2024. július 19., péntek

Mi lesz a kéményekkel?

A fűtési idény kezdetén ment tönkre a nagybecskereki Dimničar Rt., közben az önkormányzat megszüntette a kötelező kéményseprést
Hogy bírják majd a telet a nagybecskereki kémények? (Kecskés István)

A nagybecskereki városi képviselő-testület döntése után a Béga menti városban a kéményseprés már többé nem tartozik a kötelező kommunális szolgáltatások közé. Ez elsősorban az önkormányzat korábbi döntéseinek és a polgárok reakciójának a következménye. A képviselőknek az előállt helyzetben nem volt más választásuk, mint hogy megszüntessék a kötelező kéményseprést. Mint ahogy Goran Kaurić alpolgármester kijelentette: a kéményseprés ezentúl önkéntes lesz és piaci viszonyokon alapul majd.

Közben, a lehető legrosszabbkor – a fűtési idény kezdetén – tönkrement a Dimničar Rt., amely évtizedek óta végezte ezt a szolgáltatást. A vég kezdetét a Privatizációs Ügynökség augusztus végi döntése jelentette, amellyel megsemmisítették a Dimničar Rt. eladási szerződését, vagyonuk pedig átkerült a Részvényalaphoz. A megindokolás szerint erre azért került sor, mert a privatizáció után a vállalat tevékenysége nem volt folyamatos, közben nem tartották tiszteletben a szociális programjukat sem.

A vállalat már egy éve fizetésképtelen, veszteségük pedig meghaladja a félmillió dinárt. Napjainkban már nem lehet telefonon elérni a vállalatot, lekapcsolták őket, akárcsak a fűtést és a villanyáramot. Nincs egyetlen járművük sem, de ha volna, akkor is hiányozna nekik az üzemanyagra való. Csak néhány dolgozójuk végzi a feladatát, bár ők is tudják, hogy fizetésre, egészségügyi és nyugdíjbiztosításra sem számíthatnak. A napokban levélben fordultak dr. Mileta Mihajlov polgármesterhez. Felteszik a kérdést, hogy ki fogja majd ezután gondját viselni azoknak kéményeknek, amelyek tulajdonosai előre kifizették a szolgáltatást, vagy pedig mi lesz a város területén ténykedő több mint ezer jogi személlyel, amelyekben kötelező a rendszeres tűzvédelmi ellenőrzés. Felteszik a kérdést, hogy ki lesz a felelős a kémények meghibásodása következtében keletkezett tűzesetek miatt. Még indokoltabb az a kérdés, hogy hogyan fogja ezentúl a Grejanje közvállalat kiadni a földgázhasználati engedélyeket, hogyha a kémények állapotát előzőleg nem vizsgálják meg. A kéményseprők az előállt helyzet miatt részben a médiumokat is hibáztatják, mert szerintük írásaikkal ellenük fordították a polgárokat. Arra is emlékeztetnek, hogy a Dimničar Rt. nem azonos Jovan Popović tulajdonossal, s nem vele, hanem a Dimničarral kötött az önkormányzat szerződést.

A Dimničar Rt. 2007 őszén lett privatizálva, de csakhamar kiderült, hogy a vállalatban alig van néhány szakképzett kéményseprő. A közvélemény akkor hördült fel igazán, amikor mindenkivel meg akarták fizettetni a kéményseprést, még azokkal is, akiknek kéménye sincs. Bírósági felszólításokat is küldtek. Voltak akik fizettek (az el nem végzett szolgáltatásokért is), és most felvetődik a kérdés, hogy miből fogják nekik visszafizetni a jogtalanul beszedett pénzt.

A legnagyobb kérdés az, hogy ezentúl ki fogja majd végezni a kéményseprést a városban (Nagybecskereken 43 ezer háztartás van), és ki felel majd a tűzesetek miatt. Tavaly 32 olyan tűz volt a városban, amelynek okai az elhanyagolt kémények voltak. Kemény tél esetén az előállt helyzetnek beláthatatlan következményei lehetnek.