2024. november 24., vasárnap

Csencselők

Érdemes a piacon vásárolni – A vízumliberalizáció nem fogja rontani az üzletet
A szabadkai ócskapiacon évtizedek óta beszerezhető szinte minden, ami a konyhára kell (Fotó: Molnár Edvárd)

A szabadkaiak évek óta tudják, hogy bizonyos élelmiszereket és egyéb termékeket az Ócskapiacon a legérdemesebb megvásárolni. A kisboltok és a bevásárlóközpontok áraihoz képest a piacon kapható magyar áru olcsó, bő a kínálat és az árak szinte teljesen megegyeznek a magyarországiakkal. Ha feloldják a vízumkényszert, akadály nélkül átruccanhatunk bevásárolni a nagyobb bevásárlóközpontokba, de vajon megéri-e?

Azelőtt rendszeresen és tömegesen jártunk át a magyarországi határszéli kisvárosokba, hogy ott intézzük el a nagyobb bevásárlásokat, mert jelentősen olcsóbban juthattunk hozzá például a rizshez, virslihez, sajthoz, mosószerekhez, sőt még a tojáshoz is, és még az üzemanyagköltség mellett is spóroltunk, arról nem is beszélve, hogy mekkora áruválaszték fogadott minket. Az évek során azonban ez megváltozott, a szegénység egyre nagyobb lett, és már nem engedhettük meg magunknak a nagy bevásárlásokat, ráadásul utunkat állta a vízum is. A piaci árusok egy része azonban ügyesen feltalálta magát, és elhozta a hegyet Mohamedhez. Az áfa visszaigénylésére játszva a szomszédból hordták át az árut, és azt szinte árában eladták. A polgárok is jól jártak és az árusok is kerestek, sőt még a magyarországiak is ide jártak, mert egyes termékek esetében olcsóbban megúszták a vásárlást, mint odahaza.

Most, hogy nem kell majd vízum, aki eddig nem is, ezentúl majd könnyedén átruccanhat a határ túloldalára egy kis shoppingolásra. Megteheti, de csak amiatt átugrani a legközelebbi bevásárlóközpontba, hogy megvegye ugyanazt, ami a piacon is megtalálható, tulajdonképpen nem érdemes. A piaci árusok ennek ellenére bizonytalanok a jövőt illetően.

A piacon az úgynevezett Trošarina csarnokban találhatjuk meg a legolcsóbb, Magyarországról behozott termékeket, élelmiszereket, tisztítószereket, kozmetikai cikkeket. Az egyik eladó, aki az áfa visszaigényléséből keresi meg mindennapi betevőjét, úgy gondolja, a vízum feloldása után sem fog csökkenni a kereslet, viszont egyértelmű, hogy az embereknek nincsen pénzük, mert egyre kisebb a forgalmuk, a tavalyi évhez képest pedig drasztikusan lecsökkent.

– Hiába közeledik az ünnep, ezt nem lehet észrevenni. Ahogy tapasztalom, főként a sajtot, csokoládét, mosóport veszik. A vízumkényszer feloldása nem változtat semmin, mert azt a terméket, amit odaát megvehetnek az emberek, nálunk legfeljebb öt dinárral drágábban kapják meg, és még utazni sem kell hozzá.

Egy másik eladó szerint a vízumkényszer feloldása után könnyen lehet, hogy rosszabb lesz a helyzet, csakhogy nem a vásárlók maradnak el, hanem nehezebb lesz áthozni az árut, vagy nagyobb vámot rónak ki a termékekre, ami azt jelenti, hogy ők is kénytelenek lesznek felemelni az árakat.

– Csak az utazás miatt lesz jó, ha eltörlik a vízumot, nekünk itt a piacon nem sok hasznunk lesz belőle. A forgalom egyébként is visszaesett, alig néhány hét maradt az ünnepekig, mégsem lehet észrevenni, hogy többen vásárolnának. Még a szaloncukrot sem keresik, úgyhogy biztosan nem árulok az ünnephez szükséges termékeket. Mindent elmond a tény, hogy a húskonzerv a legkeresettebb áru az asztalomon. Olcsó és mennyiségileg is megüti a mércét.

Van viszont, aki bizakodó. Az egyik asztalon különféle magyar borok állnak katonás sorba rendezve, az asztal mögötti fiatalember szerint pedig a vízum eltörlése után jobban megy majd a bolt.

– Szerintem sokkal könnyebb és egyszerűbb lesz vízum nélkül átlépni a határt, és behozni az árut. Mivel biztos vagyok benne, hogy nem éri meg az embereknek utazni azért, hogy megvegyék azt, ami helyben és olcsón megkapható, nem hiszem, hogy visszaesik a forgalom, bár sok függ attól is, hogy ki mit árul. Én különféle régiókból származó borokkal kereskedem, akciósan veszem őket, és elég széles a kínálatom is, ezért továbbra is számítok a vevőimre, habár tény, hogy semmi nem utal az ünnep közeledtére.

Más piaci árusok szerint a Magyarországról hozott élelmiszerek iránti érdeklődés kezdetben csökkenni fog, de az emberek hamar megbizonyosodnak róla, hogy ugyanazok az árak a szabadkai piacon, mint Magyarországon.

– Alig néhány dinár az árak közötti különbség, sőt drágább és időigényesebb, ha busszal vagy autóval átmennek Szegedre egy nagybevásárlás miatt. A piacra főként a kis pénztárcájú emberek járnak, nagycsaládosok, nyugdíjasok, ők egyébként sem engedhetik meg maguknak, hogy utazzanak. Máris látszik, hogy az embereknek nincs pénzük, a hétvégék egyre gyengébbek, és az ünnepi készülődésre sem utal semmi – mondták többen is.

Piac Kisbolt Bevásárlóközpont Sajt – 1kg 350 495 416 Kolbász – 1kg 400 708 757 Mosópor – 6kg 1000 982 1019 Mosogatótabletta 950(90drb) nincs 1555(56drb) Hajsampon – 200 ml 180 309 266 Margarin – 500 gr 130 175 142 Csokoládé – 10 dkg 60 79 97 Nesskávé – 250 gr 420 168(50gr) 528 Halkonzerv 60 80 72 Hajfesték 150 247 223 Öblítő – 1l 140 208 199

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás