2024. július 18., csütörtök

Szerbia mindent megtett

Serge Brammertz: Már csak egyetlen nyitott kérdés maradt, a két szökésben lévő hágai körözött letartóztatása
Serge Brammertz (Beta)

Serge Bammertz, a Hágai Nemzetközi Törvényszék főügyésze tegnap BorisTadić államfővel , Mirko Cvetković kormányfővel és Rasim Ljajićtyal, a hágai törvényszékkel együttműködő nemzeti tanács elnök ével beszélgetett.

A hágai főügyész elégedett az együttműködés mértékével, azonban a szökésben lévő két hágai körözött miatt nem tudható, hogy jelentésébe belefoglalja-e, hogy Szerbia teljes mértékben együttműködik a hágai törvényszékkel.

A hágai főügyész tegnap elismerését fejezte ki Rasim Ljajićtyaltörténtbeszélgetésesorán, hogy milyen szinten és minőségben valósul meg Szerbia együttműködése a hágai törvényszékkel. Együttműködés tapasztalható a dokumentumok átadásával, az állami archívumokba való betekintéssel, a szemtanúk titoktartásának feloldásával, valamint minden más technikai jellegű munkálattal kapcsolatban is. Mint megjegyezte, a főügyészség 1838 követeléséből Szerbia az adott határidőn belül mindegyikre válaszolt, mindössze egy kérdés megvalósítása van folyamatban. Ebből adódóan a hágai főügyész kijelentette, erről a kedvező adatról mindenképpen szólni fog féléves jelentésében, amelyet decemberben mutat be az ENSZ Biztonsági Tanácsának.

– Már csak egyetlen nyitott kérdés maradt, a két szökésben lévő hágai körözött letartóztatása – emelte ki Serge Brammertz.

Rasim Ljajić az elmúlt kétnapos látogatás alapján pozitív jelentésre számít, azonban kijelentette, nem lehet teljes bizonyossággal azt állítani, hogy a hágai főügyész használni fogja a „teljes együttműködés” kifejezést. Mirko Cvetkovićkabinetjének jelentése szerint Brammertz elégedett Szerbiának a törvényszékkel való együttműködésével és megdicsérte az illetékes szervek munkáját. A kormányfő szerint a jelenlegi együttműködés foka a teljes együttműködés bizonyítéka. Ugyanakkor Boris Tadićállamfő biztosította a hágai főügyészt arról, hogy a belgrádi hatóságok intenzíven nyomoznak a szökésben lévő körözöttek után. Mint megjegyezte, a hazai szervek mindent megtesznek és továbbra is mindent meg fognak tenni a teljes együttműködés érdekében.

Serge Brammertz kétnapos belgrádi látogatásával kapcsolatban még korai végkövetkeztetéseket levonni, jegyezte meg lapunknak Ivan Vejvoda, a Balkan Trust for Demokracy elnöke.

– Ki kell emelni, hogy Szerbia illetékes szervei valóban mindent megtesznek Ratko Mladić és Goran Hadžić letartóztatása érdekében, valamint Radovan Karadžić letartóztatása óta létezik a politikai akarat, hogy ezt a kötelezettséget teljesítse az ország. Azt, hogy Szerbia teljes mértékben együttműködik a törvényszékkel, az Európai Unió diplomatáinak, de Hillary Clinton amerikai külügyminiszternek a nyilatkozati is alátámasztják – mondta Vejvoda.

Mint megjegyzi, Szerbia nemhogy teljes mértékben együttműködik a hágai törvényszékkel, hanem az elmúlt másfél évben óriási munkát végzett el a szerbiai jogrendszer uniós összehangolásával, a koszovói kérdés kihívásaival szemben ugyanakkor felelősségteljesen viselkedett, külföldi diplomaták szerint pedig konstruktív szerepet játszott a Bosznia-Hercegovina-i történésekben is. Mindezek után Serge Brammertz jelentésétől, ezt követően pedig az Európai Bizottság, majd Hollandia döntésétől függ, hogy Szerbia kérheti-e a tagjelölti státust.

– Amennyiben Brammertz kimondja a két bűvös szót, hogy „teljes együttműködés”, akkor Hollandia már nehezebben teheti meg azt, hogy ne adjon zöld utat Szerbiának az európai integráció útján tett következő lépésében – emelte ki Vejvoda.

Azonban Szerbia csatlakozási igyekezetének késleltetése politikai és gyakorlati szempontból is hibás lépés, vélekedett a civil szervezet elnöke, hiszen az lenne a fontos, hogy a csatlakozni kívánó országok napról napra fejlődjenek, érjenek el valamilyen sikert.