2024. július 19., péntek

Marton marad

NAGYBECSKEREK
Saša Santovac indokolta meg a kezdeményezést – Középen Aleksandar Marton látható

Aleksandar Marton (VSZL) marad a nagybecskereki városi képviselő-testület elnöke, miután tegnap a 67 tagú testület 25 képviselője szavazott a leváltására. Ugyanennyien vették át a szavazócédulát, míg a DP köré tömörülő hatalmi többség (VSZL, VMSZ, Egyenlőség Mozgalom) képviselői nem vettek részt a titkos szavazáson. A helyi parlament ülésének egyetlen napirendi pontja a Marton leváltására tett kezdeményezés megvitatása volt, amelyet egy hónappal ezelőtt az SZRP és az SZDP 22 képviselője nyújtott be.

Aleksandar Martont tavasz óta több támadás érte. Először is a pravoszláv egyház hívei sértődtek meg, amikor Marton azt nyilatkozta, hogy jelen pillanatban nem indokolt új templomot építeni a Baglyas lakótelepen. Aztán a nyári, pólai útja is felkorbácsolta a kedélyeket, mivel hivatalos útra ment, aztán ott maradt nyaralni. A támadások igazi özönét az váltotta ki, hogy fogadta a Vukovár 1991. jogászegyesület képviselőit és támogatta a kezdeményezésüket, hogy 1991-es fogvatartásuk helyein, az óécskai (Stajićevo) mezőgazdasági birtokon és a Torák közelében levő egykori vadászotthon épületeire helyezzenek emléktáblát. Vukovár eleste után, 1991. őszén, a két táborban több mint 2500 foglyul ejtett horvát nemzetiségű polgárt tartottak fogva, hónapokig, embertelen körülmények között. A helybeli harcosok ez ellen éhségsztrájkba fogtak, és közölték, ha kell, fizikailag is szembeszállnak a horvátokkal. Ennek az lett a következménye, hogy a horvátok lemondták jövetelüket. Ezek után pedig következett a radikális és a népnemzeti képviselők kezdeményezése, amit a harcosok aláírásgyűjtéssel nyomatékosítottak.

Az ülésen felszólalt a leváltást támogató mindegyik képviselő. Saša Santovac, a radikálisok képviselőcsoportjának a vezetője szerint a polgárok érdeke, hogy Martont politikailag elítéljék. Boško Kojičić, a DP képviselőcsoportjának a vezetője közölte, hogy nem szavaznak verbális nyilatkozatokról, a végső ítéletet pedig majd a szavazók mondják ki.

Aleksandar Marton nem vonta kétségbe a kezdeményezés legitimitását, de reményét fejezte ki, hogy azok, akik őt árulónak és horvát ügynöknek nevezték, majd igazságos bírósági eljárásban bizonyíthatják állításukat. Mint mondta, megvonták tőle a szabad véleménynyilvánítás jogát, ami neki is jár.