2024. július 18., csütörtök

Eddig 16 párt jegyeztette be magát

A mintegy 600 szerbiai politikai pártnak mindössze egy hónapja maradt, hogy bejegyeztesse magát

Szinte az összes parlamenti párt be van jegyezve, vagy folyamatban van az újrajegyeztetése a politikai pártok jegyzékébe, amelyet az állami közigazgatási és önkormányzati minisztérium vezet. A pártok újrajegyzése július 23-án kezdődött és a csütörtökig 16 pártot jegyeztek be, míg további 13 párt bejegyzése folyamatban van. A bejegyzés határideje 2010. január 23.

Elsőként a Boris Tadić vezette Demokrata Párt, majd a Sandžaki Demokrata Párt jegyeztette be magát – korábban Rasim Ljajić állt az élén, de az újra bejegyzés során Rešad Hodžićot jelölték első embernek. A harmadik bejegyzett párt a Mlađan Dinkić vezette G17 Plusz. Ezt követően bejegyzésre került az Egységes Szerbia (Dragan Marković), az újvidéki Egyesült Nyugdíjasok és Szociális Igazságosság (Ivana Brlić), az Együtt Kragujevacért (Veroljub Stevanović), a Szerbiai Szociáldemokrata Párt (Rasim Ljajić) és a Szandzsákért Párt. Az elmúlt húsz napban bejegyezték még a Velimir Ilić vezette Új Szerbiát, a Vajdasági Horvátok Demokratikus Szövetségét, a Szerbiai Egyesült Nyugdíjasok Pártját, a Szerb Megújhodási Mozgalmat, a Szerbiai Demokrata Pártot, a Szerb Radikális Pártot, a Néppártot és a Szerbia Ereje Mozgalmat.

A közigazgatási minisztérium szerint a tavasszal módosított pártokról szóló törvény szigorodása miatt a közel 600 párt közül csak néhány tíz párt tudja magát bejegyeztetni, amelynek köszönhetően sokkal átláthatóbb lesz például a pártok pénzelése.

Pártjuk bejegyzéséhez átadták a szükséges okiratokat, de még nincsenek bejegyezve a Szerbiai Szocialista Párt, a Liberális Demokrata Párt, a Szerbiai Kereszténydemokrata Párt, a Vajdaság Reformistái, a Sandžaki Demokratikus Akció Pártja, a Vajdasági Magyar Szövetség, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt és az Albánok Demokrata Pártja.

A Beta hírügynökség csak 8 pártot sorolt fel a bejegyzésre váró pártok közül, azonban megtudtuk, hogy a Magyar Remény Mozgalom is összegyűjtötte a szükséges aláírásokat és átadta pártjuk bejegyzési kérelmét.

– A szükségesnél több aláírást gyűjtöttünk össze és december másodikán átadtuk a bejegyzési kérelmet. A minisztériumnak a dokumentum átvételétől számítva 30 nap áll rendelkezésére, hogy válaszoljon, ugyanakkor megkértek minket, hogy az ünnepekre való tekintettel legyünk türelmesek – nyilatkozta lapunknak Bálint László, az MRM elnöke.

A Vajdasági Szociáldemokrata Liga összeszedte a pártjuk újra bejegyeztetéséhez szükséges aláírásokat, tudtuk meg Aleksandra Jerkovtól, a VSZL parlamenti képviselőjétől.

– Szombati kongresszusunkon összehangoljuk pártunk statútumát a pártok bejegyzéséről szóló törvénnyel és remélhetőleg már hétfőn, vagy legkésőbb kedden átadjuk az újra bejegyzési kérelmet a közigazgatási minisztériumnak – jegyezte meg a parlamenti képviselő.

A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége még nem adta át bejegyzési kérelmét. Mint azt dr. Páll Sándor, a párt elnöke a Magyar Szónak megjegyezte, az aláírásgyűjtés eredményét a mai napon fogják összegezni és amennyiben megvan a megfelelő számú aláírás, a közeljövőben közgyűlést tartanak. Szavai szerint a törvényes határidő lejárta előtt bejegyeztetik pártjukat.

– A pártokról szóló törvénnyel kapcsolatban korábban panaszt tettünk az Alkotmánybíróságnak, azonban még nem érkezett rá válasz. Ennek ellenére a pártunk bejegyzéséhez szükséges aláírásgyűjtést nyugodtan, felhajtás nélkül végezzük – mondta dr. Páll Sándor.

Rácz Szabó László, a Magyar Polgári Szövetség elnöke lapunknak elmondta, hogy még nem adták át a pártjuk bejegyeztetéséhez szükséges kérvényt, de az alapításhoz szükséges aláírások összegyűjtése folyamatban van.

– Az újra bejegyzésből nem csinálunk versenyt, nem rohanunk sehova sem, megközelítőleg a vége fele járunk a munkának. A bejegyzés határidejéig be fogjuk adni kérelmünket – nyilatkozta röviden az MPSZ elnöke.

Mint megjegyezte, az újrajegyzéshez szükséges aláírások összegyűjtésénél jelentkeztek gondok: megfélemlítik az embereket. Szavai szerint egyes polgárokat a munkahelyükön érte fenyegetés, hogy ne írják alá a pártjuk bejegyzéséhez szükséges dokumentumot. Elmondása szerint azzal az eshetőséggel még nem foglalkozott, hogy pártját netán nem sikerül majd bejegyeztetni.