2024. augusztus 19., hétfő

Mozgás és egészséges test

Palicson tartották meg a sportorvoslás első nemzetközi szimpóziumát

A hétvégén, Palicson tartották meg a sportorvoslás első nemzetközi szimpóziumát, ahol számos vajdasági és szerbiai orvos mellett magyarországi, horvátországi, szlovákiai, portugáliai és katari ortopédek, fizioterapeuták, szívgyógyászok és sportorvosok tartottak előadást.

Damir Lukačtól, az újvidéki Orvostudományi Kar tanárától, illetve a Vajdasági Orvosi Társaság sportorvosi szakcsoportjának elnökétől megtudtuk, hogy szimpóziumuk során fontos helyet kapott a sebészeti, ortopédiai újítások és megoldások, illetve a sporttraumatológia elemzése, valamint a sportorvoslásra is egy egész napot szenteltek, de a témák között szerepelt a szív- és érrendszeri problémák megvitatása is, amelyek jelentős mértékben érintik a sportolókat is, valamint a sportorvoslás egyik küldetésének választotta, miként bírják rá a passzívabb lakosságot a mozgásra, hogy a szív- és érrendszeri problémák megjelenését elkerüljék.

– Ez a szimpózium azt mutatja, hogy Szerbiában is elkezdtek komolyabban foglalkozni a sportorvoslással, mint az elmúlt időszakban. Minden állam szeret büszkélkedni a sportolóival, ám a sikerek mögött csupán egyének állnak. Sok tanulásra van szükség, és ezt csak gyakorlatban lehet – emelte ki dr. Nikola Čičak zágrábi vállsebész. Rámutatott, az elmúlt időszakban a váll mint ízület teljesen feledésbe merült, és éppen ezért Szerbiában, valamint több kelet-európai országban a vállsebészet nem fejlődött kellőképpen. Megtudtuk, Horvátországban csupán néhány egy-két centiméteres vágást igényel egy-egy vállműtét. Habár ezt az eljárást Szerbiában már alkalmazzák a térdsebészetnél, a vállsebészet esetében még nem.

– Reményeim szerint a szimpózium hozzájárul majd ahhoz, hogy a sporttraumatológia az elkövetkező időszakban egyre nagyobb jelentőséget kapjon, ugyanis jól karbantartott sportolóink az ország gyógyászatának jó hírét is vihetik – mutatott rá dr. Miroslav Milankov, a Vajdasági Klinikai Központ orvosa.

– Az a törvény, ami a sportolók egészségügyi ellátását szabályozza, még ’76-ban lépett érvénybe. Azóta legalább négy kormányt cseréltünk, amelyek közül egyiknek sem volt elég politikai ereje ahhoz, hogy módosítsa azt, ugyanis a törvénymódosítás a sportklubok tulajdonviszonyának és magánosításának rendezését is magába foglalná – mutatott rá Damir Lukač, majd hozzátette, szervezetük kezdeményezte az egészségügyi minisztériumnál, hogy a sportorvosok specializációjának programját hangolják össze az Európai Unió programjával, hogy a fiatal orvosok időszerű tudással gazdagodhassanak.