2024. július 18., csütörtök

„Ne adjuk el az ingyenrészvényeket”

Szerb karácsonyra kézhez kapják az igénylő polgárok az ingyenrészvények első csomagját

Az ingyenrészvényre jogosult polgárok 2010. január 6-án kézhez kapják a Szerbiai Kőolajipari Vállalatból (NIS) származó értékpapírokat, jelentette be tegnap a gazdasági minisztérium. Az igénylő polgárok fejenként 5 részvényt kapnak összesen 2500 dinár nominális értékben, illetve 1700 dinárt a privatizációs jegyzékből. A gazdasági miniszter ajánlása szerint a legokosabb, ha várunk az eladásukkal.

Mlađan Dinkićgazdasági miniszter bejelentése szerint az idén még megváltoztatják a privatizációról szóló törvényt is, hogy a jövő év folyamán a még magánosításra váró állami vállalatok részvényeit is szétoszthassák. A szerb kormány szerint előfordulhat, hogy az értékpapírok értéke idővel nőni fog, ezért arra biztatják a polgárokat, hogy ne adják el azonnal a részvényeket. Lapunk az ingyenrészvényekkel kapcsolatban kikérte Fodor Oszkár közgazdász véleményét arról, hogy mit tegyünk velük, és mennyi pénzt kaphatunk értük.

– Aki kézhez kapja most az ingyenrészvényt, a legokosabb, amit tehet, hogy egy ideig a fiókban hagyja. Legyen nagyon türelmes, hiszen nem lehet tudni, mikor lesz belőle valóban pénz, ha pedig azonnal elmegyünk vele a tőzsdére, csak elősegítjük a papírok elértéktelenedését. Az ingyenrészvény osztogatása, kiírása, csupán szemfényvesztés volt. A jelek szerint közeledik a választás – nyilatkozta lapunknak Fodor Oszkár közgazdász.

Mint megjegyezte, a Dinkić-féle privatizációs koncepcióba nem illett bele a pénzügyi világválság, és ez a válság nem mehetett egyszerűen el mellettünk, annak ellenére, hogy Szerbia pénzügyileg sokkal jobban áll a pénzügyi piacon, mint a környező országok.

Fodor Oszkár közgazdász szerint a gazdasági világválság alatt a Szerbiai Nemzeti Bank kormányzója szigorúan ellenőrizte a bankokat, és nem hagyta, hogy nagyobb baj történjen. Ennek ellenére Szerbiában is érezhetőek a világválság hatásai, időközben orosz kézre került a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS), és mindennek még nem lehet megmondani, hogy mi lesz a vége, vélekedett a közgazdász. A privatizációra váró vállalatok értéke a továbbiakban függ még az európai uniós integrációtól, attól, hogy a beruházók mennyire használják ki az országot, csődbe jutnak-e a szóban forgó vállalatok, vagy sem, lesz-e konkurens vállalat egy adott területen, és hogyan lesz szétosztva az energiaügyi szerepkör, például Oroszország részéről. Véleménye szerint maga az ingyenrészvények osztogatása nem úgy lett előkészítve ahogy azt kellett volna.

– Lehet, hogy négy-öt év után lesz pár száz euró az ingyenrészvényekből. A válságot a gyógyszeripar élheti túl a legjobban, de azt is vezethetik rosszan, könnyen megeshet, hogy most csődbe kerül a légi forgalmi vállalat vagy a repülőtér. A telefonszolgáltatásra meg már kiírták a pályázatot, hogy a Telekom konkurenciát kaphasson, és amennyiben csökken a piaci részesedése, csökken a vállalat értéke is.

Mindenki csak papirost kap a NIS-ből, nominális értékű papírt, nem készpénzt. Az pedig, hogy azt mennyiért adhatja el a tőzsdén, attól függ, hogy mekkora lesz a tőzsdei árfolyam abban a pillanatban. Most még nincs tőzsdei árfolyama, hiszen még nincs forgalomban, és kérdéses, hogy a szakemberek mennyire becsülik fel. Amennyiben mindenki egyszerre megy a részvénnyel a tőzsdére, könnyen megtörténhet, hogy leverik a NIS árát, hiszen nagy lesz az ajánlat. Félő, hogy a vállalatok tőzsdei értéke a vállalatok felbecsült értékének csupán egyötöde lesz – vélekedett az ingyenrészvényekkel kapcsolatban Fodor Oszkár.

A gazdasági miniszter ugyanakkor nem vállal felelősséget a kiosztásra kerülő értékpapírok alacsony nominális értéke miatt, amely szavai szerint politikai és nem piaci ár. Mint megjegyezte, a részvénycsomag 2007-es év végén és a 2008-as év elején általa felbecsült 1000 eurós értéke az akkori körülmények között helytállóak volt.

– Azóta két nagy esemény történt, amiért nem felelhetek. Az első a gazdasági világválság, míg a második, hogy valaki politikai egyezséget kötött a NIS áron aluli eladásáról – szabadkozott a gazdasági miniszter.

Szavai szerint az idén még sorra kerül a privatizációs törvény módosítása is, amely szerint az ingyenrészvényt igénylő polgárok a privatizációra váró vállalatok eladása előtt kézhez kaphatják az értékpapírokat. Mint megjegyezte, a jövő év folyamán először a Telekom, majd a Nikola Tesla Reptér részvényeit, 2011-ben pedig a Szerbiai Villanygazdaság részvényeit osztják szét. Hogy a megígért 1000 euróból valóban mennyit kaphatunk kézhez, arról a gazdasági miniszter nem szólt az újságíróknak.

A gazdasági miniszter szerint a részvényeket a leggyorsabban január 6-a után adásvételi szerződés útján lehet eladni, amelyet a bíróságon kell hitelesíteni, azonban így lehet rajta a legkevesebbet keresni. Ugyanakkor meg lehet várni, hogy a NIS részvényei 2500 dináros áron kikerüljenek a tőzsdére, de a legjobb, ha egy ideig várnak az eladásukkal a polgárok, mert idővel emelkedhet az áruk, tanácsolta a gazdasági miniszter.