2024. július 19., péntek

Fogyatékkal élő gyerekek napközije

NAGYBECSKEREK
Minden gyerek a közösség értékes tagja (Kecskés István)

A Gyerekjogi konvenció elfogadásának huszadik évfordulóján Nagybecskereken megnyílt az Alternatíva napköziotthon, amely a fogyatékkal élő gyerekek számára épült, a szociális védelem egyik legkorszerűbb formája, és az első ilyen létesítmény a többszörös fejlődési problémákkal élő nagybecskereki gyerekek számára. Eddig a problémát úgy orvosolták, hogy pénzbeli támogatást adtak ezeknek a családoknak.

A Berberszki lakótelepen levő, száz négyzetméteres otthon tízmillió dinárba került. Az épületet brit és norvég támogatásból, valamint a szerbiai kormány és a helyi önkormányzat, a Szerbiai Kőolajipari Vállalat és még néhány adományozó támogatásával építették. Kezdetben 26, 1991. és 2005. között született, többszörösen hátrányos helyzetben élő gyereket fogad be. A gyerekek utaztatására egy hárommillió dináros, különleges járművet is vettek.

Dr. Mileta Mihajlov, Nagybecskerek polgármestere kihangsúlyozta, hogy a Béga menti városban a lakosság hat százaléka él valamilyen fogyatékkal, és ami még nagyobb gond, egy részük nem részesül semmilyen szociális támogatásban. A projektum alapvető célja, hogy a gyerekek bekapcsolódjanak valamelyik oktató vagy rekreációs programba, és ezek segítségével közösségük egyenrangú tagjaivá váljanak.

Rasim Ljajić munkaügyi és szociálpolitikai miniszter kijelentette, hogy Norvégia és Nagy-Britannia 2006 szeptembere óta 4,5 millió euróval támogatta a szerbiai szociális szektor reformját. Ebből másfél millió eurót az önkormányzatok kaptak.

– Az a célunk, hogy minden fogyatékkal élő gyerek természetes környezetében éljen, ne pedig mint korábban, a közösségtől távol eső, elzárt otthonokban. Jelenleg Szerbiában 1200 gyerek él ilyen otthonokban és hatezer gondozott, illetve befogadó családoknál elhelyezett gyerek van. A kormány idén 68 millió dinárral támogatja az ilyen nappali központok létrehozását – mondta Rasim Ljajić.

William G. Longhurst, Nagy-Brittania belgrádi nagykövetének helyettese elmondta, hogy a szociális politika reformja nem könnyű sehol sem, és reményét fejezte ki, hogy más szerbiai községek majd követik Nagybecskerek példáját. Mint mondta, egy ilyen otthonnal javul a fogyatékkal élő gyerek életminősége, ugyanakkor pedig hozzájárul ahhoz, hogy az emberekben tudatosuljon, hogy a gyerekeiket olyanoknak ismerjék meg, amilyenek valójában, a jó és a kevésbé jó tulajdonságaikkal együtt.

Hakom Blankeburg, Norvégia belgrádi nagykövete a szociális védelemnek ezt a formáját a személygépkocsi biztonsági övével hasonlította össze. Előbb vagy utóbb mindannyinknak szükségünk lesz rá, de manapság nem használhatjuk az elavult módszereket – időben alkalmazkodnunk kell a mindennapi élet szükségleteihez –, mert akárcsak a biztonsági öv esetében, a szociális védelemre nem akkor kell gondolnunk, amikor már veszélyben vagyunk, mert akkor már késő.