolgáltatna, mert erre a gyakorlatban még nem volt példa.
A szakértők úgy vélik, hogy inkább egy megfélemlítés áll a háttérben, az állam így próbálja elérni, hogy a polgárok részt vegyenek a népszámlálásban, és pontos adatokat közöljenek. Kiemelik, hogy a jelenlegi hatalom egyébként is gyakran él a megfélemlítés eszközeivel.
Rodoljub Šabić ügyvéd, a közérdekű információk korábbi biztosa a lapnak kiemelte, hogy rendezett államokban a polgárok hasznos mechanizmusként tekintenek a népszámlálásra, amely arra szolgál, hogy a kapott adatok alapján az állam minél megfelelőbb módon tudja alakítani a szociális-, gazdasági-, és más politikáját, Szerbiában azonban, ahol az emberek elveszítették a bizalmukat az államapparátusban, a polgárok nagy része az esetleges visszaélésektől fél a népszámlálás kapcsán. Kiemelte, hogy a közölt adatok pontosságát nagyon nehéz ellenőrizni.
A szakértők mindezek ellenére hangsúlyozzák, hogy a polgároknak részt kell venniük a népszámlálásban, és pontos adatokat kell szolgáltatniuk.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás