2024. július 18., csütörtök

Megfélemlítés helyett megtorlás?

Hol vannak a tömegsírok?- Bezdánban nem voltak háborús bűnösök – A kivégzettek tetemeit a járványveszély miatt be kellett vinni a temetőbe
Az azonosított halottakat egymás mellé temették és egyforma keresztek állítottak emlékükre

Dr. Balla István szakorvos, helytörténész bátyjával, dr. Balla Ferenc, nyugalmazott szakorvossal, helytörténésszel már évtizedek óta foglalkoznak Bezdán múltjával, kutatják, gyűjtik és publikálják szülőfalujuk szellemi hagyatékát. Az 1944-es bezdáni megtorlásról készült munkájukat 2001-ben jelentették meg.

Bezdánban 1944. október 22-e tekinthető a hatalomátvétel napjának. Megalakult a helyi Népfelszabadító Bizottság, a helyi népőrség és a partizánőrség, tudtuk meg dr. Balla Istvántól. November elején pedig a szovjet és a jugoszláv katonai erők megkezdték az előkészületeket a Batinánál (Kiskőszegnél) végrehajtandó dunai átkelés hadművelethez. November 2-án megérkeztek Bezdánba a Jugoszláv Népfelszabadító Hadsereg 51. vajdasági hadosztálya 12. brigádjának első egységei, és a községet Monostorszeggel összekötő töltésút keleti oldalán táborozott le a brigád, melynek parancsnoka Dušan Doronjski, politikai biztosa Milan Basta, pártszervezetének titkára pedig Nikola Kmezić ( a Vajdasági Végrehajtó Tanács egykori elnöke) volt. A Duna túlsó partján, a batinai dombokon német alakulatok építették ki vonalaikat. A dunai átkelési hadművelet november 11-én kezdődött meg. Az egyesült szovjet és jugoszláv erők 18-án foglalták el a batinai hídfőállást.

– A bezdáni lakokosság elleni megtorlás november 3-án kezdődött meg. Azon a napon a község délkeleti határrészében, a település szélétől körülbelül egy kilométerre lévő isterbáci legelőn bírósági ítélet nélkül agyonlőttek eddigi ismereteink alapján 101, főleg bezdáni illetőségű magyar nemzetiségű férfi lakost – taglalta Balla István.

A délelőtt folyamán fegyveres partizánok a községben fiatal és középkorú férfiakat fogdostak össze. A szemtanúk visszaemlékezése szerint azok a partizánok, akiknek kíséretében népőr volt, meghatározott házakba mentek be, és volt náluk egy papírra írt névsor. A népőr nélküli fegyveresek egyedül vagy párosan, házról házra járva szedték össze az embereket. A kisebb-nagyobb csoportokat az isterbáci határrészben lakó Major Teréz (1879-1962) 23. szám alatti lakóházának udvarába kísérték. A fegyveresek azt mondták a férfiaknak, hogy szükségük van az emberekre, ugyanis egy órányi munka van Isterbácon. Ott a délelőtt folyamán 130-140 férfit gyűjtöttek össze. A fegyveresek között volt néhány nő is, az egyikük harmonikázott, de egy dalt sem tudott eljátszani. Úgy tűnt, hogy csak az emberek figyelmét akarták elterelni. A partizánok a férfiakat foglalkozásuk és nemzetiségi hovatartozásuk szerint csoportokra osztották. A csoportból 101 férfit fogtak ott, a többit hazaengedték.

– Délután valamivel 1 óra után kisebb csoportokban kísérték őket a Major-háztól mintegy 250 méterre lévő vesztőhelyre. Közülük senki sem próbált megszökni, arccal az erdő felé fordították őket. Mindezt így látta Major Mihály(1907-1986) juhász, szemtanú az isterbáci legelő mellett álló lakóháza melléképületének padlásáról – mesélte a helytörténész.

A katonai hatóság aznap délután közölte a község lakosságával, hogy el kell hagyni a községet, és a néhány kilométerre távolabb lévő keleti határrészben lévő tanyákon kell meghúzódnia. A kiköltözés szükségességét a hamarosan megnyíló dunai front közelségével indokolták. A nap folyamán a partizánok a község minden lakóját, a gyerekeket és az időseket kivéve, a labdarúgópályára parancsolták. A asszonyokat és a lányokat hazaengedték. Csakhamar egy lovas partizán megérkezett Isterbácról, és azt mondta, hogy „Gotovo”. Ekkor mindenki meg volt győződve, hogy a gépfegyverállások nem a polgárok sakkban tartására voltak felállítva. Miután egy orosz katonatiszt megállt a pályánál, és a partizánokra parancsolt, hogy ne merjék bántani a lakosokat, késő délután a fegyveres partizánok 350-400 16 és 60 év közötti férfit gyalog Zomborba kísértek kényszermunka táborba. A bezdániak úgy emlékeznek a labdarúgópályán megjelent szovjet katonatisztre, mint aki megakadályozta, hogy ott is vérengzésre kerüljön sor,

– Az isterbáci legelőn agyonlőtt férfiak holttestét a hozzátartozók, vagy a hatóság által kirendelt községbeli férfiak földelték el ideiglenesen, egyházi szertartás nélkül a kivégzési hely közelében – magyarázta István.

November 3-án és az azt követő napon magában a községben is voltak kivégzések. Bezdáni és vidéki polgárokat, valamint elfogott magyar és német katonákat lőttek agyon, akiket a kivégzés helyén, a lakóházak kertjében hantoltak el. A legtöbb férfit a Zombori úti villanymotoros malomban, valamint a főutcai Nikolaus Stein és más házakban lőttek agyon. A lecsukottak saját maguk ásták meg sírgödrüket a lakóházak kertjében. Amikor elkészültek vele, a szélére állították, és belövöldözték őket a gödörbe.

– A tavasz beköszöntével az 1944 novemberében kivégzett, sekély sírgödrökbe elhantolt tetemek, valamint a magyar és a német hadifoglyok holttestei járványveszéllyel fenyegettek. Március 27-én a zombori katonai helyőrség egészségügyi osztálya engedélyezte a Bezdán területén ideiglenesen eltemetett áldozatok holttesteinek a temetőbe való áthelyezését. Március 28-án a tetemeket exhumálták, és az Alsó temetőben helyezték örök nyugalomra – mondta a helytörténész.

A temető északkeleti részében három hosszú, egymással párhuzamos, a délnyugati részén pedig egy hosszú sírárkot ástak. A párhuzamos sírárkok szélére elhelyezett azonosított isterbáci áldozatok koporsóit a római katolikus egyház papja szentelte meg. Ide olyan halottat is eltemetek, akit a községben lévő kertekből exhumáltak.

– A temetőnek abban a részében, ahova az azonosított áldozatokat temették el, még ma is látható az a mintegy 70 egyforma kiesebb műkő sírkereszt, amelyeket akkor helyeztek el – jegyezte meg dr. Balla.

A keresztekre csak a nevet és az évszámokat vésték fel. Az isterbácon exhumáltak közül többet családi sírboltba temettek el. Az azonosítatlan áldozatok és néhány azonosított áldozat holttestét a temető délnyugati részében ásott sírárokba egyházi szertartás és adataik számbavétele nélkül temették újra.

Amikor Bezdánban kissé rendeződött a helyzet, Michael (Mihály) Nischt lánya, aki előzőleg azonosította édesapját az Új utcai Philipp Stein háza kertjében lévő tömegsírban, az Alsó temetőben lévő a tömegsír fölé egy nagyobb kőkeresztet állíttatott. A ráerősített kőlapra a következő feliratot vésette: „Itt nyugszik Nist Mihály, 1889-1944 nov. 19. és 37 ismeretlen.”

Vajda Lajos, a bezdáni római katolikus egyház káplánja 1945. március 28-án a plébánia anyakönyvébe bejegyezte azokat a halottakat, akiket azon a napon egyházi szertartás kíséretében eltemettek. Az áldozatok egy részének neve megtalálható az állami halotti anyakönyvben is.

– A legfiatalabb áldozat 14, a legidősebb 54 éves volt. Még ma sem tudjuk, kik voltak a bezdáni megtorlás kitervelői és az ítélet-végrehajtói. A helyi Népfelszabadító Bizottság 1944-ből származó, a Zombori Történelmi Levéltárban kutatható dokumentumai nem említik a bezdáni atrocitásokat. 1951. júlisus 28-án a Népfelszabadító Bizottság arról értesítette a zombori Járási Népbizottság titkárságát, hogy az 1945-ben és a 1946-ban keletkezett ügyiratokat már korábban elszállították Bezdánba, ismeretlen helyre. Így az 1944. évi novemberi likvidálásokat csak az egyházi és az állami halotti anyakönyvekben található bejegyzésekkel, az Alsó temetőben lévő kőkeresztekkel, a szemtanúk visszaemlékezéseivel és a bírósági halottá nyilvánítási végzésekkel tudjuk bizonyítani – mesélte dr. Balla István.

A Magyar Hadsereg 1941. április 12-i bezdáni bevonulása nem okozott semmilyen összetűzést az elenyésző mennyiségű délszláv és a magyar ajkú lakosság között. A háborús bűnöket kivizsgáló ankétbizottság a bevonulásról készített 1945. évi elaborátumában nem említi Bezdánt – jegyezte meg a helytörténész.

– Egy bezdáni polgár neve sem szerepel a háborús bűnösök lajstromában. A szerb történészek azt mondják, fennállt a lehetőség annak, hogy a bezdáni lakosság megakadályozhatta volna a dunai átkelési hadművelet sikeres végrehajtását – zárta szavát dr. Balla István.

Hogy mennyi lehetett a Bezdánban kivégzett polgárok száma, arra sohasem tudunk pontos választ adni. November végéig kevés bezdáni lakos tartózkodhatott a katonákkal zsúfolt településben, valamint semmi írásos nyom nem maradt azokról az áldozatokról, akiket a helyiek nem ismertek, és a község lakóházainak kertjeiben ért a végzet. A Balla fivérek eddigi kutatásaik alapján 116 Bezdánban kivégzett és azonosított áldozatot vettek lajstromba, az azonosítatlan áldozatok száma pedig 39.