2024. július 18., csütörtök

Az osztályösszevonás ellen

Dr. Papp Árpád: Csak úgy lehet a közösség sorsáról dönteni, hogy megkérdezzük magát a közösséget
(Illusztráció)Augusztus elején Žarko Obradović oktatási miniszter, az oktatás minőségesebbé tételére és a gazdasági válságra hivatkozva, ésszerűsítést jelentett be az általános iskolákban, aminek értelmében a 15 főnél kisebb létszámú nemzeti kisebbségi osztályokat össze kell vonni. A miniszter intézkedésével számos magyar osztályt és iskolát veszélyeztet, ezért a Magyar Nemzeti Tanács azonnal levelet küldött a Tartományi Oktatási Titkárságnak, amelyben ellenzik az intézkedést. Minderről dr. Papp Árpád, az MNT elnöki tanácsadója számolt be lapunknak.

– Nem újdonság számunkra, hogy egyre több helyen próbálnak a megbízottak összevonásokat eszközölni. A Magyar Szó hétvégi száma után, amelyben megjelent egy cikk a problémáról, további magyarlakta településekről érkeztek segélyhívások. Érkezett levél Muzslyáról, Magyarcsernyéről, Tóbáról, valamint Sándoregyházáról is, ahol a bolgár és a magyar közösség emelt hangot az összevonás miatt. A felmerült problémára azonnal reagáltunk és levelet küldtünk Jeges Zoltán tartományi oktatási titkárnak, amelyben határozottan ellenezzük az ilyen kezdeményezéseket, hogy megkerülve az omnibusztörvényt, a tartományi oktatási titkári feladatokat Belgrádból akarják irányítani. Számunkra sem ismeretlen az a tény, hogy egyre kevesebb gyermek születik, amiből kifolyólag számos probléma nehezedik a közösség vállára.

Miért csak az Tartományi Oktatási Titkárságnak jelezték a problémát?

– Vajdaságban az általános iskolák racionalizációja a Tartományi Oktatási Titkárság hatáskörébe tartozik. Ezen kívül maga Jeges Zoltán tartományi oktatási titkár is megkért minket, hogy véleményezzük a jogszabályt.

Milyen problémákat vet fel az osztályösszevonásról született kezdeményezés?

– Ez az augusztusban született kezdeményezés az alacsony létszámú osztályok összevonásáról azért rettenetesen problematikus, mert egyrészt osztályok megszűnéséhez fog vezetni, másrészt pedig szociális problémát okoz majd, számos tanár munkaerő-feleslegként az utcára kerül.Attól tartunk, hogy az említett segélykérések továbbra is érkezni fognak. Ha a szórványtelepüléseken megszűnnek a magyar nyelvű osztályok, majd az iskolák is, félő, hogy azokon a településeken soha többé nem lesz magyar nyelvű oktatás.

Mit tud tenni a probléma megoldása ügyében az MNT?

– Mint azt korábban többször is megtettük, most is azt kérjük, hogy közösen találjuk meg azt a stratégiai megoldást, amely ebben az esetben alkalmazható, amelybe a tartományi oktatási titkár is beleegyezik, ugyanakkor ezt kérjük a többi érintettől is. Azonban tudni kell, hogy a Magyar Nemzeti Tanácsnak a nemzeti tanácsokról szóló törvény meghozataláig csak véleményező szerepe van. Ugyanakkor mindenképpen fel kell készülnünk arra a lehetőségre is, amikor ezek a hatáskörök lényegesen nagyobbak lesznek. Ebben a pillanatban biztosítjuk az iskolákat, hogy az MNT legalább erkölcsileg támogatja őket. Az ilyen jellegű gondokat a tartományi oktatási titkár megkerülésével nem lehet megoldani. Bízom benne, hogy a tartományi titkárság elfogadja azokat a véleményeket, amelyeket megfogalmaztunk, hogy nem szabad osztályokat összevonni, mert a közösség kárára megfordíthatatlanul rossz irányba tereli az anyanyelven való oktatás kérdését. Ha elfogadják a nemzeti tanácsokról szóló törvényt, továbbra is marad a véleményezési jog, ezen felül intézményalapítási jogunk is lesz. Viszont hiába vesszük át az intézmény alapítási jogát, ha teszem fel, az állam nem ad annak fenntartására pénzt. Arra kell törekednünk, hogy minél kevesebb számú diákkal nyílhasson önálló osztály. Csak úgy lehet a közösség sorsáról dönteni, hogy megkérdezzük magát a közösséget.