2024. július 18., csütörtök

Gondot okoz a magyar helyesírás?

A VMDK szerint technikai gondok kísérik az újbóli pártbejegyzést

Aggodalmának adott hangot a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége az új pártbejegyzési rendszerrel kapcsolatban, illetve szót emeltek annak alkotmányossága miatt. Dr. Páll Sándor , a VMDK elnöke szerint technikai problémák adódhatnak az aláírásgyűjtés során, mivel azt elektronikus úton kell kitölteni és csak szerb nyelven létezik kérdőív. A VMDK már az Alkotmánybíróságnál is panaszt tett az új pártbejegyzéssel kapcsolatos törvény miatt, ugyanis nem tartják arányosnak a kisebbségi párt alapításához szükséges 1000 aláírás szükségét egy 250 ezres lélekszámú vajdasági magyarságtól, a 7 milliós szerb nemzettől követelt 10 ezer aláíráshoz képest.

A vajdasági magyarságnál ennek az aránynak a koefficiense 0,016, míg a szerb nemzetnél 0,036, ami azt jelenti, hogy kétszer nehezebb összegyűjteni a pártalapításhoz szükséges aláírásokat. Ez egy kis lélekszámú kisebbségi közösségnél még nagyobb gondot jelenthet, mondta dr.Páll Sándor, a VMDK elnöke.

– Ez az aláírásgyűjtés arra kényszeríti a kisebbségieket, hogy vallják be nemzetiségi hovatartozásukat, amire az alkotmány szerint nem kötelesek – emelte ki Páll Sándor.

Azonban technikai nehézségeket is észrevételezett a VMDK elnöke. Szavai szerint teljesen abszurdum, hogy csak elektronikus formában kitöltött pártfelállást lehet hitelesíteni.

– Nem lehet kézzel kitölteni, hanem csak számítógéppel és utána utólagosan kell hitelesíteni a bizonylatot, hogy az illető a szóban forgó szervezet tagja. Csak ezt lehet begyűjteni, ami teljesen abszurd, hiszen Szerbia a számítógépes felszereltség szempontjából Európában az utolsó helyen kullog. Nem hiszem, hogy Szerbia-szerte minden iroda számítógépes felszereltséggel rendelkezik – mondta a VMDK elnöke.

Gondot jelent viszont az is, hogy az új igazolványokon nem szerepel a lakóhely és a házszám, viszont az új íveken ezeket az oszlopokat is ki kell tölteni, ecseteli a pártelnök. Kérdéseket vet fel, hogy mit kell tenni, ha valaki nem hajlandó elárulni a lakcímét.

– A harmadik gond az, hogy kisebbségi nyelven nem létezik egyetlenegy ív sem és nem is lehet kisebbségi nyelven azt kitölteni, holott van, aki az új igazolványában már (magyar) anyanyelven jegyeztette be a nevét. Nem fogadja el a számítógép. Szerbcentrikus az egész – ecsetelte Páll Sándor.

Az észlelt problémákból kifolyólag a VMDK a múlt héten leállította az aláírásgyűjtést és észrevételeiről értesítette az önkormányzati és közigazgatási minisztériumot, ahonnan pillanatnyilag még válaszra várnak. Ennek ellenére a párt kedd esti tanácsgyűlésén úgy döntött, hogy újraindítja az aláírásgyűjtést és azokat a személyeket, akiknek csipes igazolványuk van, vagy magyar nyelven van beírva a nevük az igazolványba, külön jegyzik.

– Megvárjuk a minisztériumi választ, vagy utasítást, hogyan kell eljárni ilyen esetben, hogy a megfelelő módon dolgozzuk fel az adatokat, és ne zaklassuk a polgárokat feleslegesen – nyilatkozta a VMDK elnöke.

A problémákkal kapcsolatban felkerestük az illetékes minisztériumot is, ahol nem találták problémásnak, hogy valaki anyanyelvén jegyezze be nevét, ha az igazolványában is úgy áll. Abban az esetben, ha hiányosak az adatok, például nincs feltüntetve a lakcím, érvénytelen az aláírás.

– Nem lehet ebből gond, ugyanis a lakos személyi adatairól van szó a személyi igazolványából. Számunkra az a fontos, hogy minden dokumentum elektronikus formában, hitelesítve megérkezzen, és a lakcímből és a személyi számból ellenőrizni lehet, hogy valós személyről van-e szó. A hitelesítést pedig az illetékes önkormányzat, vagy a bíróság végzi – magyarázta röviden Nikica Vukadin, az önkormányzati és közigazgatási minisztérium munkatársa.