2024. július 18., csütörtök

Gyűjtik az aláírásokat

Pál Károly: Minden polgár maga dönti el, hogy feliratkozik-e a külön választói névjegyzékre

Pál Károly (Papp Imre)

A külön választói névjegyzékre az önkormányzatokban lehet feliratkozni, ugyanakkor a törvény szerint aktivisták is összegyűjthetik az aláírásokat. Ebből a célból kezdte meg november 14-én az aláírásgyűjtést a Vajdasági Magyar Szövetség. A párt tagjai emellett tegnaptól lakossági fórumokat is tartanak Vajdaság-szerte, hogy pontos és átfogó információkat biztosítsanak a magyar választói névjegyzékre való feliratkozásról. A kérdéskörrel kapcsolatban Pál Károly t, a VMSZ ügyvezető alelnökét kerestük meg.

Mit javasol azoknak a polgároknak, akik fel szeretnének iratkozni a magyar választói névjegyzékre: várják meg a VMSZ aktivistáit vagy menjenek el feliratkozni az önkormányzatokban?

– A nemzeti tanácsokról szóló törvény egyértelműen lehetőséget ad arra, hogy a névjegyzék elkészüljön, és teljes jó szándékkal határozta meg ennek lehetséges módozatait. Az egyik lehetséges módozat az, hogy a polgár elmegy a városházára, községházára, a helyi közösségi irodába és feliratkozik. A másik lehetőség pedig az, amit a VMSZ ajánl, mely szerint a pártunk aktivistái felkeresik a magyar választópolgárokat saját otthonukban – amikor nekik megfelel –, és ezt a munkát lényegében megkönnyítve segítenek elvégezni helyettük.

Ezek szerint más pártok aktivistái is bekopoghatnak a polgárokhoz aláírásgyűjtés céljából...

– Minden polgár maga dönti el, hogy feliratkozik-e a külön választói névjegyzékre vagy sem, illetve hogyan fogja ezt megtenni. Mindenki maga dönti el, hogy a VMSZ-t választja-e vagy sem. Azt szeretnénk elérni, hogy minél többen iratkozzanak fel a külön választói névjegyzékre.

Mitől hiteles az aláírás?

– A VMSZ-nek több mint ezer aktivistája van, akiket azzal a céllal mozgósított, hogy Vajdaság minden falvában és városában keressék fel a magyar választópolgárokat. Az aktivisták olyan személyek, akiket a polgárok ismernek abban a városban, közösségben, utcában, ugyanakkor igazolást is visznek magukkal – egy kitűző formájában –, hogy a VMSZ megbízásából gyűjtik az aláírást. Bárkinek valamilyen hitelességi aggálya merül fel, nyugodtan forduljon kérdéseivel a VMSZ-hez. Az aláírásgyűjtés, a külön választói névjegyzékbe való feliratkozás kérelme nem egy rendkívüli dolog, hanem egy hétköznapi cselekedete a polgárnak, amellyel a hivatalhoz fordul. Ugyanakkor ez a kérelem, amellyel a polgár kéri, hogy vegyék fel a magyar választói névjegyzékbe egy formális kérelem. Hasonlóval a polgárok sok esetben találkoztak már, például ha a földhivatalhoz fordulunk egy okirat kivételéhez, hasonló kérvényt kell beadnunk.

Mi a teendő, amennyiben az aktivisták jártak már nálunk, azonban mi nem voltunk otthon?

– Amennyiben az aktivisták valakit nem találnak otthon, azt mindenképp feljegyzik maguknak, és később oda vissza fognak térni.

Mint tudjuk, az aláírásgyűjtéssel egyidőben lakossági fórumok keretében bátorítják a polgárokat a feliratkozásra. Minden egyes vajdasági települést felkeresnek?

– A VMSZ minden vajdasági magyarok által lakott településen jelen van, és minden településen valamilyen módon meg fogunk jelenni. Ott leszünk minden rendezvényen, legyen ezzel a kérdéskörrel kapcsolatos vagy sem, és pártunk hirdetni fogja a feliratkozás lehetőségét a magyar választópolgároknak. Az olyan településeken pedig, ahol a VMSZ-nek nincs helyi szervezete – főleg a szórványban –, például Szerémségben, ott civil szervezetek, magyar kultúregyesületek fognak segíteni munkánkban. Pártunk nem zárkózik el az együttműködéstől, egyértelműen keressük a kapcsolatot azokkal, akik azt szeretnék elérni, hogy minél több vajdasági magyar választópolgár feliratkozzon a külön választói névjegyzékre. Ezenkívül a médiában is beindul egy kampány, és fizetett hirdetéseken keresztül próbáljuk felhívni a polgárok figyelmét, hogy éljenek a törvényes jogukkal.

A bejelentések szerint a szóban forgó lakossági fórumokon több vajdasági magyar és magyarországi közéleti személy is részt vesz majd.

– Egyértelmű, hogy a jelenlegi vajdasági történés egy olyan folyamat, amely messzemenően felülmúlja mindazt, amit a határon túli magyarság bármelyik leszakadt országrészben elért. Ez túlnövi Vajdaság, illetve Szerbia keretét és kihatással lesz a magyarság részére Ukrajnában, Romániában, Szlovákiában. Ezért nagyon fontos, hogy az anyaországi politikum erre idefigyel, és Orbán Viktor volt miniszterelnök úr egy egész napos látogatás során bejárja Vajdaságot, továbbá Sólyom László köztársasági elnök úr is ellátogat hozzánk. Ugyanakkor reményeink szerint a jövő év elején az aktuális miniszterelnök, Bajnai Gordon is meglátogat minket.

Mi a pontos céljuk?

– A VMSZ célja az, hogy minden vajdasági magyarnak megadjuk a lehetőséget arra – amennyiben persze óhajt ezzel a lehetőséggel élni –, hogy feliratkozhasson a magyar választói névjegyzékre Szerbiában. Ezt a kampányt a feliratkozás ideje alatt is folytatni fogjuk. Úgy számoltuk, ezer aktivistával, mindennapos terepen való jelenléttel, megvan a komoly esélye, hogy karácsonyig a törvény által megszabott minimumot, vagyis az 117 320 aláírást elérjük. Természetesen nem ez a végső célunk, hanem az, hogy a választói névjegyzék létrejöjjön, a magyarok döntő többsége feliratkozzon rá, és ezáltal többpárti megmérettetésen lehessen megválasztani az új Magyar Nemzeti Tanácsot.

Véleménye szerint az aláírásgyűjtés egy adott párt részéről mennyire befolyásolhatja a választópolgárokat?

– Egyértelmű, hogy a VMSZ és mintegy ezer aktivistánk ebből a célból teszi mindezt. Ugyanakkor tudjuk, hogy más pártok is hasonlóképpen cselekednek. Legutoljára a sajtóból értesülhettünk, hogy a Demokrata Párt egy külön civil szervezetet hozott létre, amely szintén hasonló buzdítást végez.