Siniša Mali vezetésével a szerbiai pénzügyminisztérium küldöttsége ma kora délután Belgrádban tárgyal a Nemzetközi Valutaalap (IMF) küldöttségével, melyet Jan Kees Martijn vezet. Az együttműködés további formáit tekintik át, valamint napirenden szerepel az újabb készenléti (stand-by) hitelszerződés megkötése.
A küldöttséget ezt megelőzően fogadják a Szerb Nemzeti Bankban is.
Siniša Mali pénzügyminiszter a közszolgálati televízió műsorában korábban úgy fogalmazott, hogy az anyagi támogatással nem járó, tanácsadói jellegű, most érvényes IMF–Szerbia egyezmény januárban lejár, a további lehetőségek egyike pedig egy készenléti (stand-by) hitelszerződés megkötése, ami nagyobb anyagi biztonságot jelentene az ország számára a reformok folytatásához. Yulia Ustyugova, az IMF szerbiai állandó képviselője már a hónap elején megerősítette, hogy Szerbia készenléti hitelt szeretne kieszközölni. Erre legutóbb 2015-ben volt példa, de a hitelszerződés hatályának három éve alatt az ország nem hívta le a jóváhagyott eszközöket.
– A készenléti hitel jóváhagyása esetén, ha kell, a tőkepiacinál sokkal kedvezőbb feltételekkel hívhatnánk le bizonyos eszközöket – mondta Mali, és közölte, Szerbia államadóssága 31,5 milliárd euró, ez a bruttó társadalmi termék (GDP) 53 százalékának felel meg, és jóval a maastrichti 60 százalékos küszöb alatt van, a törlesztéssel pedig nincs probléma. Franciaország és Németország példáját említette, ahol az adósság abszolút összegben 2.900, illetve 2.482 milliárd euró, majd azzal az adattal is előrukkolt, hogy Görögországban a GDP-arányos közadósság 193, Spanyolországban 118, Franciaországban 113, Montenegróban 103 százalék, az EU átlaga pedig 90 százalék.