2024. július 19., péntek

Általános sztrájk az IPOK-ban

A nagybecskereki vállalat dolgozóinak június óta nincs egészségügyi biztosításuk, a nyugdíjbiztosítást pedig az év eleje óta nem fizetik utánuk
Az IPOK-ot a régió legnagyobb keményítőgyáraként emlegetik (Sándor Róbert)

A bérek késése, valamint az egészségbiztosítás hiánya miatt tegnap leálltak a termeléssel a nagybecskereki IPOK Kukorica-feldolgozó Rt. dolgozói. Mintegy 240 elégedetlen dolgozó gyűlt össze a gyárudvarban, és nagy többségük (mintegy kétszázan) az általános sztrájk mellett döntött. A dolgozók közben megkezdték az üzemrészlegek kiürítését, nehogy a tönkrement nyersanyag kárt okozzon a berendezésben.

Križik László, a gyár sztrájkbizottságának elnöke kijelentette, hogy az utóbbi napokban több tárgyalásuk is volt a gyár vezetésével, de az üres ígéreteken kívül a dolgozók egyebet nem kaptak. Ezért nem volt más választás, mint a termelés leállítása. Az augusztusi és a szeptemberi béreket követelik, közben már itt van az októberi fizetések kifizetésének a határideje is. Az IPOK dolgozóinak külön gondot okoz, hogy június óta nincs egészségügyi biztosításuk. A nyugdíjbiztosítást az év eleje óta nem fizetik utánuk, akárcsak az utazási költségeket, az egytálételre valót pedig már két éve nem kapják.

Tegnap a dolgozókkal telefonon akart tárgyalni a gyár tulajdonosa, Zoran Ćopić újvidéki üzletember, aki éppen Horvátországban tartózkodott, de az effajta kommunikációt a tiltakozók elutasították. Ők azt követelik a gazdától, hogy jöjjön el a gyárba és magyarázza meg a nekik, hogyan gondolja kihúzni a szekerüket a kátyúból. Jövetelét mára jelentette be a gyár vezetése. Közben Slavoljub Knežević igazgató azt nyilatkozta, hogy kedden felkínálták az augusztusi fél fizetést (egy hét múlva pedig a második részét), de a dolgozók ezt elutasították. Szerinte az egészségbiztosítást is hamarosan rendezik. Az előállt helyzetért a korábbi vezetést okolja, amely nagy adósságot felhalmozva kijátszotta a tulajdonos bizalmát. Egy ideje már csak a korábbi veszteség pótlásáért kell dolgozniuk.

Az IPOK-ot – amit még ma is a régió legnagyobb keményítőgyáraként emlegetnek – felkészületlenül érte a privatizáció, amit nehezített az is, hogy az elmúlt másfél évtized alatt semmit sem fektettek berendezéseik felújításába. Sorozatos igazgatóváltás után 2006. március 6-án bevezették a csődeljárást, az átszervezési tervet pedig 2007. februárjában fogadták el. A csődeljárási tanács később megállapította, hogy a csődeljárási adós teljesítette az átszervezési tervben vállalt minden kötelezettségét, amely magába foglalja a hitelezők kifizetését és az új beruházások megvalósítását.